Vláda zpřísnila opatření, začne platit zákaz nočního vycházení

Vláda dnes rozhodla o dalším zpřísnění opatření proti šíření koronavirové nákazy. Od středy začne platit v noci mezi 21:00 a 04:59 zákaz vycházení. Lidé budou v tu dobu moci jít jen do práce, na nutné ošetření či vyvenčit psa. Obchody musí zůstat od 20:00 do 05:00 zavřené, v neděli nebude otevřeno vůbec. Omezují se farmářské trhy. Úřady i firmy by měly také nařídit práci z domova, pokud je to možné. Opatření by měla platit zatím do konce nouzového stavu, tedy do 3. listopadu. Počítá se také s plošným testováním obyvatel domovů seniorů. Omezí se péče v nemocnicích i lázních.

Pád muže do kolejí večer zastavil část linky B pražského metra

Kvůli pádu člověka do kolejiště ve stanici Stodůlky je od 20:00 obousměrně zastaven provoz linky B pražského metra mezi Zličínem a Novými Butovicemi. Přibližně padesátiletý muž utrpěl zranění a byl převezen do nemocnice. Mezi Zličínem a Butovicemi je nasazena náhradní autobusová doprava. Vyplývá to z informací mluvčí pražské záchranné služby Jany Poštové a údajů na webu pražského dopravního podniku.

Výstava o bitvě na Bílé hoře je na Staroměstském náměstí i online

Do 19. listopadu budou moci zájemci na Staroměstském náměstí v Praze zhlédnout výstavu s názvem Bílá hora 1620 – Osudový mezník našich dějin, na které se podílejí pražský magistrát a Univerzita Karlova v Praze. Výstavní panely nabízejí přehled historických souvislostí spojených s touto událostí. Téma autoři projektu představili i v online podobě. Dnes to uvedl mluvčí hlavního města Vít Hofman.

Velká kunratická i MČR v krosu budou místo listopadu v prosinci

Postupující epidemie koronaviru v Česku si vynutila odložení tradičního běžeckého závodu Velká kunratická i mistrovství České republiky v krosu, které by se mělo uskutečnit v Běchovicích. Oba závody pořadatelé přesunuli z listopadu na prosinec.

Burzu dnes stáhly do červených čísel hlavně akcie O2, Erste a VIG

Pražská burza zahájila týden poklesem. Index PX dnes oslabil o 0,33 procenta na 860,27 bodu. Dolů ho táhly hlavně akcie telekomunikační společnosti O2 Czech republic spolu s dvojicí rakouských finančních titulů. Výraznějšímu poklesu naopak bránily cenné papíry energetické firmy ČEZ a banky Moneta. Na trhu Start pražské burzy se dnes začalo obchodovat s akciemi společnosti Pilulka Lékárny. Debut nového titulů byl úspěšný, cena akcií Pilulky stoupla o téměř 18 procent. Vyplývá to z internetových stránek burzy.

Pražské hřbitovy budou na Dušičky otevřené do 18:00

Pohřebiště v hlavním městě, o které se stará Správa pražských hřbitovů (SPH), budou do pondělí 2. listopadu, tedy včetně dne, na který připadá Památka zesnulých, otevřené do 18:00. SPH vyzvala, aby lidé na hřbitovy letos nechodili pouze v den Památky zesnulých.

Developer Finep prodal v Praze fondu Zeitgeist 70 nájemních bytů

Developerská společnost Finep CZ prodala dům se 70 byty pro nájemní bydlení v Praze na Barrandově investičnímu fondu Zeitgeist. Finep to dnes sdělil ve své zprávě. Cenu ani jedna ze stran neuvedla, podle odborníků by se mohla pohybovat kolem půl miliardy korun. Podle developera jde o jeden z prvních nákupů nových bytů zahraničním institucionálním investorem, který dlouhodobě investuje do nájemního bydlení.

Praha vybrala projektanta přeložky silnice II/101 na okraji Prahy

Vedení hlavního města dnes vybralo projektanta přeložky silnice II/101 na jihovýchodě Prahy. Silnice je součástí stavby tzv. aglomeračního okruhu u Pacova. Novinářům to dnes řekl náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě). Projekt vypracuje firma Pragoprojekt za asi 4,19 milionu korun. Aglomerační okruh tvoří síť silnic druhé třídy. Stavba uleví městským částem a některých středočeským obcím a odvede z nich dopravu mířící na Pražský okruh mezi D1 a hradeckou dálnicí. Zmíněný úsek, označovaný jako 511, je stavbou státu.

