Zastupitelé projednali podporu podnikatelů či situaci v turismu…

Pražští zastupitelé projednali podporu podnikatelů v Praze, kteří byli postiženi opatřeními proti šíření nového koronaviru. Na programu bylo rovněž financování lékařských pohotovostí v příštím roce nebo vyúčtování zón placeného stání za loňský rok. Zastupitelé projednali také koncepci příjezdové turistiky nebo zrušení organizace Pražské informační služby (PIS).

Pražští zastupitelé se hodiny přeli o vznik magistrátního výboru

Pražští zastupitelé se včera zhruba čtyři hodiny přeli o způsobu řešení situace podnikatelů v Praze, které postihla opatření proti šíření nemoci covid-19. Přeli se zejména o zřízení magistrátního výboru pro podnikaní. Po dlouhé diskusi nakonec schválili pouze to, že městská rada vypracuje seznam opatření na podporu podnikání a dodá informace o jednáních o situaci s vládou. Po více než pěti hodinách od oficiálního začátku zasedání v 08:30 tak před 14:00 schválili první materiál. Dopoledne dlouze diskutovali také o podobě programu jednání. Kvůli koronaviru bylo jednání v omezeném režimu.

Následně zastupitelé probírali situaci turistických průvodců, kde se díky poslanci a zastupiteli za ANO, Patriku Nacherovi, jedná přímo s vládou ČR. Zastupitelé také rozhodli, že zatím nebudou rušit parkovací modré zóny, kvůli koronaviru. 

20. zasedání ZHMP jsme sledovali zde:

Souhrn rozhodnutí pražských zastupitelů na 20. zasedání ZHMP:

Praha vypíše soutěž na nákup ubytovacích zařízení

Pražský magistrát vypíše soutěž na nákup ubytovacích zařízení, která by bylo možné využít pro dočasné ubytování lidí bez domova a příslušníků klíčových profesí, jako jsou hasiči, policisté, strážníci nebo zdravotníci. Město chce nakoupit několik zařízení pro 20 až 90 lidí, celkem má být jejich kapacita maximálně 500 ubytovaných. Mohlo by jít o ubytovny, hostely, hotely či bytové domy.

Praha dá šesti městským částem 177,7 milionu Kč na budování bytů

Pražský magistrát dá šesti městským částem dotace v celkové výši 177,7 milionu korun na budování nebo opravy bytů. Nejvíce dostane Praha 11, a to 73 milionů korun na rekonstrukci bývalé ubytovny Sandra u metra Opatov. Na tu už město radnici dalo 230 milionů a půjčilo dalších 100 milionů korun. Peníze dále dostane Praha 3, Praha 10, Praha 7, Lysolaje a Vinoř.

V Malešicích vznikne denní centrum pro lidi bez domova

V areálu malešického zámku v Praze vznikne denní centrum, které bude zajišťovat služby pro lidi bez domova. Svěření budovy městské organizaci Centrum sociálních služeb Praha (CSSP), která se postará o její rekonstrukci a provoz centra, schválili zastupitelé. Krok kritizovali zástupci Prahy 10, kteří si stěžovali na to, že s nimi a s místními obyvateli magistrát svůj postup nekonzultoval.

Praha změní svoji organizaci, má dělat servis zdravotním službám

Hlavní město využije příspěvkovou organizaci, na kterou měla přejít od Prahy 1 správa Nemocnice Na Františku, k vytvoření servisní organizace pro zdravotnické služby města a městských částí. Ty by měly vzájemně navázat smluvní spolupráci v rámci plánovaného konsorcia. 

Praha 1 dostane od města 19,5 milionu na Nemocnici Na Františku

Pražský magistrát dá Praze 1 v letošním roce 19,5 milionu korun na fungování Nemocnice Na Františku. Z toho pět milionů je na péči o pacienty bez zdravotního pojištění a 14,5 milionu korun je určeno na uhrazení nákladů navíc na řešení pandemie koronaviru. O přidělení peněz rozhodli zastupitelé. Poskytnutí dotace předcházely spory, Praha 1 požadovala dotaci 42 milionů korun, kterou dostávala v minulých letech.

Praha dá peníze vybrané za parkovné na opravu a údržbu silnic

Pražský magistrát využije peníze vybrané v parkovacích zónách na opravu a údržbu komunikací nebo provoz zón. Loni město vybralo 750,5 milionu korun, což je meziročně více. O polovinu z vybraných peněz se magistrát dělí s jednotlivými městskými částmi. Vyúčtování provozu parkovacích zón za loňský rok schválili pražští zastupitelé. Předloni vybral magistrát v Praze 1 až 8 zhruba 650,5 milionu. Roční parkovací oprávnění stojí 1200 korun.

Na chod pohotovostí vyčlení Praha v příštím roce 35 milionů korun

Na fungování pohotovostí v hlavním městě vyčlení v příštím roce magistrát 35 milionů korun. Součástí je více než třímilionová rezerva určená na nenadále situace. Vyčlenění peněz schválili pražští zastupitelé. Stejnou částku město vydalo na chod pohotovostí i letos. Pohotovosti jsou v Praze v sedmi nemocnicích a město je musí mít ze zákona.

Praha dá radnicím účelovou dotaci dohromady 200 milionů korun

Pražské městské části dostanou od magistrátu na školství, dopravu nebo zdravotnictví dotace v celkové výši 200 milionů korun. Peníze půjdou na 55 projektů a nejvíc peněz poputuje do školství. Přidělení peněz schválili pražští zastupitelé. Letos vydal magistrát na chod radnic dohromady asi pět miliard korun a další peníze jim rozdělil na dotacích.

DPP dostane na stavbu metro či tratí 1,17 miliardy korun

Pražský dopravní podnik (DPP) dostane od hlavního města peníze na stavbu metra D, opravy tramvajových tratí nebo vybudování bezbariérového vstupu do stanice metra C Opatov. Celkem dostane podnik na investice zhruba 1,17 miliardy korun. Rozhodli o tom pražští zastupitelé. DPP je největší městskou firmou, která zaměstnává téměř 11.000 lidí. Provozuje městkou hromadnou dopravu (MHD).

Pracoviště registru vozidel a řidičů v Praze byla přehlcená

Pracoviště registru vozidel a řidičů v Praze, jejichž úřední doba je nyní kvůli vládním opatřením zkrácená na pět hodin v pondělí a ve středu, byla v pondělí 12. října a ve středu 14. října přehlcená. Bez objednání se v oba tyto úřední dny dostavilo asi 1500 klientů, z nichž mnozí nedodržovali rozestupy ve frontě a nenosili roušky. 

Praha zatím nebude rušit kvůli šíření covid-19 parkovací zóny

Pražský magistrát zatím nebude rušit kvůli šíření nemoci covid-19 parkovací zóny, jako tomu bylo letos na jaře. Důvodem je, že nebyl zaveden tzv. lockdown, lidé dojíždí do práce a zpět domů, kde by jim zrušení zón zkomplikovalo parkování.Platnost zón byla zrušena letos od března do května a město na parkovném letos přijde o více než 140 milionů korun. Rezidenti platí 1200 korun ročně.

Zasedání ZHMP tentokráté skončilo o něco dříve kolem půl deváté večerní. Další ZHMP, se koná 12.11.2020.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 16.10.2020

Psali jsme zde: