Akcie na pražské burze během týdne oslabily o 0,6 procenta

Akcie na pražské burze během uplynulého týdne oslabily, index PX klesl o 0,6 procenta na 867,1 bodu. Vyplývá to z výsledků pražské burzy. Největší růst zaznamenaly akcie Stock Spirits, naopak největší pokles postihl akcie Erste. Předchozí týden akcie stouply o 1,7 procenta.

V ČR přibylo do večera 5668 nakažených, v nemocnici je 3120 lidí

V Česku přibylo do dnešního večera 5668 potvrzených případů koronaviru, o 11 méně, než byl rekordní nárůst do středečních 18:00. V zemi je nyní téměř 87.400 nakažených. Většina lidí má mírný průběh nemoci, ale počet hospitalizovaných roste. Nyní je v nemocnicích s covidem 3120 pacientů, o 200 více než ve čtvrtek. Ve vážném stavu je 551 z nich. Vyplývá to z aktuálních údajů ministerstva zdravotnictví.

Burza dnes posílila o 1,14 pct, dařilo se akciím KB a Avastu

Pražská burza dnes posílila, index PX stoupl o 1,14 procenta na 867,08 bodu. Burza tak smazala větší část čtvrtečních ztrát. Dnes se dařilo zejména cenným papírům Komerční banky, které si připsaly 3,31 procenta, a Avastu s tříprocentním zhodnocením. Vyplývá to z údajů burzovního webu. Podle analytika Patria Finance Tomáše Vlka domácí akciový trh následuje západní burzy, vedoucí Paříž přidává 2,4 procenta, Wall Street skoro procento.

Hygienici v Praze: Lidé by měli víc sledovat příchozí hovory

Pražští hygienici kvůli trasování lidí s covidem-19 apelují, aby lidé věnovali větší pozornost příchozím hovorům z neznámých čísel. Ve středu se napoprvé dovolali jen asi polovině lidí, které potřebovali kontaktovat, uvedli na webu. Podle dat na webu Chytré karantény pražská hygienická stanice vyřešila ve středu 968 pozitivních případů a 1038 rizikových kontaktů. Celkem 159 pracovníků telefonovalo více než 12.000 minut, průměrně s každým nakaženým deset minut a s jeho rizikovým kontaktem šest minut.

Fakulty UK: Přibývá mediků, kteří pomáhají v nemocnicích

Studenti lékařských fakult Univerzity Karlovy (LF UK) se v souvislosti se zhoršující se epidemií covidu-19 v Česku začínají víc zapojovat do pomoci ve zdravotnictví. Například Královéhradecký kraj již začal do nemocnic povolávat část studentů ze seznamu, který mu poskytla LF UK v Hradci Králové. Podle vedení 2. LF UK se zvyšují i počty mediků, kteří pomáhají v některých pražských nemocnicích. Jejich povinnému pracovnímu nasazení ale v některých případech brání podmínka, že musí mít trvalé bydliště ve stejném kraji.

Krize opět ruší lety, v Praze na podzim ubyla asi čtvrtina míst

Koronavirová krize opět ruší některé letecké linky z Prahy. Dopravci v minulých týdnech postupně přestali létat do více než 20 dříve obnovených destinací. To je zhruba čtvrtina z letního provozu. Na dotaz to dnes uvedla mluvčí Letiště Praha Kateřina Pavlíková. Další vývoj podle ní závisí na dopravcích, dá se však odhadovat, že aerolinky budou provoz dále omezovat. Letiště proto od prosince přeruší noční provoz,

Na pražském webu jsou nově odběrová místa ve Středočeském kraji

Na webu covid.praha.eu najdou zájemci od dnešního dne přehled odběrových míst na covid-19 i ve Středočeském kraji. Dnes to uvedl mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman. Od října poskytuje web, který spustily hlavní město a datová platforma Golemio, informace o odběrových místech v Praze.

Strážníci v Praze řešili přes desítku porušení zákazu shlukování

Strážníci v Praze řešili od středy přes desítku případů porušení zákazu shlukování osob. Všechna porušení vyřešili domluvou. Zároveň od začátku října městská policie zaznamenala 3482 případů porušení všech krizových a mimořádných opatření zavedených kvůli šíření pandemie nemoci covid-19.Zákaz shlukování a konzumace alkoholu na veřejných prostranství platí od středy.