Městská policie v Praze letos speciální akci na Dušičky neplánuje

Městská policie v Praze nebude v příštích dnech, kdy si budou lidé připomínat památku zesnulých, s ohledem na nouzový stav a protikoronavirová opatření dělat speciální akci u hřbitovů a okolí. Současnou prioritou strážníků v ulicích je kontrola dodržování mimořádných opatření, sdělila dnes mluvčí městské policie Irena Seifertová. Památka zesnulých připadá na pondělí 2. listopadu.

Novou trojskou lávku nepřetržitě hlídají snímače z ČVUT

Snímače a čidla z ČVUT nepřetržitě hlídají novou lávku mezi pražským Císařským ostrovem a Trojou. Lávka, která je v provozu od pátku, nahradila konstrukci zřícenou v prosinci 2017. Přístroje budou lávku on-line monitorovat po celou dobu její životnosti.Kontrolu lávky mají v rámci pilotního projektu na starost odborníci z Fakulty stavební ČVUT.

Pražský magistrát koupí notebooky pro zaměstnance na home office

Pražský magistrát nakoupí 800 nových notebooků. Důvodem je zastaralost části vybavení a potřeba vybavit úředníky, kteří kvůli pandemii nemoci covid-19 pracují z domova na tzv. home office. Cena zakázky je stanovena na maximálně asi 18,02 milionu korun. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. Magistrát měl k pátku 49 zaměstnanců nakažených covidem, 43 jich je v karanténě a dalších 129 v preventivní karanténě.

Na Vltavě se u Podolského nábřeží objevila mastná skvrna

V Praze na Vltavě se u Podolského nábřeží dopoledne objevila mastná skvrna o rozměrech pět krát 200 metrů. Podle měření chemické služby bylo PH látky neutrální, nebezpečí tak s velkou pravděpodobností nehrozí, řekla mluvčí hasičů Kateřina Suchánská. Později na twitteru uvedla, že šlo zřejmě o zbytky barvy vylité do kanálu. Hasiči instalovali dvě norné stěny, které zamezili šíření látky.

Policie v noci vyjížděla ke střelbě v Praze 4, nikdo nebyl zraněn

Konflikt čtyř mužů v noci na dnešek v Praze na Pankráci skončil střelbou jednoho z nich, zraněn nebyl nikdo. Dvacetiletého muže, který vytáhl z kapsy plynovou pistoli a několikrát z ní vystřelil, policisté zadrželi krátce po incidentu. Ke střelbě se přiznal, za výtržnictví mu v případě odsouzení hrozí až dva roky vězení. Na policejním webu to uvedl mluvčí Jan Daněk.

Pražské hřbitovy povede nadále dosavadní ředitel Karel Kobliha

Pražskou městskou organizaci Správa pražských hřbitovů (SPH) povede do konce února 2021 dosavadní ředitel Karel Kobliha. Důvodem je neukončené výběrové řízení na ředitele organizace. Vyplývá to z materiálu, který dnes schválili pražští radní. Koblihovi, který je ředitelem od 1. listopadu 2018, končí mandát k 31. říjnu 2020. SPH se stará o více než 200.000 hrobů na 29 hřbitovech v metropoli.

Praha vypíše tendr na projektanta obchvatu Vítězného náměstí

Hlavní město vypíše veřejnou zakázku na projektanta plánovaného propojení Evropské a Svatovítské ulice novou silnicí, která má ulevit Vítěznému náměstí v Praze 6. Dnes o tom rozhodli radní. Stavbu silnice dlouhou dobu požaduje radnice Prahy 6. Město také připravuje rekonstrukci Vítězného náměstí, která by na něm měla omezit provoz automobilů a tramvají.

Praha nechá udělat projekt protažení tramvajové trati na Pankrác

Pražský magistrát nechá vypracovat projekt prodloužení tramvajové trati na Pankrác, a to v úseku od křižovatky ulic Na Pankráci a Hvězdova po křižovatku Budějovické a Bystřické ulice před budovou pošty. Na trati vzniknou dvě nové zastávky Pankrác a Bystřická. Projekt vytvoří dopravní podnik (DPP). Stavba by měla vzniknou do roku 2030. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. Trať bude navazovat na obnovovanou trať v ulici Na Pankráci z Pražského povstání ke křižovatce s Hvězdovou, která bude dokončena letos.

