Do podvečerní statistiky podruhé přibylo přes 8000 lidí s covidem

V Česku dnes do podvečera přibylo 8075 prokázaných případů covidu. Je to druhý nejvyšší počet k 18:00 od začátku epidemie. Rekord je 8840 ze středy. V nemocnicích je přes 5000 lidí s covidem. Ve čtvrtek jejich počet vzrostl o 267 na 5044, v těžkém stavu je 751 z nich. Od začátku epidemie zemřelo v Česku 1941 lidí, u kterých byl prokázaný nový koronavirus. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Akcie na pražské burze během týdne oslabily o půl procenta

Akcie na pražské burze během uplynulého týdne oslabily, index PX klesl o 0,5 procenta na 863,1 bodu. Vyplývá to z výsledků pražské burzy. Největší růst zaznamenaly akcie bankovní skupiny Erste, naopak největší pokles postihl akcie výrobce antivirových programů Avast. Předchozí týden akcie klesly o 0,6 procenta.

Nemocnice Na Františku otevře oddělení bariatrie

V pražské Nemocnici Na Františku, kterou zřizuje městská část Praha 1, bude od začátku listopadu v provozu nové oddělení bariatrie, kde se bude chirurgicky léčit závažná obezita. Součástí oddělení bude i poradna, uvedl dnes tiskový mluvčí Prahy 1 Petr Bidlo.

České dráhy dál omezí provoz mezi Prahou a Ostravou

České dráhy po vlně dalších koronavirových omezení a snížení poptávky od 28. října omezí dál provoz. Jezdit přestanou vlaky SC Pendolino mezi Prahou a Ostravou, v provozu zůstane pouze jeden pár těchto vlaků. Zrušeny budou na této trase také některé expresy a v provozu zůstane osm vlaků ČD, oznámil dnes státní dopravce. Dráhy i ostatní dopravci už v minulých dnech omezili provoz řady dálkových i regionálních vlaků.

Školní jídelny v Praze vaří nyní pro menšinu obvyklých strávníků

Školní jídelny v Praze vaří nyní pro mnohem menší počet strávníků než obvykle. Většinou jde zhruba o desítky porcí, někde nevaří vůbec. Ačkoli se žáci a studenti kvůli opatřením proti covidu-19 učí z domova, jídelny ve školách mohou fungovat dál. Podle ministerstva školství není možné, aby ředitel školy rozhodl o jejich uzavření, protože jsou součástí systému sociální podpory a děti mají právo na dotovaný oběd. Na jaře vláda kvůli epidemii školní jídelny zavřela.

Praha vyzvala pořadatele, aby odložili akce a omezili shlukování

Pražský magistrát vyzval pořadatele demonstrací a dalších akcí, aby je kvůli možnému šíření nemoci covid-19 odložili. Zároveň vyzval pořadatele trhů, aby zabránili shlukování lidí na jednom místě. Rozšířen bude počet odběrových míst. Magistrát bude zároveň řešit případ vyšehradské restaurace Rio’s, ve které se sešel ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) s šéfem poslanců ANO Jaroslavem Faltýnkem. Po dnešním jednání pražského krizového štábu to řekli primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a jeho náměstek Petr Hlubuček (STAN).

Placený covid hotel v Praze čeká do konce října plnou obsazenost

První placený covid hotel v Praze očekává, že do konce října bude plně obsazen. Aktuálně plno zhruba z poloviny. Hlásí se stále další zájemci. Řetězec Czech Inn Hotels, který jedno ze svých zařízení pro nemocné s covidem-19 vyhradilo, v případě potřeby otevře pro tyto účely další hotel v hlavním městě. Pražské hotely nabízejí své kapacity ministerstvu zdravotnictví pro pozitivní pacienty.

Městská knihovna nabízí on-line členství a nové e-knihy

V nabídce Městské knihovny v Praze (MKP) bude pravděpodobně od příštího týdne k dispozici asi 3000 e-knih. Nově knihovna nabízí i online členství, které je zdarma. Jedním z důvodů rozšíření online služeb je větší zájem čtenářů o e-knihy v období koronavirové pandemie.

