Park u Prašného mostu v Praze 6 zdobí první tuzemská socha habsburské panovnice Marie Terezie…

Pomník, za který Praha 6 zaplatila jeho autorovi zhruba 3,6 milionu korun, dnes veřejnosti odhalili zástupci městské části a autor sochy Jan Kovářík. Vytvoření sochy rakouské panovnice a české královny plánovala městská část od roku 2013.

Psali jsme zde:

„Je to významná socha ve veřejném prostoru, která bude budit debaty,“ řekl místostarosta městské části Jakub Stárek (ODS). Uvedl, že na sochu Marie Terezie je od dnešního dopoledne možné se podívat i v online prostoru. Na webu městské části je k vidění digitální „dvojče“ sochy spolu s pojednáním o panovnici.

Socha je v parku, který pražský magistrát na žádost městské části pojmenoval park Marie Terezie. Oficiální představení sochy jediné ženy na českém trůnu bylo na 20. října podle místostarosty Prahy 6 Jana Laciny (STAN) stanoveno záměrně. Tohoto dne roku 1740 Marie Terezie nastoupila na rakouský trůn.

Pomník, jehož návrh vytvořil sochař Kovářík spolu s architektem Janem Proksou, svým tvarem připomíná figurku ze hry Člověče, nezlob se. „Spousta lidí naráží na to, že nemá (socha) žádnou podobu. My jsme ale chtěli symbolicky vyzdvihnout majestát Marie Terezie, nedělat realistickou podobu, a vyvolávat otázky. Nyní má tato socha vlastně edukativní charakter, protože nutí lidi se zajímat o Marii Terezii. Tedy zjistit si, kdo to byl, jak vypadala a tak dále,“ řekl Kovářík. Socha panovnice je na podstavci z odlehčeného betonu. Pomník o výšce 5,5 metru váží šest tun, základ, na němž je socha umístěná, váží dvě tuny.

„Na soše se pracovalo poslední tři roky. Vznikala postupně od desetinového modelu přes pětinový model po model jedna k jedné, který jsme postupně formovali,“ řekl novinářům sochař. Celkem 80 dílů sochy se postupně podle Kováříka převáželo na místo, kde nyní socha stojí.

Soutěž na podobu pomníku vyhlásila městská část v roce 2013. Výsledky byly vyhlášené na jaře roku 2014. Kvůli volbám se však realizace projektu zdržela. V roce 2016 začalo proti stavbě protestovat několik stovek lidí, kteří kritizovali zvláště umístění sochy do parku, kde v roce 1942 padl člen protinacistického odboje Václav Morávek. Podobné výtky vznesli odpůrci stavby sochy i v roce 2019, tedy rok poté, co Praha 6 podepsala smlouvu se sochařem Kováříkem. Záměr radnice naopak podpořila monarchistická strana Koruna Česká, jejíž zástupci zaslali podporující otevřený dopis starostovi městské části Ondřeji Kolářovi (TOP 09).

Marie Terezie z rodu Habsburků byla arcivévodkyní rakouskou, královnou uherskou a českou. V habsburské monarchii vládla v letech 1740 až 1780. Během své vlády reformovala státní správu, armádu či školství. Všeobecným školním řádem, který byl vydaný roku 1774, zavedla panovnice mimo jiné všeobecnou vzdělávací povinnost pro chlapce i dívky. Na osvícenské reformy posléze navázal syn panovnice Josef II.

Autor: Redakce, Praha 6, ČTK, ČR, 20.10.2020

Video zde:

https://www.facebook.com/praha6/posts/10158113982594234

Zdroj:

https://www.praha6.cz/aktuality/praha-6-odhalila-pomnik-marie-terezie-k-videni-je-i-digitalne-2020-10-20