V Česku v pondělí přibylo 4310 případů covidu, zemřelo 54 lidí

Počet prokázaných případů nemoci covid-19 v Česku stoupl o 4310. Je to nejvyšší nárůst v prvním pracovním dni týdne od začátku epidemie. Předchozí pondělí bylo o téměř 1200 případů méně. Dnes zatím přibylo dalších 3906 potvrzených případů, tedy jen o 400 méně než za celé pondělí. V pondělí zemřelo s koronavirem 54 lidí, nejvíce od začátku epidemie. Vyplývá to z aktualizovaných údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Některé nemocnice v Praze nabídnou zaměstnancům hlídání dětí

Hlídání a výuku dětí zdravotníků nabídne od středy 14. října svým zaměstnancům Fakultní nemocnice v Motole. V budoucnu by se hlídání dětí v areálu nemocnice mohli dočkat také zdravotníci pracující ve Všeobecné fakultní nemocnici (VFN) v Praze. Nemocnice tak reagují na mimořádná opatření vyhlášená vládou, zejména uzavření základních škol.

Ve skanzenu Řepora hořelo, dnes počtvrté od vybudování

Ve středověkém skanzenu Řepora v pražských Řeporyjích hořela dnes vpodvečer část dřevěných objektů. Na místě zasahovalo několik jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů. Požár zničil několik budov, sdělil mluvčí Hasičského záchranného sboru hlavního města Martin Kavka. Požár tam hasiči likvidovali už potřetí.

Pražskou burzu táhly dolů banky, naopak Avast a ČEZ posílily

Pražská burza dnes oslabila, index PX klesl stejně jako v pondělí o 0,26 procenta a uzavřel na 868,03 bodu. Dolů ho táhly zejména bankovní tituly, nedařilo se ale většině titulů, se ziskem uzavřely pouze tři – Avast, ČEZ a Stock. Vyplývá to z internetových stránek burzy.

Strážníci zaznamenali v říjnu 1780 porušení ohledně roušek v MHD

Pražští strážníci zaznamenali od 1. do 13. října 1780 případů, kdy lidé v MHD porušili nařízení proti šíření nemoci covid-19 a neměli nasazenu roušku. Většinu z případů strážníci vyřešili domluvou. Cestujícím uložili pokuty celkem za zhruba 3000 korun. Dnes to řekl ředitel městské policie Eduard Šuster. V MHD platí povinnost nosit roušky nejen ve vozech, ale i na zastávkách a nástupištích. Omezen bude od následujícího víkendu provoz některých linek.

Pražské podniky se připravují na prodej přes okénka, někde zavřou

Pražské restaurace, bistra, kavárny a další stravovací zařízení se připravují na prodej přes výdejní okénka a rozvozové služby. Pro veřejnost musejí provozovny od středy do 3. listopadu zůstat zavřené, rozhodla v pondělí večer vláda. Gastronomickým podnikům v poslední době klesala kvůli vyššímu počtu potvrzených případů koronaviru návštěvnost. U alternativního prodeje očekávají proti běžnému fungování další pokles tržeb. Některé podniky zůstanou do začátku listopadu zavřené.

Univerzita Karlova hledá hotely pro studenty z kolejí

Univerzita Karlova (UK) ve spolupráci s pražským magistrátem hledá hotely, ve kterých by mohla nabídnout ubytování studentům, kteří od středy nebudou smět být na kolejích. V návaznosti na opatření vlády kvůli zhoršující se epidemii covidu-19 v Česku vyzval krizový štáb univerzity studenty, aby své setrvání na kolejích zvážili.

Třetí ročník curlingového Prague Classic kvůli koronaviru nebude

Přední hráči curlingu se letos do české metropole nesjedou. Třetí ročník Prague Classic se kvůli koronaviru neuskuteční. Český svaz curlingu (ČSC) oznámil zrušení pražského turnaje Světové série na svém webu.

