Po požáru přístřešku bezdomovců v Praze bylo nalezeno tělo

Po požáru přístřešku bezdomovců v pražské Libni bylo dnes večer nalezeno ohořelé lidské tělo. Bližší informace o příčinách úmrtí nalezeného člověka ani příčině požáru zatím nejsou známy. V pátek se na místo požáru vrátí kvůli vyšetřování kriminalisté i vyšetřovatel hasičů, řekl mluvčí pražského hasičského sboru Martin Kavka.

Ve středu zemřelo 108 lidí nakažených covidem, dosud nejvíc

Ve středu byl v Česku zaznamenán rekordní podíl lidí pozitivně testovaných na nemoc covid-19 i nejvyšší počet úmrtí nakažených lidí za den, a to 108. Bylo provedeno dosud nejvíce testů za 24 hodin, a to přes 44.000. Zároveň byl rekordní i počet potvrzených případů covidu – téměř 15.000, takže podíl nakažených na počtu testů dosáhl 33,99 procenta. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Pražské MŠ navštěvuje asi polovina dětí než obvykle

Mateřské školy, které zřizují pražské městské části, v posledních dnech navštěvuje asi polovina dětí než za běžné situace. Mnohá zařízení se nyní potýkají s nedostatkem zvláště pedagogického personálu kvůli karanténě. Plošné zavírání se však neplánuje.

Pražská burza dnes stagnovala, nedařilo se bankovním titulům

Pražská burza dnes stagnovala, index PX stoupl jen o 0,01 procenta na 857,82 bodu. Z hlavních emisí mírně posílily akcie operátora O2 nebo technologické společnosti Avast, bankovní tituly většinou ztrácely a například hodnota cenných papírů nápojářské firmy Kofola se nezměnila. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Chirurgům v ÚVN při operacích nově pomáhá digitální exoskop

Digitální exoskop jako první v Česku rutinně využívají chirurgové a lékaři z Neurochirurgické a neuroonkologické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy (1.LF UK) a Ústřední vojenské nemocnice v Praze. Při operacích mozku či páteře tak nyní chirurg nesleduje operační pole skrze mikroskop ale s pomocí speciálních brýlích na monitoru ve 3D s vysokým rozlišením. Kromě přesného přehledu pro všechny zdravotníky na sále, technologie lékařům umožnila také provádět mikroneurochirurgické operace a dodržet zpřísněná hygienická opatření kvůli koronaviru, což dříve nebylo možné. Mluvčí 1LF UK Petra Klusáková o přístroji informovala v dnešní tiskové zprávě.

Praha 3 vybrala návrh přeměny náměstí Jiřího z Lobkovic

Radnice Prahy 3 má vítěze architektonické soutěže na návrh přeměny náměstí Jiřího z Lobkovic u Olšanských hřbitovů. Stalo se jím studio Perspektiv. Jak dnes řekli novinářům zástupci městské části a architektů, na náměstí by podle návrhu měly přibýt stromy, místa na sezení, fontána nebo sportovní hřiště. Úpravy by podle starosty Jana Ptáčka (TOP 09) mohly být hotové za několik let a vyjdou zřejmě na desítky milionů korun.

Češi dál chystají ME v judu, které by mělo být za měsíc v Praze

Čeští pořadatelé se stále nevzdávají myšlenky na uspořádání mistrovství Evropy v judu, které by se mělo uskutečnit od 19. do 21. listopadu v Praze. Přípravy navzdory zhoršující se koronavirové situaci v Česku nadále pokračují, řekl předseda Českého svazu juda Jiří Dolejš. Pokud se šampionát uskuteční, bude to za přísných hygienických opatření, takže závodníci přijdou o vycházky v historické Praze.

V kadeřnictví v Praze pracovali do půlnoci, s objednáváním čekají

V pražském kadeřnictví Robert Starý ve středu pracovali až téměř do půlnoci. Po středečním vyhlášení nových opatření a oznámení uzavření služeb počínaje dneškem se totiž lidé chtěli na poslední chvíli do kadeřnictví dostat. S přeobjednáním klientů však vyčkávají, situace je nejistá a zatím nevědí, jak ji řešit.

Pietní akt na pražském Vítkově se letos 28. října konat nebude

Ministerstvo obrany se rozhodlo zrušit pietní akt, který se každoročně koná na pražském Vítkově u příležitosti státního svátku 28. října. Důvodem je vývoj epidemické situace a s ní související opatření vlády.

