V připravované polní nemocnici v pražských Letňanech společnost Linet ve spolupráci s vojáky připravila první polohovací lůžka…

Do polní nemocnice v pražských Letňanech pro lidi nakažené nemocí covid-19 už dorazila většina z pěti stovek lůžek. Dokončena a plně funkční bude nemocnice v neděli. 

Do polní nemocnice budou přepraveni pacienti, kteří už podstoupili léčbu v běžné nemocnici a jejich stav nebude vážný, ale budou stále pozitivní na koronavirus a vyžadovat lékařskou péči. Organizačně je nemocnice součástí Nemocnice na Bulovce jako oddělení následné péče. Personálně ji zajišťuje armáda.

„Většinu materiálu již máme na místě a dodávky chodí zcela podle plánu. Nepochybuji, že termín (neděle v 16:00) dodržíme. Máme tu permanentně 100 vojáků, kteří budují nemocnici, takže máme i dostatečnou kapacitu lidí, kteří nemocnici budují,“ řekl armádní plukovník Ladislav Šlechta.

Zdroj: Armáda ČR

Nemocnice se nachází v halách letňanského výstaviště. Haly umožňují vytvořit podmínky pro chod nemocnice, kdy je mimo jiné možné je temperovat, tedy udržovat vhodnou teplotu. Do jedné z hal mohou vjíždět i nákladní automobily, které budou nemocnici zásobovat. Polní nemocnice bude aktivována postupně podle aktuální potřeby.

Polní nemocnice má několik částí. V jedné z nich je mimo jiné stan vyčleněný pro hasiče, kteří budou zabezpečovat dekontaminaci a rovněž ubytování pro personál, pro který je nyní připraveno 120 lůžek. „V případě potřeby jsme připraveni toto množství rozšířit, ale vybavíme to až v případě potřeby. Myslíme si ale, že tento počet je nyní dostatečný,“ řekl Šlechta. V bednách je tam připraven materiál a vybavení pro potřeby nemocnice jako povlečení či stojany.

Lékaři budou mít k dispozici dvě laboratoře, roentgen, tomograf nebo dekontaminační linku.

Zdroj: Armáda ČR

Personál tvoří převážně členové šesté a sedmé polní armádní nemocnice a další armádní zdravotníci. „V případě potřeby nás bude doplňovat personál Nemocnice na Bulovce,“ řekl Šlechta.

Od obvyklých armádních polních nemocnic se ta letňanská liší mimo jiné počtem lůžek nebo zaměřením. „Naše dvě polní nemocnice, které jsou nasazovány v zahraničí, tak jsou standardní polní nemocnice chirurgického profilu, to znamená, máme tam dva operační sály a jednotku intenzivní péče a máme poměrně omezenou kapacitu standardní lůžkové péče na 20 až 25 lůžek. Rozdíl není ve schopnostech, ale v kapacitách, což je ten poměr počtu lůžek,“ řekl Šlechta.

Zdroj: Armáda ČR
Zdroj: Armáda ČR

Nemocnice v Letňanech by měla být spuštěna v okamžiku, když dojdou kapacity v „kamenných“ nemocnicích. Zařízení bude oficiálně provozovat Nemocnice na Bulovce, která si část letňanského výstaviště pronajala. Na místě ale budou nasazeni především vojenští lékaři a zdravotníci, které armáda v případě aktivace polní nemocnice stáhne z jiných nemocnic. Podle pátečního vyjádření Prymuly bude polní nemocnice v Letňanech záložní a nemusí být využita. Věří, že budou stačit zvýšené kapacity kamennýchnemocnic.

Autor: Redakce, ČTK, Armáda ČR, Praha, ČR, 22.10.2020

Video zde:

https://www.facebook.com/ArmadaCeskerepubliky/videos/1072041969902313/