Socdem SPÖ v úterý vybere partnera pro vídeňskou koalici…

Sociální demokracie vyhrála před 14 dny volby ve Vídni drtivým způsobem (42%) a potvrdila tak, svoje vedoucí postavení v hlavním městě Rakouska od vzniku II. republiky po konci II. světové války. Následně zahájila jednání o koalici se všemi stranami, které se do městského parlamentu dostali. Kromě Svobodných (FPÖ), které jediné vyloučila. Starosta Michael Ludwig, se už sešel se všemi šéfy. S liberálním Neosem, lidovci (ÖVP) a Zelenými, s těmi momentálně Vídni vládne. Příští úterý rozhodne SPÖ o svém partnerovi pro koalici ve Vídni. 

Psali jsme zde:

V úterý se koná zasedání výkonného výboru strany. Předseda Vídeňské strany, starosta Michael Ludwig (SPÖ), oznámí rozhodnutí po jednání na tiskové konferenci. Očekává se, že k tomu dojde kolem poledne. Výsledek rozhodnutí je stále otevřený. Po schůzkách s možnými koaličními partnery, nebyly oznámeny podrobnosti týkající se jejich obsahu. Pouze lidová strana (ÖVP), po rozhovoru hlásila „rozdíly“ v určitých oblastech. 

Podle analýz voleb, volí socdem SPÖ až skoro 50 % voličů z řad migrantů, což jí pomáhá v takto vysokých číslech, protože migrantů, žije ve Vídni už skoro celá třetina a mnozí z nich mají už také volební právo. Politologové zatím nechtějí odhadovat, koho si SPÖ za partnera zvolí. Podle průzkumů, by většině obyvatel nevadila, jak velká koalice socdem SPÖ & ÖVP, tak pokračovaní dosavadní koalice socdem SPÖ & Zelení, nebo i koalice socdem SPÖ & liberální NEOS…

Autor: Redakce, Praha, ČR, 25.10.2020

Zdroj: