Roušky budou od středy s výjimkami povinné i venku a v autech

Nosit roušku bude od středy povinné i venku na území obcí, pokud bude člověk blíže než dva metry k jinému. Výjimku budou mít členové jedné rodiny nebo lidé při sportování. Novou povinnost dnes schválila vláda, informoval ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO).

Hasiči v Praze slouží kvůli covidu v minimálním možném počtu

Pražští hasiči kvůli rostoucímu počtu nakažených a lidí v karanténě či izolaci slouží v minimálním možném počtu a přijímají další opatření, jak zajistit akceschopnost sboru a bezpečnost ve městě. Připraveny pomoci jsou jednotky dobrovolných hasičů, v záloze jsou krizové scénáře při dalším zhoršení situace. K dnešku bylo pozitivně testovaných na covid-19 dvacet hasičů, 12 je v karanténě a 62 má nařízenou izolaci. V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí hasičů Martin Kavka. V Praze je přes 850 příslušníků hasičského záchranného sboru.

Počet hospitalizovaných stoupl na 3721, obětí je 1501

Počet lidí, kteří se s nemocí covid-19 léčí v nemocnicích, stoupl za den o dalších 202. Hospitalizovaných tak bylo v neděli 3721 nakažených, přičemž 589 z nich vyžaduje intenzivní péči. Do statistik přibylo oproti ranním údajů dalších 79 úmrtí, počet zemřelých se tak zvýšil na 1501. Do dnešního večera přibylo zatím 4086 potvrzených případů covidu, to je skoro dvakrát víc než do 18:00 minulé pondělí. Nakažených je nyní v Česku téměř 104.000. Vyplývá to z aktuálních údajů na webu ministerstva zdravotnictví k dnešním 18:00.

Muže vezoucí drogy zradila prošlá dálniční známka

Tři druhy drog objevili pražští celníci v osobním autě, které zastavili v pátek odpoledne na dálnici D1. Posádka na sebe upozornila prošlým dálničním kuponem. Navíc se ukázalo, že řidič má zhruba od roku 1993 permanentní zákaz řízení, uvedla dnes v tiskové zprávě mluvčí pražských celníků Ivana Kurková. Případem se zabývá policie.

Koruna dnes mírně ztratila k euru, vůči dolaru dál posilovala

Česká měna na začátku nového týdne k euru ztratila dva haléře na 27,30 Kč/EUR. Vůči dolaru pokračovala v posilování, když si polepšila o 12 haléřů na 23,16 Kč/USD. Vyplývá to z informací na serveru Patria Online.

TSK upraví křižovatku Komunardů, Plynární a Ortenova náměstí

Technická správa komunikací (TSK) přebuduje křižovatku ulic Komunardů, Plynární a Ortenova náměstí v Praze 7. Prostor křižovatky bude zúžen a obnoveny budou semafory. Částečné dopravní omezení začne v úterý 20. října a potrvá zhruba měsíc.

Praha 11 hledá provozovatele lékařské pohotovostní služby

Praha 11 vyhlásila výběrové řízení na poskytovatele lékařské služby pro dospělé a lékárenské pohotovostní služby pro občany Jižního Města. Zakázku dnes radnice uveřejnila ve věstníku veřejných zakázek. Do konce tohoto roku provozuje na chodovské poliklinice pohotovost a nonstop lékárnu EUC Klinika Praha.

Na kolejích VŠ zůstaly tisíce studentů s výjimkami z opatření

Vysokoškolské koleje v Praze již opustili téměř všichni studenti, kteří se z nich podle opatření vlády proti epidemii koronaviru měli minulý týden vystěhovat. Díky povoleným výjimkám přesto na kolejích zůstalo několik tisíc studentů. Většina z nich, a to kolem 11.800, je z Univerzity Karlovy (UK) a Českého vysokého učení technického v Praze (ČVUT). Na kolejích UK je celková kapacita 10.564 studentů, na koleji ČVUT 7500 studentů.

Berbr po zatčení rezignoval na všechny posty ve fotbale

Místopředseda Fotbalové asociace ČR (FAČR) Roman Berbr rezignoval po zatčení v souvislosti s údajným ovlivňováním výsledků zápasů na svůj post, na pozici ve výkonném výboru i na funkci šéfa plzeňského krajského fotbalového svazu. Výkonný výbor na dnešním mimořádném zasedání v Praze odvolal všechny členy komise rozhodčích v čele s předsedou Jozefem Chovancem, zůstává pouze Tomáš Bárta, který byl nominován za Ligovou fotbalovou asociaci.

Židovskému muzeu chybí 80 procent příjmů, bojí se o budoucnost

Pokud se situace s poklesem turistického ruchu vyplývajícím z pandemie koronaviru během příštího roku nezlepší, Židovské muzeum Praha (ŽMP) by se mohlo obávat o svou existenci. V rozhovoru to dnes řekl jeho ředitel Leo Pavlát. Paměťová instituce s více než stoletou historií a před koronavirem s půlmilionovou návštěvností ročně má meziroční propad návštěvnosti přes 78 procent a pokles příjmu ze vstupného přes 80 procent. Ohroženy jsou plánované opravy památek, nové mezinárodní projekty i sama existence instituce.

