Praha vypíše soutěž na nákup ubytovacích zařízení

Pražský magistrát vypíše soutěž na nákup ubytovacích zařízení, která by bylo možné využít pro dočasné ubytování lidí bez domova a příslušníků klíčových profesí, jako jsou hasiči, policisté, strážníci nebo zdravotníci. Dnes o tom rozhodli zastupitelé. Město chce nakoupit několik zařízení pro 20 až 90 lidí, celkem má být jejich kapacita maximálně 500 ubytovaných. Mohlo by jít o ubytovny, hostely, hotely či bytové domy.

Praha dá šesti městským částem 177,7 milionu Kč na budování bytů

Pražský magistrát dá šesti městským částem dotace v celkové výši 177,7 milionu korun na budování nebo opravy bytů. Dnes o tom rozhodli zastupitelé. Nejvíce dostane Praha 11, a to 73 milionů korun na rekonstrukci bývalé ubytovny Sandra u metra Opatov. Na tu už město radnici dalo 230 milionů a půjčilo dalších 100 milionů korun. Peníze dále dostane Praha 3, Praha 10, Praha 7, Lysolaje a Vinoř.

V Malešicích vznikne denní centrum pro lidi bez domova

V areálu malešického zámku v Praze vznikne denní centrum, které bude zajišťovat služby pro lidi bez domova. Svěření budovy městské organizaci Centrum sociálních služeb Praha (CSSP), která se postará o její rekonstrukci a provoz centra, dnes schválili zastupitelé. Krok kritizovali zástupci Prahy 10, kteří si stěžovali na to, že s nimi a s místními obyvateli magistrát svůj postup nekonzultoval.

V Česku dnes do večera přibylo 5560 případů koronaviru

V Česku dnes do večera přibylo 5560 případů koronaviru, jen o 119 méně než byl rekordní nárůst do středečních 18:00. Počet aktuálně nemocných tak překročil 82.000. Většina z nich má mírný průběh nemoci, nadále ale rychle přibývá hospitalizovaných. Počet lidí s nemocí covid-19 v nemocnicích vzrostl za den o 242 na 2920, ve vážném stavu bylo ke středě 543 z nich, o 25 víc než o den dřív. Úmrtí s covidem od středy přibylo 46 na 1218, rekordní pondělní počet zemřelých za jeden den stoupl na 62. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

ÚOHS zrušil zakázku DPP na geotechnický dozor při stavbě metra D

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zrušil soutěž pražského dopravního podniku na komplexní geotechnický monitoring při stavbě metra D v úseku z Pankráce do stanice Olbrachtova. Rozhodnutí není pravomocné, lze proti němu podat rozklad. Dopravní podnik (DPP) rozhodnutí analyzuje a posuzují jej najatí právníci. Na stavbu metra D podle šéfa odboru komunikace DPP Daniela Šabíka nemá vliv.

První LF UK obdržela požadavky nemocnic k doplnění zdravotníků

Pražský magistrát zřejmě začal lékařským fakultám Univerzity Karlovy (LF UK) rozesílat informace o požadavcích nemocnic na zapojení mediků, kterým kvůli zhoršení epidemie covidu-19 v ČR vláda v pondělí uložila pracovní povinnost. První LF UK obdržela tabulku s požadovaným počtem na doplnění zdravotníků do nemocnic. Dnes v podvečer to řekla mluvčí 1. LF UK Petra Klusáková. Počty neupřesnila. Přes den zástupci ostatních fakult uváděli, že by se informace k povinnému zapojení studentů do pomoci ve zdravotnictví mohly upřesnit asi v nejbližších dnech.

Praha změní svoji organizaci, má dělat servis zdravotním službám

Hlavní město využije příspěvkovou organizaci, na kterou měla přejít od Prahy 1 správa Nemocnice Na Františku, k vytvoření servisní organizace pro zdravotnické služby města a městských částí. Ty by měly vzájemně navázat smluvní spolupráci v rámci plánovaného konsorcia. Dnes o tom rozhodli zastupitelé.