Hřib: Pandemie koronaviru je i příležitost k inovacím

Pandemie koronaviru omezuje kontakt s ostatními částmi světa, mohla by ale být příležitostí k zavedení inovací, které zlepší budoucí život v Praze. Zároveň by mohla přispět i k vyřešení některých problematických otázek z předkrizové doby, jako byl nadměrný turismus. Na úvod druhého dne mezinárodní konference Forum 2000 to dnes řekl pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

V pražské MHD nepojedou školní autobusy ani noční vlaky

V rámci pražské integrované dopravy (PID) bude od středy 14. října dočasně zrušen provoz školních autobusů v Praze a následně nepojedou ani v rámci příměstské dopravy. Předčasně bude ukončen provoz sezonních rekreačních vlaků a nepojedou ani víkendové noční vlaky. Důvodem je nižší počet cestujících a opatření proti šíření nemoci covid-19. Dnes to sdělil Filip Drápal, mluvčí organizace Ropid, která plánuje PID. Pražský dopravní podnik (DPP) již rozhodl omezit provoz některých autobusů pouze do 22:00.

Pražské městské části neplánují samy omezovat provoz školek

Radnice pražských městských částí neplánují z vlastní iniciativy uzavírat nebo omezovat provoz mateřských škol. Na dotaz to dnes uvedli jejich mluvčí. Od středy budou z rozhodnutí vlády uzavřeny všechny školy s výjimkou právě mateřských. Podobně tomu bylo i na jaře, kdy bylo rozhodnutí ponecháno na ředitelích a obcích, v Praze je tehdy městské části uzavřely.

Městská policie eviduje 13 zaměstnanců nakažených koronavirem

Pražská městská policie (MPP) k dnešnímu dni eviduje 13 zaměstnanců nakažených nemocí covid-19, z nichž desítka je samotných strážníků. V karanténě jsou více než čtyři desítky zaměstnanců. Městskou policii zřizuje hlavní město a má přes 2000 zaměstnanců. Praha je pandemií nejpostiženějším regionem.

Generální ředitelkou Národní galerie bude Alicja Knastová

Alicja Knastová z Polska bude novou generální ředitelkou Národní galerie v Praze (NGP). Jméno vítěze výběrového řízení dnes oznámil ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). Ve finále výběrového řízení byli ještě ředitel galerie Plato Ostrava Marek Pokorný a Jiří Fajt, který už na pozici ředitele NGP pět let působil.

Praha dá na fungování pohotovostí příští rok 35 milionů Kč

Pražský magistrát vydá na fungování lékařských pohotovostí v příštím roce 35 milionů korun, což je stejně jako letos. Oproti dosavadnímu provozu pak bude zrušena kvůli nízké vytíženosti ordinace všeobecného praktického lékařství v Městské poliklinice Praha. Vyplývá to z dokumentu, který schválili pražští radní. Pohotovosti jsou v Praze v sedmi nemocnicích a město je musí mít ze zákona.

Policie pátrá po ženě s Alzheimerem,ztratila se v Praze

Policie hledá šestasedmdesátiletou Janu Míkovou, která se ztratila příbuzným v pondělí po poledni v Praze 3. Žena trpí Alzheimerovou nemocí, neorientuje se v čase ani prostoru, nepoznává členy své rodiny a není vyloučeno, že nedokáže identifikovat ani sebe. Na policejním webu to dnes uvedl mluvčí Jan Rybanský.

Ministr kultury dnes oznámí nového ředitele Národní galerie

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) dnes oznámí, kdo stane v čele Národní galerie Praha. Nový ředitel vzejde z výběrového řízení, které Zaorálek vyhlásil v dubnu. Ve finále jsou tři kandidáti, ředitel galerie Plato Ostrava Marek Pokorný, Alicja Knastová z Polska a Jiří Fajt, který už na pozici ředitele NGP pět let působil.

Do Prahy by měl přijet slovinský ministr zahraničí

Do Prahy by dnes měl na dvoudenní návštěvu dorazit slovinský ministr zahraničí Anže Logar. Hlavním tématem jeho návštěvy je spolupráce mezi Českem a Slovinskem v boji proti pandemii koronaviru, se svým protějškem Tomášem Petříčkem (ČSSD) bude o tématu jednat ve středu. Není ale jisté, zda do organizace návštěvy ještě nezasáhnou nová hygienická opatření, která Česko přijímá kvůli pandemii.

Pražský dopravní podnik omezí kvůli covidu provoz autobusů

Pražský dopravní podnik omezí od soboty provoz 35 autobusových linek. Důvodem jsou koronavirová opatření a s nimi spojený menší zájem cestujících o MHD ve večerních a nočních hodinách. Vybrané autobusy taky budou jezdit jen do 22:00.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 13.10.2020