Dnes přibylo 8840 případů covidu, v nemocnicích je 4417 lidí

V Česku dále rekordně roste počet nakažených novým koronavirem. V úterý přibylo téměř 12.000 případů, za dnešek zatím dalších 8840, což je dosud nejvyšší nárůst k 18:00 od začátku epidemie. Celkem se tak v Česku nakazilo už přes 200.000 lidí. Počet hospitalizovaných s novým koronavirem v úterý stoupl o 353 na 4417 případů, přičemž 15 procent pacientů je v těžkém stavu. S covidem zemřelo od začátku epidemie v ČR 1719 lidí, o sto víc, než byl údaj z dnešního rána. Vyplývá to z aktuálních statistik na webu ministerstva zdravotnictví k dnešním 18:00.

První úsek rychlodráhy z Běchovic do Poříčan připraví Sudop Praha

První úsek vysokorychlostní trati z Běchovic do Poříčan připraví společnost Sudop Praha, která zvítězila v tendru společně s partnery Egis Rail a Mott MacDonald. Sudop Praha o tom dnes informovala v tiskové zprávě. Správa železnic za projekt zaplatí 184,6 milionu korun. Dokumentace by podle původních zadávacích podmínek měla být hotová do 14 měsíců od podpisu smlouvy s vítězem soutěže.

Pražská burza dál ztrácí, oslabila většina hlavních emisí

Pražská burza dnes dále ztrácela. Index PX klesl o 1,42 procenta na 857,71 bodu. Oslabily, nebo stagnovaly téměř všechny hlavní emise burzy. Nejvýrazněji si pohoršily akcie Komerční banky. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

V Praze dnes začne opět promítat Autokino Strahov

V Praze dnes začne opět promítat Autokino Strahov. Na strahovském stadionu bude za dodržování hygienických opatření promítat i za stávajících restrikcí každý den. Dramaturgii obstarává společnost Aerofilms. Program zahájí projekce českého kandidáta na Oscara Šarlatán.

Městské firmy Obecní dům a Prague City Tourism očekávají ztrátu

Městské firmy Obecní dům a Prague City Tourism (PCT), které spravují některé památky hlavního města, očekávají v důsledku koronaviru významné ztráty. Dnes to sdělily mluvčí firem. PCT, která provozuje Staroměstskou radnici, zaznamenala meziroční snížení návštěvnosti o 80 procent a zrušila jedno ze svých pěti turistických center. Obecní dům musel zrušit řadu akcí a přerušit výstavy, ztrátu očekává letos i v příštím roce.

Maloobchod a služby budou od čtvrtka uzavřeny

Kvůli vývoji koronavirové epidemie bude od čtvrtka 06:00 do konce nouzového stavu, který je aktuálně platný do 3. listopadu, uzavřen maloobchod. Výjimku mají prodejny základního sortimentu. Kromě toho bude podobně jako na jaře zakázán prodej služeb v provozovnách. Rozhodla o tom dnes vláda. Na twitteru to uvedl ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Velkoobchodní prodej zůstane bez omezení.

V Praze 3 vzniklo nové odběrové místo na covid-19

V budově bývalé školy na Havlíčkově náměstí v Praze 3 začalo fungovat nové nové odběrové místo pro testování na covid-19. Informovala o tom mluvčí Prahy 3 Zuzana Křížková. Místo, které provozuje firma aiomica v městské budově, je otevřeno denně a zajišťuje odběry k PCR testům z nosohltanu pro samoplátce i zájemce se žádankou. Cena PCR testu pro samoplátce s výsledky do 48 hodin je 1690 korun.

T-Mobile 1. listopadu spustí 5G v Praze a Brně

Operátor T-Mobile spustí 1. listopadu komerční provoz rychlé mobilní sítě 5G v Praze a v Brně. Do konce roku chce v obou městech pokrýt víc než čtvrtinu populace. Vedle širších center obou metropolí pokryje signálem 5G také část pražského metra. Uvedl to dnes v tiskové zprávě.

Program COVID Praha podpořil nejčastěji české soukromé podniky

Pražský program COVID Praha na podporu podnikatelů postižených opatřeními proti šíření nemoci covid-19 podpořil 311 žadatelů. Magistrát obdržel celkem 391 žádostí o peníze. Mezi příjemci převažovaly nefinanční soukromé podniky s českými vlastníky. Příjemci byli mimo jiné z řad málo i velkoobchodníků, služeb, restauračního nebo hotelového byznysu.

Tramvajová trať na Rašínově nábřeží v Praze bude opravena

Tramvajová trať na Rašínově nábřeží v Praze bude opravena. Dopravní podnik (DPP) nyní hledá projektanta opravy. Maximální cena projektu je stanovena na 2,5 milionu korun bez DPH. Vyplývá to z dokumentů zveřejněných na serveru Tender arena. DPP nyní rekonstruuje trať také v Nádražní ulici na Smíchově nebo v ulici Na Veselí na Praze 4, kde staví rovněž prodloužení tratě z Pražského povstání na Pankrác.