Pražská burza výrazně oslabila, propadl se hlavně finanční sektor

Pražská burza dnes výrazně oslabila, index PX klesl o 1,8 procenta na 857,27 bodu. Propadl se hlavně finanční sektor a také technologická firma Avast. Z hlavních titulů zakončila den v zisku pouze tabáková společnost Philip Morris ČR. Vyplývá to z údajů burzovního webu. Kvůli koronaviru dnes ztrácely trhy v celé Evropě, dolů je tlačila zhoršená epidemická situace a také nejasnosti kolem další finanční pomoci ve Spojených státech.

Pražské nemocnice připravují pro lidi s covidem-19 další lůžka

Pražské nemocnice připravují pro lidi s covidem-19 další lůžka. Někde jich může za současného omezení odložitelné péče přibýt i několik stovek. Uvedli to zástupci vedení a mluvčí zdravotnických zařízení. Nemocnice, které odpověděly na dotaz, většinou nemají volný personál, který by mohly vyčlenit do plánované polní nemocnice v Letňanech. Tam má vzniknout až 500 lůžek.

Zoo Praha je v nominaci na ocenění od WAZA

Pražská zoologická zahrada byla jako jediná evropská zoo vybrána do finálové čtveřice aspirující na ocenění WAZA Conservation Award, které uděluje Světová asociace zoologických zahrad a akvárií (WAZA). Cenu dává za mimořádný přínos k ochraně biodiversity. Pro zoo je to ohromný úspěch, uvedla dnes její mluvčí Lucie Dosedělová.

Praha 1 dostane od města 19,5 milionu na Nemocnici Na Františku

Pražský magistrát dá Praze 1 v letošním roce 19,5 milionu korun na fungování Nemocnice Na Františku. Z toho pět milionů je na péči o pacienty bez zdravotního pojištění a 14,5 milionu korun je určeno na uhrazení nákladů navíc na řešení pandemie koronaviru. O přidělení peněz dnes rozhodli zastupitelé. Poskytnutí dotace předcházely spory, Praha 1 požadovala dotaci 42 milionů korun, kterou dostávala v minulých letech.

Praha dá peníze vybrané za parkovné na opravu a údržbu silnic

Pražský magistrát využije peníze vybrané v parkovacích zónách na opravu a údržbu komunikací nebo provoz zón. Loni město vybralo 750,5 milionu korun, což je meziročně více. O polovinu z vybraných peněz se magistrát dělí s jednotlivými městskými částmi. Vyúčtování provozu parkovacích zón za loňský rok dnes schválili pražští zastupitelé. Předloni vybral magistrát v Praze 1 až 8 zhruba 650,5 milionu. Roční parkovací oprávnění stojí 1200 korun.

Na chod pohotovostí vyčlení Praha v příštím roce 35 milionů korun

Na fungování pohotovostí v hlavním městě vyčlení v příštím roce magistrát 35 milionů korun. Součástí je více než třímilionová rezerva určená na nenadále situace. Vyčlenění peněz dnes schválili pražští zastupitelé. Stejnou částku město vydalo na chod pohotovostí i letos. Pohotovosti jsou v Praze v sedmi nemocnicích a město je musí mít ze zákona.

Praha dá radnicím účelovou dotaci dohromady 200 milionů korun

Pražské městské části dostanou od magistrátu na školství, dopravu nebo zdravotnictví dotace v celkové výši 200 milionů korun. Peníze půjdou na 55 projektů a nejvíc peněz poputuje do školství. Přidělení peněz dnes schválili pražští zastupitelé. Letos vydal magistrát na chod radnic dohromady asi pět miliard korun a další peníze jim rozdělil na dotacích.

Praha dostane od státu na dopravní stavby 367,6 milionu Kč

Hlavní město dostane letos od Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) 367,57 milionu korun na rozvoj a opravy komunikací nahrazujících Pražský okruh. Částka meziročně vzrostla o asi 60 milionů korun. Dodatek smlouvy se SFDI, na jehož základě město peníze dostane, dnes schválili pražští zastupitelé. Praha měla původně na letošek slíbeno 100 milionů korun, ale částka byla nakonec postupně navýšena. Částka určená pro Prahu v posledních letech klesala.

