V hlavní městě dnes byla otevřena lávka mezi Císařským ostrovem a Trojou, která nahradila konstrukci zhroucenou v prosinci 2017…

Lávka vyšla na 150 milionů korun a postavila ji firma SMP CZ. Původní trojská lávka se zřítila v prosinci 2017, zraněni při tom byli čtyři lidé.

Psali jsme zde:

Zdroj: Praha 7

S budováním lávky začala firma v listopadu loňského roku. Proti původní zřícené lávce je nová širší i vyšší. Je 256 metrů dlouhá a čtyři metry široká, takže se po ní dá nejen chodit, ale i jezdit na bruslích nebo na kole. V zábradlí je zabudováno světlo a je možné jej v případě povodní sklopit. V případě nutnosti po lávce projede i záchranná služba. Životnost konstrukce je podle magistrátu minimálně 100 let.

Zdroj: Praha 7

„Stavby podobného rozsahu trvají zpravidla od začátku soutěže zpracovatelů k hotové stavbě zhruba čtyři roky. Nám se tento proces podařilo o rok zkrátit,“ uvedl náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr (Praha Sobě).

https://www.facebook.com/adam.praha.sobe/posts/725965054668190

Podle náměstka je nová stavba bezpečnější než původní. „Na rozdíl od té původní je konstrukce navržená tak, aby nekorodovala, a každý detail byl snadno kontrolovatelný, což byl problém té minulé,“ sdělil. Dodal, že v Technické správě komunikací (TSK), která se o pražské mosty stará, bylo posíleno příslušné oddělení. Před spuštěním se na lávce uskutečnily zatěžovací zkoušky, při kterých na ni najíždělo deset Avií a multikár o celkové hmotnosti téměř 35 tun.

Kvůli předloňskému zřícení původní lávky státní zástupce obvinil dva muže z obecného ohrožení, a to projektanta Jiřího Stráského a bývalého šéfa oddělení mostů Antonína Semeckého. Oba vinu popírají. Soud začal v polovině září, rozsudek zatím nepadl.

Video zde:

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 23.10.2020

Zdroj:

https://www.facebook.com/Praha7/posts/10159106479090739

https://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/magistrat/tiskovy_servis/tiskove_zpravy/cisarsky_ostrov_se_znovu_propojil_s.html