Pražané podle policie převážně dodržují opatření proti covidu

Vládní opatření zavedená kvůli šíření koronaviru Pražané podle policie převážně dodržují. Policisté udělují pokuty jen výjimečně, řekla dnes mluvčí pražské policie Eva Kropáčová. Policisté podle ní kontrolují dodržování veškerých zákazů, statistiky přestupků si však nevedou. Ode dneška dohlížejí stejně jako strážníci na dodržování nové povinnosti mít zakrytá ústa a nos i venku v zastavěných oblastech.

Praha vypsala soutěž na nákup ubytovacích zařízení

Pražský magistrát vypsal veřejnou soutěž na nákup hotelů, hostelů či bytových domů pro účely krátkodobého ubytování lidí bez domova a příslušníků klíčových profesí, jako jsou policisté, hasiči nebo zdravotníci. Informoval o tom mluvčí magistrátu Vít Hofman v tiskové zprávě. Majitelé nemovitostí mohou nabídky zaslat do 18. listopadu. Celkem chce město nakoupit ubytovací zařízení s kapacitou až 500 lidí. Kolik hodlá na nákup vynaložit, neuvedlo.

Nové byty v Praze do října zdražily o 3,2 pct na 110.117 Kč/m2

Prodejní ceny nových bytů v Praze na konci září meziročně vzrostly o 3,2 procenta na 110.117 korun za metr čtvereční. Tempo zdražování kleslo z 6,1 procenta na konci června. Mezičtvrtletně se ceny zvýšily o 1,7 procenta. Vyplývá to z údajů developerských firem Trigema, Skanska Reality a Central Group. Od poloviny roku 2015, kdy se cenový vývoj začal prudce lámat, stouply ceny novostaveb v Praze o 98 procent.

Do Letňan dorazila první část dodávky lůžek od společnosti Linet

Do připravované polní nemocnice v pražských Letňanech dnes kolem 09:00 dorazila první část dodávky lůžek od společnosti Linet. Dnes tam celkem dorazí 206 lůžek, dalších téměř 300 kusů bude dodáno do pátku. Z objednávky 2000 lůžek od dvou českých výrobců, kterou v pátek schválila vláda tak podle něj bude okamžitě nasazeno 500.

Technická závada zastavila metro B mezi Zličínem a Butovicemi

Technická závada napájení zastavila dnes na více než pět hodin metro linky B mezi stanicemi Zličín a Nové Butovice. V úseku byla ráno od zahájení denního provozu v obou směrech zavedena náhradní autobusová doprava, provoz byl pak obnoven krátce po 10:15. Vyplývá to z informací na webu dopravního podniku (DPP).

Nemocnice budou nové nakažené hlásit do systému už do hodiny

Ode dneška musí nemocnice všechny nově přijaté pacienty s covidem-19 nahlásit do systému koordinace péče do jedné hodiny. Dosud to nemocnice podle březnového nařízení dělaly do 24 hodin, do hodiny hlásily jen nové vážné případy a zhoršení stavu vyžadující intenzivní péči. O změně rozhodla v pondělí vláda.

V ČR ode dneška se musí opět nosit roušky venku a v autech

V Česku ode dneška platí povinnost nosit roušky i venku na území obcí, pokud bude člověk blíže než dva metry k jinému. Výjimku budou mít členové jedné rodiny nebo lidé při sportování. Povinné jsou roušky opět i v autě, pokud v něm člověk nejede sám nebo se členy své rodiny. Opatření, které má zabránit šíření koronaviru, v pondělí zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví. Současně musí mít lidé zakrytá ústa a nos ve všech vnitřních prostorách budov kromě domácnosti nebo ubytování, také ve vozech a na nástupištích hromadné dopravy.

V pondělí dosud nejvíc úmrtí na covid,dnes rekord nárůstu případů

V pondělí přibylo v Česku dalších 89 úmrtí lidí nakažených koronavirem, což je nejvyšší počet zemřelých za den od začátku epidemie. Včera bylo zatím k 18:00 zaznamenáno dalších 33 mrtvých na celkem 1600. Případů nemoci covid-19 bylo za včerejšek k večeru potvrzeno přes 6800, což je nejvyšší nárůst za den k 18:00 za celou dobu epidemie v Česku. Nejvýraznější nárůst je stále na Zlínsku. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Polní nemocnice v Letňanech bude určena pro doléčení pacientů

Vznikající polní nemocnice v pražských Letňanech bude mít v případě využití charakter nemocnice následné péče, umístěni v ní tak budou pacienti na doléčení. Sloužit by také mohla pro pacienty, kteří ještě budou v karanténním opatření. Včera to na základě informací z Nemocnice na Bulovce, která bude za zařízení po zdravotnické stránce zodpovídat, řekla mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková.

Pražské soudy od středy nechystají plošná rušení jednání

Předsedové pražských soudů ponechají zcela na úvaze jednotlivých soudců, zda budou v současné epidemické situaci rušit nařízená jednání a nařizovat další. Podle funkcionářů, není na místě rušit jednání automaticky či plošně. Poněkud odlišný postoj má šéf pražského vrchního soudu, který se až na výjimky kloní k nekonání jednání. Veřejnost se v Praze i nadále může soudních jednání účastnit, pokud lze zachovat nastavená hygienická opatření, například dvoumetrové rozestupy mezi lidmi.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 21.10.2020