Praha omezila provoz registru vozidel ve Vysočanech

Pražský magistrát omezil kvůli pandemii nemoci covid-19 provoz registru vozidel v ulici Na Výběžku ve Vysočanech. Důvodem je pozitivní test u jednoho ze zaměstnanců a nařízená karanténa u dalších pracovníků. Pracoviště bude odbavovat jen předem objednané klienty. Nadále jsou v provozu další pracoviště registru vozidel na Bohdalci, Jarově a v Břevnově.

Babiš požádal Prymulu, aby odstoupil, jinak ho odvolá

Premiér Andrej Babiš (ANO) požádal ministra zdravotnictví Romana Prymulu (za ANO), aby rezignoval na svou funkci. Pokud tak neučiní, odvolá ho, řekl dnes premiér novinářům. Prymula podle něj zásadně pochybil schůzkou v restauraci, po které ho vyfotografoval deník Blesk. Chování ministra v době, kdy jsou restaurace podle nařízení vlády s ohledem na koronavirovou epidemii uzavřené, je podle Babiše šokující a katastrofální a nedá se omluvit.

Praha povede správní řízení kvůli Prymulovi v restauraci

Pražský magistrát povede správní řízení kvůli porušení vládních opatření v restauraci, kde se podle fotografií deníku Blesk přes zákaz setkal ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) s prvním místopředsedou hnutí ANO Jaroslavem Faltýnkem. Na twitteru o tom dnes informoval primátor Zdeněk Hřib. Policie na twitteru uvedla, že příslušnými orgány k prošetření události jsou pražský magistrát a krajská hygienická stanice.

Hudební divadlo Karlín ruší do března představení po Novém roce

Vedení Hudebního divadla Karlín (HDK) ruší do března 2021 všechna aktuálně prodávaná představení po Novém roce. Vstupenky na představení do konce letošního roku nebude karlínská scéna rušit jako celek, ale postupně, pokud bude znemožněna jejich realizace. HDK také plánuje, pokud to situace dovolí, otevřít novou letní scénu pod širým nebem.

Po třech letech od zřícení trojské lávky se otevře její náhrada

Skoro po třech letech od zřícení trojské lávky v Praze bude dnes uvedena do provozu její náhrada. Nová lávka se veřejnosti otevře zřejmě v pozdějších odpoledních hodinách. Město nechtělo kvůli nynějšímu šíření koronaviru sdělovat konkrétní čas otevření, aby předešlo srocování lidí. Ze stejného důvodu radnice neplánuje ani slavnostní přestřižení pásky či podobnou akci.

Ode dneška nesmí za vězni návštěvy, nařízení platí do 3.listopadu

Do věznic a detenčních ústavů ode dneška nesmí návštěvy. Vláda je zakázala kvůli šíření nákazy koronaviru minulý pátek a opatření by zatím mělo platit do konce nouzového stavu, tedy do 3. listopadu. Návštěvy odsouzených byly zakázány i na jaře. Vězňům tehdy bylo umožněno více telefonovat s příbuznými a změnil se také systém doručování balíků.

Sněmovna bude schvalovat novou zbraňovou legislativu

Sněmovna bude dnes schvalovat novou zbraňovou legislativu. Zrychleně ve stavu legislativní nouze projedná také dvě vládní předlohy reagující a epidemii nového koronaviru. Týkají se insolvencí a exekucí a také plnění investičních pobídek.

Po požáru přístřešku bezdomovců v Praze bylo nalezeno tělo

Po požáru přístřešku bezdomovců v pražské Libni bylo včera večer nalezeno ohořelé lidské tělo. Bližší informace o příčinách úmrtí nalezeného člověka ani příčině požáru zatím nejsou známy. Dnes se na místo požáru vrátí kvůli vyšetřování kriminalisté i vyšetřovatel hasičů, řekl mluvčí pražského hasičského sboru Martin Kavka.

Ve středu zemřelo 108 lidí nakažených covidem, dosud nejvíc

Ve středu byl v Česku zaznamenán rekordní podíl lidí pozitivně testovaných na nemoc covid-19 i nejvyšší počet úmrtí nakažených lidí za den, a to 108. Bylo provedeno dosud nejvíce testů za 24 hodin, a to přes 44.000. Zároveň byl rekordní i počet potvrzených případů covidu – téměř 15.000, takže podíl nakažených na počtu testů dosáhl 33,99 procenta. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 23.10.2020