Pražský dopravní podnik omezí kvůli covidu provoz autobusů

Pražský dopravní podnik omezí od soboty provoz 35 autobusových linek. Důvodem jsou koronavirová opatření a s nimi spojený menší zájem cestujících o MHD ve večerních a nočních hodinách. Vybrané autobusy taky budou jezdit jen do 22:00.

Pražská burza na začátku nového týdne pokračovala v poklesu

Pražská burza na začátku nového týdne pokračovala v poklesu. Index PX se snížil o 0,26 procenta na 870,27 bodu. Nejvýrazněji ztrácely akcie Erste Bank, energetické společnosti ČEZ a telekomunikační O2. Rostly cenné papíry dodavatele antivirových programů Avast. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Česká koruna oslabila k euru i k dolaru.

Pražské školy kombinovanou výuku vítají spíše než výhradně online

Podle některých ředitelů základních škol v Praze je kombinovaná výuka, zavedená vládou od dnešního dne na druhém stupni ZŠ, pro pedagogy nejtěžší formou výuky. Je však lepší možností než úplný přechod na distanční výuku, řekli dnes oslovení ředitelé pražských ZŠ.

Porucha rozvodny zapříčinila výpadek elektřiny v Praze 6 a 7

Porucha rozvodny v pražských Holešovicích dnes odpoledne zapříčinila výpadek elektrického proudu na území Prahy 6 a 7. Lidé byli bez elektrického proudu zhruba půl hodiny. Dodávka energie je již obnovena, řekl dnes mluvčí Pražské energetiky (PRE) Petr Holubec.

Praha chce zřídit konsorcium zdravotnických služeb

Vedení pražského magistrátu chce vytvořit konsorcium, které by smluvně provázalo zdravotnické organizace města, městských částí a neziskového sektoru. Zastřešovat jej má příspěvková organizace Metropolitní nemocnice Na Františku, kterou město vytvořilo pro plánovaný převod stejnojmenné nemocnice ze správy Prahy 1 na magistrát, ze kterého však sešlo. Dnes o tom rozhodli radní, jejich rozhodnutí musí ještě potvrdit zastupitelé.

Praha nyní nechystá změny v MHD v souvislosti s pandemii covid-19

Pražský magistrát nechystá další změny v MHD v souvislosti s opatřeními proti pandemii nemoci covid-19. Městu by se tak zvýšily náklady na provoz veřejné dopravy v době, kdy pokles cestujících proti běžnému stavu je přes 40 procent. Na dotaz to dnes sdělil náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě). V běžném režimu jen metro sveze denně přes milion cestujících. Dopravní podnik (DPP) očekává kvůli covidu-19 letos propad příjmů asi 1,2 miliardy Kč.

Praha plánuje nakoupit ubytovací zařízení

Pražský magistrát plánuje vypsat soutěž na nákup několika ubytovacích zařízení pro 20 až 90 lidí, celkem má být jejich kapacita maximálně 500 ubytovaných. Mohlo by jít o ubytovny, hostely, hotely či bytové domy. Mají sloužit pro lidi bez domova a další sociálně slabší a také pro podporované profese, jako jsou policisté, hasiči nebo zdravotníci. Radní města dnes schválili vypsání tendru, jejich rozhodnutí musí ještě potvrdit zastupitelé.

Policie a strážníci v Praze zjistili porušování vládních nařízení

Policisté v Praze o víkendu provedli přes 1300 kontrol dodržování vládních opatření proti šíření nového typu koronaviru. Zjistili pět pochybení, která předali do správního řízení. Dalších 111 případů porušení vládních nařízení zjistili městští strážníci. Policie kontrolovala mimo jiné restaurace, bary a další podniky, které od pátečního večera musí dodržovat zavírací dobu ve 20:00. Před výdejovými okénky pak musí lidé dodržovat dvoumetrové rozestupy.

V Praze přibylo v neděli přes 400 nových případů covidu

V Praze v neděli testy potvrdily nemoc covid-19 u 415 lidí. Byl to nejnižší denní přírůstek od 29. září. Počet zemřelých s covidem v neděli stoupl o šest na 208 od začátku epidemie. Vyplývá to z aktuálních údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Od 1. března, kdy se v Česku objevily první případy nákazy koronavirem, bylo v hlavním městě zaznamenáno 23.637 nakažených.

V Motole voperovali dvouměsíčnímu chlapci srdeční defibrilátor

Ve Fakultní nemocnici v Praze Motole lékaři voperovali dvouměsíčnímu chlapci srdeční defibrilátor. Měl vážnou poruchu srdečního rytmu způsobující fibrilaci komor. Nemocnice dnes v tiskové zprávě informovala, že dítě operované ve druhé polovině září je nejmladším pacientem s takovou operací. Dosud v Česku bylo nejmladší operované dítě desetiměsíční.

V Praze dnes začalo jezdit 600 sdílených elektrokol firmy Bolt

Společnost Bolt, provozující přepravní aplikaci pro taxislužbu, dnes do Prahy přivezla 600 elektrokol určených ke sdílenému využití. Kola byla rozmístěna v Praze 1 až 10, uživatelé si je mohou vyzvedávat a opět zanechávat na předem určených místech. Sdílená elektrokola již v metropoli nabízí firmy Homeport nebo Rekola.

Rada Prahy projedná vznik zdravotnického konsorcia

Radní hlavního města dnes projednají vznik konsorcia, které by mělo smluvně provázat zdravotnické organizace města. Na programu je také finanční příspěvek Praze 1 na provoz Nemocnice Na Františku, plán oprav vodohospodářské infrastruktury nebo záměr vypsat soutěž na nákup ubytovacích kapacit.

Statistici dnes zveřejní údaje o zářijové inflaci

Český statistický úřad dnes zveřejní údaje o vývoji inflace v září. Podle odhadů analytiků meziroční inflace v září stoupla na 3,4 až 3,5 procenta ze srpnových 3,3 procenta. Důvodem je podle nich nízká srovnávací základna loňského roku. Meziměsíčně podle ekonomů ceny klesly, mimo jiné díky tradičnímu zlevnění dovolených.

Začíná Forum 2000, otevře ho projev tchajwanské prezidentky

Projev tchajwanské prezidentky Cchaj Jing-wen zahájí dnes 24. ročník mezinárodní konference Forum 2000. Na programu jsou v první den konference také debaty o rostoucí netoleranci v demokratických společnostech, o porušování lidských práv v Číně nebo o populismu v Latinské Americe. Kvůli pandemii koronaviru se letos akce nekoná v pražském paláci Žofín, ale nahradily ji virtuální debaty na internetu přístupné široké veřejnosti. Konference potrvá do středy.

Dnešní zpřísnění proti covidu zmrazí kulturu a sport, omezí školy

V Česku se dnes na dva týdny dále zpřísní opatření, kterými chce vláda zpomalit šíření koronaviru. Zavřou se památky, divadla a kina, zákaz platí pro koncerty a výstavy a také téměř veškeré profesionální i amatérské sportování. Omezené jsou návštěvy v nemocnicích a na úřadech. Na druhý stupeň základních škol se vrací výuka na dálku. Další zostřená opatření bude dnes schvalovat vláda, mají začít platit od středy.

Jednání rady hl.města Praha

https://www.praha.eu/public/6f/86/f1/3177495_1115056_Prg_35_Rada_2020.pdf

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 12.10.2020