Velké vánoční trhy v Praze letos kvůli koronaviru nebudou
Oslavy Vánoc v Praze budou letos z důvodu pandemie v omezené podobě, budou chybět tradiční velké trhy a doprovodné akce. Strom na Staroměstském náměstí stát bude, v úvahu podle radního přichází i několik stánků. Vánoční trhy v Praze každoročně pořádá společnost Taiko.

Hasiči mají v letňanské nemocnici na starosti dekontaminaci

Pražští hasiči vybudovali v polní nemocnici v Letňanech stanoviště dekontaminace, které bude sloužit k dezinfekci zdravotníků, pomocného personálu i vybraného materiálu. V případě, že tato záložní nemocnice pro lidi s nemocí covid-19 kvůli přeplnění klasických zdravotnických zařízení začne fungovat, budou dekontaminační linku nepřetržitě obsluhovat minimálně čtyři hasiči, pro které je připraveno i nezbytné zázemí.

TSK vypsala tendr na opravu Libeňského mostu a přestavbu okolí

Pražský Technická správa komunikací (TSK) dnes vypsala zakázku na rekonstrukci Libeňského mostu a přestavbu jeho okolí. V řízení vybírá projektanta i stavitele. Termín podání nabídek je 22. února 2021 a její maximální cena byla stanovena na 2,85 miliardy korun. Vyplývá to z dokumentu zveřejněného ve věstníku veřejných zakázek. První práce by podle dřívějších vyjádření vedení města a TSK mohly začít v roce 2022. Most z roku 1928 nebyl nikdy opravován.

MfD:Kvůli úniku odposlechů Béma s Janouškem znovu podána obžaloba

Státní zástupce znovu podal žalobu na bývalého předsedu Věcí veřejných Víta Bártu a policistu Jana Petržílka kvůli úniku odposlechů bývalého pražského primátora Pavla Béma a lobbisty Romana Janouška. Žalobce viní Bártu s Petržílkem ze zneužití pravomoci a ohrožení utajované informace. O znovupodání žaloby informuje dnešní Mladá fronta Dnes (MfD). Původní žalobu pražský městský soud loni vrátil státnímu zastupitelství k došetření. Vadilo mu, že žaloba byla podána v utajeném režimu, a porušovala tak Bártovo a Petržílkovo právo na obhajobu.

Nárůst případů koronaviru klesl v neděli v Praze pod 1000

V neděli přibylo v Praze 745 potvrzených případů koronaviru. Nárůst tak sice klesl po šesti dnech pod tisíc, ale zároveň je to nejvyšší nedělní přírůstek od začátku epidemie. Hlavní město v tomto případě kopíruje vývoj v celé zemi. Nedělní nárůsty bývají nižší, méně se testuje. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. Laboratoře v Praze od března odhalily 40.557 nakažených, z nich se 16.845 lidí vyléčilo, obětí je 321.

Zájezdoví dopravci mohou ode dneška žádat o kompenzace

Zájezdoví autobusoví dopravci budou moci ode dneška žádat o kompenzace, které by jim měly pomoci zmírnit ztráty z jarní krize. Stát mezi ně v programu COVID-BUS rozdělí až miliardu korun. Ministerstvo dopravy bude žádosti přijímat do 25. listopadu, o rozdělení peněz chce rozhodnout do konce roku.

Akcie Pilulky se dnes začínají obchodovat na pražské burze

Na pražské burze cenných papírů dnes začíná obchodování s akciemi lékárenské a technologické společnosti Pilulka Lékárny. Ve veřejné nabídce firma upsala celkem 725.040 akcií za cenu 424 Kč za kus. Obchodovat se budou na burzovním trhu Start, který je určený pro rozvíjející se malé a střední české podniky. Skupina lékáren Pilulka působí na českém, slovenském a rumunském trhu.

Jednání rady hl.m.Praha

https://www.praha.eu/public/7f/93/80/3199307_1123578_Prg_37_Rada_2020.pdf

Autor: Redakce, Praha, ČR, 26.10.2020