V Berlíně se bude konat referendum, o vyvlastnění bytů…

Tak rozhodli radní města Berlína. Iniciativa organizace Deutsche Wohnen enteignen chce vyvlastnění bytů společností, které jich mají v majetku více než 3000. Podle organizace by se tak měl vyřešit problém s nedostatkem dostupných bytů ve městě. Nájemné se od roku 2010 v metropoli zdražilo, v průměru o více než 60 %. 

Psali jsme zde:

Organizátoři referenda očekávají, že většina Berlíňanů podpoří jejich požadavky. Loni sebrali kolem 77 tisíc podpisů. Cílem je, aby se referendum uskutečnilo v září 2021, ve stejný den, kdy se bude hlasovat do německého parlamentu Bundestagu. Snahy ohledně vyvlastnění stojí na článku 15 německé ústavy, podle něhož lze za náhradu vyvlastnit majetek, pokud je to v zájmu obecného blaha. Právníci zase odkazují na nedotknutelnost soukromého majetku, která je také zakotvena v ústavě.

My jsme Berlín navštívili a přímo ve spolkovém sněmu Bundestagu, jsme se na celou věc kolem problematiky bydlení ve městě zeptali poslance Petra Bystroně:

Video zde:


Petr Bystroň, poslanec německého Bundestagu za AfD, exkluzivně pro PrazskyNoviny.cz:

„Včera byl historický den, protože tady v Berlíně, po třiceti letech konečně policie vyhodila padesát levicových extrémistů z obsazeného domu, který ilegálně okupovali. Posledních deset let jim majitel dokonce nabídl, že jim to zlegalizuje, dal jim nájemní smlouvy, a oni přesto žádné nájemné neplatili, takže po dvou letech soudního jednání konečně policisté přišli a vyhodili je. Bohužel, levicoví extrémisté z celé Evropy se sem sjeli a snaží se bojovat o tento objekt, proto tam bylo nad dva a půl tisíce policistů-těžkooděnců, a i dnes v Berlíně jsou další útoky na soudní budovu, na policejní stanice. Takže, zde je to opravdu vřava, levicoví extrémisté jsou nadále zde, a je tady velmi silná policejní presence. Historické to bylo, protože to byl první dům, který byl takhle vyčištěn od těch levičáků, a bohužel v Berlíně je těchto objektů více, vesměs okupované víc, než třicet let, a proč s tím politika nic nedělá, je podmíněno tím, že tady vládnou komunisti se socialisty a se zelenými, takže tahle extrémní levicová scéna je chráněna těmihle politickými živly, a nejlépe se to zobrazuje na tom, že politika tady teď diskutuje o tom, že chtějí vyvlastňovat majitele domů, že chtějí v podstatě zase znárodňovat byty, takže tady v Berlíně jede ten vlak extrémně doleva.“

Po získání souhlasu od vedení města Berlína musí organizátoři z Iniciativy organizace Deutsche Wohnen enteignen, splnit další zákonné náležitosti, než se referendum uskuteční…

Autor: Redakce, Berlín, Německo, 18.10.2020