DPP dostane na stavbu metro či tratí 1,17 miliardy korun

Pražský dopravní podnik (DPP) dostane od hlavního města peníze na stavbu metra D, opravy tramvajových tratí nebo vybudování bezbariérového vstupu do stanice metra C Opatov. Celkem dostane podnik na investice zhruba 1,17 miliardy korun. Rozhodli o tom dnes pražští zastupitelé. DPP je největší městskou firmou, která zaměstnává téměř 11.000 lidí. Provozuje městkou hromadnou dopravu (MHD).

Pracoviště registru vozidel a řidičů v Praze byla přehlcená

Pracoviště registru vozidel a řidičů v Praze, jejichž úřední doba je nyní kvůli vládním opatřením zkrácená na pět hodin v pondělí a ve středu, byla v pondělí 12. října a ve středu 14. října přehlcená. Bez objednání se v oba tyto úřední dny dostavilo asi 1500 klientů, z nichž mnozí nedodržovali rozestupy ve frontě a nenosili roušky. Dnes to uvedl mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Pracoviště registru vozidel a řidičů v Praze byla přehlcená

Pracoviště registru vozidel a řidičů v Praze, jejichž úřední doba je nyní kvůli vládním opatřením zkrácená na pět hodin v pondělí a ve středu, byla v pondělí 12. října a ve středu 14. října přehlcená. Bez objednání se v oba tyto úřední dny dostavilo asi 1500 klientů, z nichž mnozí nedodržovali rozestupy ve frontě a nenosili roušky. Dnes to uvedl mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Pražští státní zástupci mají krizové plány pro případ onemocnění

Státní zastupitelství sídlící v hlavním městě vypracovala krizové plány, podle nichž budou zajišťovat chod svých úřadů v případě onemocnění větší části státních zástupců covidem-19. Například vrchní státní zastupitelství počítá i s možností evakuace úřadu mimo Prahu a zařídilo svým zaměstnancům očkování proti chřipce i služební dopravu za pracovními povinnostmi. Na městském i obvodních státních zastupitelstvích museli zaměstnanci kvůli ochraně zdraví omezit vzájemné kontakty na nezbytné pracovní minimum, sdělili na dotaz oslovení šéfové úřadů.

Pražští zastupitelé se hodiny přeli o vznik magistrátního výboru

Pražští zastupitelé se dnes zhruba čtyři hodiny přeli o způsobu řešení situace podnikatelů v Praze, které postihla opatření proti šíření nemoci covid-19. Přeli se zejména o zřízení magistrátního výboru pro podnikaní. Po dlouhé diskusi nakonec schválili pouze to, že městská rada vypracuje seznam opatření na podporu podnikání a dodá informace o jednáních o situaci s vládou. Po více než pěti hodinách od oficiálního začátku zasedání v 08:30 tak před 14:00 schválili první materiál. Dopoledne dlouze diskutovali také o podobě programu jednání.

Pražské služby evidují desítku zaměstnanců nakažených covidem

Městská firma Pražské služby (PSAS) eviduje v současné době desítku zaměstnanců nakažených nemocí covid-19. Další zaměstnanci jsou v karanténě. Chod společnosti a svoz odpadu to neovlivňuje. Na dotaz to dnes uvedl mluvčí PSAS Radim Mana. PSAS mají zhruba 1700 zaměstnanců a mají na starost svoz odpadu. Obyvatele metropole firma vyzývá, aby použité roušky a další pomůcky vyhazovala do koše zabalené do mikrotenových sáčků.

Pražské nemocnice mají málo dárců plazmy, kterou se léčí covid-19

Dárců krevní plazmy s protilátkami proti koronaviru, kterou nemocnice využívají k léčbě covidem-19 nakažených osob v těžkém stavu, je málo. V posledních týdnech přitom spotřeba covidové krevní plazmy prudce roste. Některé pražské nemocnice proto apelují na ty, kteří se vyléčili z covidu-19, aby přišli krevní plazmu darovat. Mohou tak pomoci ostatním pacientům, kterým může plazma zachránit jejich zdraví, uvedl pro primář Transfuzního oddělení v Thomayerově nemocnici v Praze Petr Turek.

Na výjezdu z Prahy na Turnov havarovalo pět aut, jedno zranění

Dopravu v okolí Černého Mostu v Praze zkomplikovaly dopoledne dvě dopravní nehody. Krátce po 10:00 se v ulici Novopacká ve směru na Turnov srazilo pět aut, asi pětašedesátiletá žena byla v umělém spánku převezena do nemocnice, řekla mluvčí pražských záchranářů Jana Poštová. Nehoda se stala poblíž místa, kde časně ráno havaroval kamion, uvedli hasiči na twitteru.

Praha zatím nebude rušit kvůli šíření covid-19 parkovací zóny

Pražský magistrát zatím nebude rušit kvůli šíření nemoci covid-19 parkovací zóny, jako tomu bylo letos na jaře. Důvodem je, že nebyl zaveden tzv. lockdown, lidé dojíždí do práce a zpět domů, kde by jim zrušení zón zkomplikovalo parkování.Platnost zón byla zrušena letos od března do května a město na parkovném letos přijde o více než 140 milionů korun. Rezidenti platí 1200 korun ročně.

V sobotu se začne připravovat vojenská nemocnice v Letňanech

V sobotu by měla kvůli počtu lidí vyžadujících zdravotní péči s ohledem na epidemii koronaviru začít příprava prostor pro lůžka v areálu pražského výstaviště Letňany. Lůžek bude 500, výstavbu zajistí armáda, sdělil dnes vicepremiér a šéf Ústředního krizového štábu (ÚKŠ) Jan Hamáček (ČSSD). České televizi Hamáček později řekl, že armáda v Letňanech rozvine polní nemocnici ve stávajících stavbách a hangárech. Hasiči požádali o pomoc s lůžky ze zahraničí, Česko dnes vloží do evropského systému žádost o vybavení i personál.

V Praze od minulého týdne zdražil benzin, nafta nepatrně zlevnila

Benzin u pražských čerpacích stanic v uplynulém týdnu zdražil, naopak nafta nepatrně zlevnila. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se nyní v Praze prodává v průměru za 28,65 Kč, před týdnem byl o deset haléřů levnější. Nafta stojí v průměru 28,14 koruny za litr, o dva haléře méně. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje. Paliva v Praze zůstávají i nadále nejdražší v zemi.

Zastupitelé projednají podporu podnikatelů či situaci v turismu

Pražští zastupitelé dnes projednají podporu podnikatelů v Praze, kteří byli postiženi opatřeními proti šíření nového koronaviru. Na programu je rovněž financování lékařských pohotovostí v příštím roce nebo vyúčtování zón placeného stání za loňský rok. Zastupitelé projednají také koncepci příjezdové turistiky nebo zrušení organizace Pražské informační služby (PIS).

Statistici zveřejní údaje o úrodě brambor a kukuřice

Český statistický úřad dnes zveřejní údaje o zářijových odhadech sklizně brambor a kukuřice, ale také cukrové řepy či slunečnice. Výnos sklizně obilovin byl letos podle údajů ministerstva zemědělství nejvyšší za poslední čtyři roky, meziročně stoupl také výnos řepky.

Do včerejšího večera přibylo dalších 5679 nakažených, dosud nejvíc

Během včerejška zatím v Česku přibylo 5679 případů nemoci covid-19, to je dosud největší nárůst do večera od vypuknutí epidemie. Dál výrazně přibývá také hospitalizovaných, pacientů s koronavirem ve vážném stavu i obětí. S covidem zatím zemřelo 1158 lidí, přičemž v pondělí rekordních 58, dalších 42 v úterý a včera je úmrtí zatím 26. Počet lidí s covidem, kteří vyžadují léčbu v nemocnicích, stoupl o 175 na 2678. Z toho 578 bylo v úterý ve vážném stavu, tedy o 51 víc než předchozí den. Vyplývá to z aktuálních údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 15.10.2020