Schillerová navrhne další odklad EET, a to do konce roku 2022

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) navrhne další odklad elektronické evidence tržeb (EET), a to do konce roku 2022. Po dnešní videokonferenci Schillerové s podnikatelskými svazy a komorami to na dotaz sdělilo ministerstvo financí. EET je aktuálně kvůli dopadům šíření koronaviru pro všechna odvětví přerušena do konce letošního roku.

Nemocnice v Praze mají dost pomůcek, více používají respirátory

Proti první vlně epidemie koronaviru na jaře nemají pražské nemocnice problémy s dodávkami pomůcek, zásoby mají na několik měsíců a nové dodávky nepředstavují problém. Proti jaru nemocnice více využívají respirátory, některé také používají nanoroušky či masky.

Kriminalisté podezřívají 20 osob z korupce a ovlivňování zápasů

Kriminalisté v souvislosti se zásahem v sídle Fotbalové asociace ČR (FAČR) na pražském Strahově zahájili trestní stíhání 20 osob. Podezřívají je z účasti na korupci a ovlivňování výsledků zápasů, které podle nich řídila organizovaná skupina. V tiskové zprávě to uvedla státní zástupkyně Daniela Bártíková.

Praha opraví dva portály, fasádu a střechu Clam-Gallasova paláce

Pražský magistrát nechá opravit dva portály, fasádu a střechu Clam-Gallasova paláce na rohu Husovy ulice a Mariánského náměstí. Opravy vyjdou podle předběžného odhadu na zhruba 63 milionů korun. Město nyní vypíše zakázky na dodavatele. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí projednají pražští radní. Nynější podoba paláce pochází z přelomu 17. a 18. století a za kompletní rekonstrukci město zaplatí 344 milionu korun. V paláci by v budoucnu měla být restaurace a vinárna a v reprezentačních sálech expozice a výstavní prostory.

Počet případů covidu-19 v Praze za čtvrtek stoupl o více než 1100

V Praze ve čtvrtek přibylo 1149 potvrzených případů nemoci covid-19. Ve srovnání se středou to sice bylo o 123 případů méně, i tak je to ale třetí nejvyšší denní nárůst počti infikovaných v metropoli od začátku epidemie. Aktuálně nemocných je v hlavním městě téměř 14.800 lidí. Vyplývá to ze statistik na webu ministerstva zdravotnictví.

Bubnovat proti mlčící většině se dnes bude online

První židovský transport z Prahy dnes vpodvečer připomene již tradiční akce Bubnování pro Bubny. Letos se ale uskuteční kvůli pandemii koronaviru online. Na facebookovém profilu Památníku ticha a webu bude spuštěn stream s bubínkovou štafetou a sólovým bubnováním perkusisty Jaroslava Kořána bez veřejnosti na nádraží Bubny.

Vláda dnes vydá nařízení ke stavbě polní nemocnice v Letňanech

Nařízení ke stavbě polní nemocnice v pražských Letňanech, která vznikne kvůli rostoucímu počtu pacientů s covidem-19 a nedostatku lůžek v nemocnicích, vydá vláda na dnešním mimořádném zasedání. Bude také rozhodovat o kompenzačním bonusu pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) a malé firmy a o prodloužení záručního programu COVID III.

Prezident Zeman dnes vystoupí s projevem k národu

Prezident Miloš Zeman dnes večer vystoupí s televizním projevem k národu. Dá se očekávat, že se hlava státu vyjádří k aktuální koronavirové krizi, kdy počet lidí nakažených novým koronavirem i počet hospitalizovaných výrazně stoupá. Projev natočí a odvysílá Prima a CNN Prima News, do programu ho zařadila také například Česká televize.

V Česku včera do večera přibylo 5560 případů koronaviru

V Česku včera do večera přibylo 5560 případů koronaviru, jen o 119 méně než byl rekordní nárůst do středečních 18:00. Počet aktuálně nemocných tak překročil 82.000. Většina z nich má mírný průběh nemoci, nadále ale rychle přibývá hospitalizovaných. Počet lidí s nemocí covid-19 v nemocnicích vzrostl za den o 242 na 2920, ve vážném stavu bylo ke středě 543 z nich, o 25 víc než o den dřív. Úmrtí s covidem od středy přibylo 46 na 1218, rekordní pondělní počet zemřelých za jeden den stoupl na 62. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 16.10.2020