Clam-Gallasův palác se dočká oprav portálů, střechy a fasády

Barokní Clam-Gallasův palác se dočká opravy portálů směřujících do Husovy ulice a rovněž rekonstrukce fasády a střechy. Opravy vyjdou podle předběžného odhadu zhruba na 63 milionů korun. Město nyní vypíše tendr na dodavatele. Vyplývá to z dnešního rozhodnutí pražských radních. Nynější podoba paláce pochází z přelomu 17. a 18. století a za kompletní rekonstrukci město zaplatí 344 milionů korun. V paláci by v budoucnu měla být restaurace a vinárna a v reprezentačních sálech expozice a výstavní prostory.

Nájemné v Praze u bytů 2+KK ve 3. čtvrtletí kleslo o 7,6 procenta

Dlouhodobé nájemné bez energií v Praze u nejžádanější dispozice 2+KK ve třetím čtvrtletí meziročně kleslo o 7,6 procenta na 15.250 korun měsíčně. Proti druhému čtvrtletí se zvýšilo o 1,7 procenta. Z ostatních pěti největších měst Česka kleslo už pouze v Liberci. Vyplývá to z údajů společnosti UlovDomov.cz, které má k dispozici.

Praha chce nové trasy pro turisty, aplikaci či známku pro obchody

V Praze se turisté budou moci v budoucnu vydat i po trasách mimo centrum, vznikne turistická aplikace a karta a zavedena bude známka udržitelného turismu pro obchodníky. Městská firma Prague City Tourism (PCT) proměnu turismu shrnula do nové koncepce Zájmy Prahy na prvním místě, kterou dnes na on-line tiskové konferenci představila pražská radní Hana Třeštíková (Praha Sobě), předseda představenstva PCT František Cipro a členka představenstva PCT Jana Adamcová. Praha bude nadále pokračovat v kampani podporující turismus, který je letos zasažen dopady pandemie nemoci covid-19 a zaznamenává miliardové ztráty.

ÚSTR vypracuje pro Prahu studii historie Ďáblického hřbitova

Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR) vypracuje pro pražský magistrát studii mapující historii Ďáblického hřbitova, kde se nachází čestná pohřebiště obětí první světové války a rovněž hromadné hroby obětí nacistické a komunistické diktatury. Pražští radní dnes schválili smlouvu o spolupráci se státem zřizovaným ústavem, který studii zpracuje zdarma.

Magistrát zvýší investice Městské polikliniky Praha o 920.000 Kč

Pražští radní dnes schválili navýšení investic své příspěvkové organizace Městská poliklinika Praha o 920.000 korun na celkových zhruba 3,19 milionu. Peníze poliklinika využije na nákup přístrojů a rekonstrukci. Vyplývá to z dokumentu, který dnes radní schválili. Peníze vezme poliklinika ze svého fondu investic. Městská poliklinika ve Spálené ulici vznikla v roce 2008.

Do Letňan dorazil konvoj s materiálem k výstavbě polní nemocnice

Do pražských Letňan přijel dnes dopoledne za doprovodu Vojenské policie konvoj s materiálem pro stavbu polní nemocnice. Z Hradce Králové vyrazil v 08:00, do Prahy přijel krátce po 10:00. Vojáci nyní začnou se skládáním materiálu a se samotnou stavbou nemocnice. Automobily s materiálem budou na letňanské výstaviště přijíždět i v příštích dnech, přivezou také materiál ze Správy státních hmotných rezerv. Nemocnice má v případě nouze sloužit pacientům s méně závazným průběhem nemoci covid-19. Připravena má být do neděle.

V Praze přibylo 660 případů covidu, je to nejvyšší nedělní nárůst

V Praze přibylo v neděli 660 potvrzených případů koronaviru. Je to pokles oproti předchozím pěti dnům, kdy laboratoře odhalily vždy více než 1000 nakažených. Zároveň jde o nejvyšší nedělní nárůst od začátku epidemie. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. Od března se v Praze nakazilo 31.028 lidí, z toho 14.157 lidí se z nemoci vyléčilo, zemřelo 255. Aktuálně je v metropoli 16.616 nakažených.

Z Hradce Králové dnes poveze vojenský konvoj vybavení nemocnice

Z Hradce Králové do Prahy vyrazí dnes v osm hodin ráno vojenský konvoj, který poveze vybavení do budované záložní nemocnice na výstavišti v pražských Letňanech. Nemocnice má v případě nouze sloužit pacientům s méně závazným průběhem nemoci covid-19. Připravena má být do příští neděle.

Svateb a pohřbů se ode dneška může účastnit maximálně 30 lidí

Svatby a pohřby se ode dneška mohou v Česku konat jen s omezeným počtem účastníků, podle vládních opatření proti šíření koronaviru jich může být nejvíce 30. Dosud platila pro tyto akce výjimka z přijatých restrikcí a mohlo se jich účastnit libovolné množství lidí. Následné svatební oslavy a smuteční hostiny v restauracích mohou být do půlnoci. Od minulého týdne jsou přitom restaurace, bary či kluby zavřené a lidé si v nich mohou jídlo koupit jen ve výdejových okénkách.

 Jednání rady hl.m. Praha

https://www.praha.eu/public/a6/4b/26/3197748_1122071_Prg_36_Rada_2020.pdf

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 19.10.2020