Na registru řidičů v Praze je lidí méně, přesto se tvořily fronty

Pražský registr řidičů oproti minulém týdnu registruje méně lidí, přesto se stále tvořily fronty. Jak sdělil mluvčí magistrátu Vít Hofman, na začátek úřední doby a otevření registru řidičů ve středu čekalo 300 lidí, celkem za pět úředních hodin dorazilo 939 klientů, z toho 765 neobjednaných. Řada objednaných nedorazila. Minulý týden v oba úřední dny přišlo bez objednání asi 1500 lidí.

Podíl volných kanceláří v Praze ke konci září stoupl na 7,2 pct

Podíl volných kanceláří v Praze ke konci září meziročně vzrostl o 2,1 procentního bodu na 7,2 procenta. V porovnání s koncem června se zvýšil o 1,1 procentního bodu. Celkem bylo v Praze 267.300 metrů čtverečních volných kanceláří. Vyplývá to z údajů sdružení realitních poradenských firem Prague Research Forum (PRF).

Pražský primátor Hřib bude pomáhat v nemocnici

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), který je vystudovaný lékař, bude od příštího úterý vypomáhat jako dobrovolník v jedné z pražských nemocnic. Informoval o tom dnes v tiskovém prohlášení. I nadále se bude účastnit jednání krizového štábu a městské rady, řízení města to podle něj neovlivní.

Slavnostní akt udělování státních vyznamenání se letos 28. října na Pražském hradě konat nebude

Prezident Miloš Zeman ocenění vybraným osobnostem udělí, předá jim je ale kvůli epidemii nového koronaviru až příští rok. Vyhověl tak návrhu ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO). Na tiskové konferenci, která byla bez možnosti dotazů, to dnes řekl kancléř Vratislav Mynář.

Radiokomunikace 28. října dokončí přechod na DVB-T2

České Radiokomunikace 28. října vypnutím televizního vysílání DVB-T z vysílače Ploštiny dokončí přechod na nový vysílací standard DVB-T2. Uvolní se tak pásmo 700 MHz pro rychlé mobilní sítě 5G. Vyplývá to z dnešních informací firmy.

Pohonné hmoty v Praze od minulého týdne mírně zdražily

Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic v Praze prodává v průměru za 28,68 koruny, o tři haléře dráž než před týdnem. Nafta od minulé středy zdražila o šest haléřů, za litr teď řidiči dají průměrně 28,20 koruny. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje. Pohonné hmoty jsou v hlavním městě nejdražší v zemi.

IKEM provedl druhou česko-izraelskou párovou výměnu ledvin

Odborníci provedli na začátku září druhou česko-izraelskou párovou výměnu ledvin od žijících dárců. Tým z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) a izraelští lékaři během jednoho přeletu letadla mezi státy vyměnili dvě ledviny, čímž odstartovali řetěz transplantací. Na české straně pomohl třem pacientům s nefunkčními ledvinami, v Izraeli se uskutečnilo osm transplantací. Zástupci IKEM o okolnostech výměny informovali na dnešní tiskové konferenci. První párová výměna se uskutečnila loni v prosinci.

Ode dneška kvůli covidu platí omezení pohybu, obchodu i služeb

Od dnešního rána začínají v Česku kvůli šíření nemoci covid-19 platit plošná omezení pohybu, obchodu i služeb. Lidé mají od 06:00 omezit na minimum pohyb a setkávání s ostatními, vyjma cest do práce, na nákupy, k lékaři či za rodinou. Zavřeny mají být všechny maloobchodní prodejny kromě obchodů se základním sortimentem, třeba potravinami či léky, a dalším vybraným zbožím. Nebude fungovat ani většina služeb. Opatření potrvají do konce nouzového stavu 3. listopadu.

Přibylo 8840 případů covidu, v nemocnicích je 4417 lidí

V Česku dále rekordně roste počet nakažených novým koronavirem. V úterý přibylo téměř 12.000 případů, za dnešek zatím dalších 8840, což je dosud nejvyšší nárůst k včerejším 18:00 od začátku epidemie. Celkem se tak v Česku nakazilo už přes 200.000 lidí. Počet hospitalizovaných s novým koronavirem v úterý stoupl o 353 na 4417 případů, přičemž 15 procent pacientů je v těžkém stavu. S covidem zemřelo od začátku epidemie v ČR 1719 lidí, o sto víc, než byl údaj z včerejšího rána. Vyplývá to z aktuálních statistik na webu ministerstva zdravotnictví k včerejším 18:00.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 22.10.2020