Projekt nazvaný Zeď kultury dnes odhalil Polský institut v Praze…

Ručně malovaný mural na budově v Holešovicích, připomínající českou a polskou historii, je výsledkem spolupráce několika mladých autorů. Současně byla odhalena i druhá část koláže, která se nachází na budově ve Varšavě. Muraly vznikly u příležitosti 40. výročí vzniku polského hnutí Solidarita a mají připomínat polskou a českou cestu ke svobodě v letech 1980-89.

Na projektu spolupracovalo osm českých a polských umělců. Každý vytvořil dílo inspirované protirežimními akcemi, které Studio Good Looking přetvořilo do koláže a následně přeneslo na stěny budov. V Česku je to budova domu s pečovatelskou službou v Tusarově ulici 42 a v Polsku dům číslo 45 v ulici Sienna. Koláž zachycuje klíčové události polských a českých dějin. Český mural zobrazuje motivy gdaňských loděnic nebo demonstrace na Václavském náměstí, ten polský například motiv Charty 77.

Podle místostarostky Prahy 7 Hany Treštíkové je důležité věnovat se umění ve veřejném prostoru. „Ulice by měly žít uměním,“ řekla během slavnostního odhalení. Zakladatel Studia Good Looking Bartek Leśniewski věří, že street art může zaujmout mladé lidi a přiblížit jim atmosféru historických událostí. Stěny podle něj symbolizují most mezi Prahou a Varšavou a připomínají dobu, kdy si obě města pomáhala v cestě za svobodou.

místostarostka Prahy 7 Hana Třeštíková

Hnutí Solidarita vzniklo v roce 1980 během stávky nezávislých odborů v gdaňské loděnici. Stávky donutily komunistickou vládu k ústupkům jako bylo uvolnění cenzury, nebo hospodářské reformy. Hnutí přispělo ke svržení komunismu a ovlivnilo politické, kulturní a společenské změny ve střední a východní Evropě. Letos se připomíná 40 let od jeho vzniku.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 11.10.2020

Psali jsme zde: