Do večera přibylo dalších 5679 nakažených, dosud nejvíc

Během dneška zatím v Česku přibylo 5679 případů nemoci covid-19, to je dosud největší nárůst do večera od vypuknutí epidemie. Dál výrazně přibývá také hospitalizovaných, pacientů s koronavirem ve vážném stavu i obětí. S covidem zatím zemřelo 1158 lidí, přičemž v pondělí rekordních 58, dalších 42 v úterý a dnes je úmrtí zatím 26. Počet lidí s covidem, kteří vyžadují léčbu v nemocnicích, stoupl o 175 na 2678. Z toho 578 bylo v úterý ve vážném stavu, tedy o 51 víc než předchozí den. Vyplývá to z aktuálních údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Po třech poklesech za sebou dnes pražská burza vzrostla

Po třech poklesech za sebou dnes pražská burza vzrostla. Index PX se zvýšil o 0,57 procenta na 872,94 bodu. Proti ztrátám akcií bank působil růst cenných papírů elektrárenské společnosti ČEZ a telekomunikační O2. Téměř sedm procent přidaly akcie likérky Stock. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Česká koruna zmírnila předchozí oslabení k euru i dolaru.Po třech poklesech za sebou dnes pražská burza vzrostla.

Praha loni z parkovacích zón získala 750,5 milionu korun

Pražský magistrát společně s městskými částmi získal loni z parkovacích zón 750,5 milionu korun, což je meziročně více. Největší částku vybral, stejně jako v minulých letech, v Praze 1 a 2 a nejvíc peněz zaplatili řidiči prostřednictvím parkovacích automatů, celkem přes 349 milionů. Vyplývá to z informačních dokumentů, které pro vedení města vypracovali úředníci. Předloni vybral magistrát v Praze 1 až 8 zhruba 650,5 milionu. Roční parkovací oprávnění stojí 1200 korun.

Policisté v Praze objevili restauraci otevřenou po zavírací době

Pražští policisté při kontrolách opatření zavedených kvůli šíření koronaviru objevili ve Vodičkově ulici v centru hlavního města restauraci, která měla otevřeno po zavírací době ve 20:00 a bylo v ní několik desítek hostů. Policie rozdala 21 pokut lidem, kteří neměli roušky. Zadržela také muže kvůli drogám. Provozovateli podniku hrozí nyní pokuta až tři miliony korun. Na webu to dnes oznámil policejní mluvčí Jan Daněk.

U metra C Opatov vznikne velkoformátový obraz fauna a flora

Nouzový výstup ze stanice pražského metra C Opatov ozdobí velkoformátový obraz Flora a fauna od výtvarníka Ondřeje Vyhnánka. V anketě dopravního podniku (DPP) a Prahy 11 si jej vybralo 509 z 1491 hlasujících. Plocha, kterou tzv. mural art pokryje, je zhruba 280 metrů čtverečních. Podnik chystá vyzdobit velkoformátovými obrazy také další stanice metra. V minulosti se již objevil u metra C Vltavská.

Parkovací zóny v Malešicích se kvůli koronaviru odkládají

Zóny placeného stání v pražských Malešicích, které měly začít platit 2. listopadu, vstoupí v platnost až 30. listopadu. Informoval o tom dnes mluvčí Prahy 10 Jan Hamrník. Důvodem změny je zhoršení epidemiologické situace, kvůli kterému byly omezeny úřední hodiny radnice, kde se parkovací oprávnění vyřizují. To je možné učinit i online. Zóny již byly v Praze 10 zavedeny ve Vršovicích, na Vinohradech a ve Strašnicích.

Okénka u restaurací jsou v Praze otevřená, zákazníků zatím málo

Většina restauračních podniků v širším centru Prahy otevřela výdejní okénka. Mnoho lidí ale před nimi kvůli silnému dešti dnes kolem poledne nestálo. Někteří restauratéři si pomohli okénkem uvnitř.

Praha plánuje zprostředkovat pomoc lidem ve finanční nouzi

Praha plánuje informační kampaň na pomoc lidem ve finanční nouzi. Novináře o tom dnes informovala radní Milena Johnová (Praha Sobě). Podle analytika Člověka v tísni Davida Borgese lze zvláště kvůli pandemii koronaviru očekávat výrazný nárůst počtu lidí s dluhovými problémy. Řekl to dnes na tiskové konferenci.

Pražskému nádraží Vyšehrad se začala propadat střecha

V památkově chráněné budově pražského nádraží Vyšehrad se začala propadat střecha. Dnes to řekl pražský radní pro majetek Jan Chabr (TOP 09). Nevyužívaná secesní budova je v dezolátním stavu a soukromý vlastník, firma RailCity Vyšehrad, do ní neinvestuje. Podle radního nyní zřejmě střechu opraví Praha 2 s finanční podporou magistrátu a po majiteli bude náklady vymáhat. Město by nádraží rádo získalo do svého vlastnictví, jednání se však zatím nedaří a magistrát uvažuje i o vyvlastnění.

V Praze přibylo 1161 nakažených, je to druhý nejvyšší nárůst

V Praze přibylo v úterý 1161 potvrzených případů koronaviru. Je to téměř dvojnásobek proti pondělí. Podruhé od začátku epidemie pak byla v hlavním městě překonání hranice tisíce nově nakažených za jeden den. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Školy i restaurace se ode dneška uzavřou, lidé se nesmí shlukovat

Měsíc a půl po začátku školního roku se žáci a studenti škol budou ode dneška učit pouze distančně. Výjimku z mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví proti koronavirové epidemii mají pouze školy mateřské a speciální. Uzavřené musejí nově být také restaurace, bary a kluby, jež dodnes mohly být v provozu do 20:00. Lidé si budou moci pokrmy koupit ve výdejových okénkách. Nově se také nesmí shromažďovat více než šest osob, lidé též nesmí pít alkohol na veřejně přístupných místech.

Lidé se mohou obracet na soud kvůli volbě 26 senátorů z víkendu

Začíná desetidenní lhůta, v níž je možné zpochybnit volbu některého z 26 senátorů, kteří byli vybráni o uplynulém víkendu. Napadení regulérnosti a průběhu prvního i druhého kola senátních voleb bude přijímat ode dneška Nejvyšší správní soud. Lhůta pro podávání stížností skončí v pátek 23. října.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 14.10.2020