Počty hospitalizací i úmrtí s covidem jsou v Česku rekordní

V pondělí v Česku zemřelo 136 lidí s nemocí covid-19, nejvíc za jeden den od začátku epidemie. Dnes přibylo zatím dalších 72 úmrtí na celkových 2517 případů. Rekordní byl i pondělní nárůst počtu hospitalizací. Oproti neděli přibylo v nemocnicích 578 pacientů s koronavirovou infekcí. Hospitalizovaných je v současnosti 6191 lidí s covidem. Počet pacientů v těžkém stavu v pondělí stoupl o 65 na 893. Vyplývá to z aktualizovaných údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Pražská burza se dnes vrátila k růstu, přidala 0,56 procenta

Pražská burza dnes smazala pondělní pokles a začala znovu růst. Index PX přidal 0,56 procenta na 865,12 bodu. Vzhůru šly akcie energetické firmy ČEZ i bank. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Česká koruna zakončila dnešní obchodování téměř beze změn.

Pražská MHD bude od pondělí končit denní provoz ve 22:00

Denní provoz pražské integrované dopravy (PID) bude od 2. listopadu ukončen už ve 22:00. Důvodem je zákaz vycházení po 21:00, který nařídila vláda v souvislosti s bojem proti šíření nemoci covid-19 od středy 28. října. V MHD už platí povinnost nosit roušky ve vozech i na zastávkách, uzavřeny jsou první dveře vozů nebo zrušen prodej jízdenek u řidičů.

Praha opravila rybník Dolejšák na Zličíně za 5,5 milionu korun

Pražský magistrát dokončil opravy rybníku Dolejšák na Zličíně. Práce vyšly město na 5,5 milionu korun. Rybník koupilo hlavní město od soukromého vlastníka Rybářství Třeboň v roce 2019 za šest milionů. Do rybníku vtéká voda ze širokého okolí a vytéká z něj Zličínský potok, který po soutoku se Sobínským potokem ústí do Litovicko-šáreckého povodí.

Praha přispěje milionem Kč na přepravu seniorů a postižených

Na specializovanou přepravu seniorů a lidí se zdravotním znevýhodněním přispěje Praha spolku HEWER téměř milionem korun, pokud budou se záměrem rady souhlasit i pražští zastupitelé. Ti o tom budou jednat 12. listopadu. Peníze jsou určené na náklady společnosti od září do konce tohoto roku, uvedl dnes mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman. Město se spolkem HEWER spolupracuje od roku 2016.

Pražský primátor Hřib nastoupil do nemocnice jako dobrovolník

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) dnes nastoupil jako dobrovolník do Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Pracovat bude na oddělení přijímající pacienty s podezřením nákazy nemocí covid-19, ale zatím čekající na výsledky testu. Do nemocnice bude chodit následujících 14 dnů ve svém volném čase a funkci primátora to prý neovlivní. „Já to beru s pokorou a respektem a doufám, že to motivuje další, kteří by mohli jít pomoci,“ řekl při nástupu Hřib, který vystudoval III. lékařskou fakultu a získal titul MUDr, ale v nemocnici nepracoval.

Praha 3 zruší nadaci pro umístění Slovanské epopeje na Vítkově

Vedení Prahy 3 plánuje zrušit nadační fond, který měl podporovat výstavbu výstavních prostor pro umístění Slovanské epopeje Alfonse Muchy na Vítkově. Fond, který byl založen v roce 2016, podle něj nevyvíjí žádnou činnost. Zbývá v něm asi 190.000 korun, kterou chce městská část převést na Spolek pro Slovanskou epopej v Praze.

V Praze přibylo v pondělí 1278 případů koronaviru

V Praze přibylo v pondělí 1278 případů koronaviru. Je to nové pondělní maximum. Po nedělním poklesu se nárůst opět vrátil nad 1000 případů za den. Vývoj v hlavním městě je tak opět podobný jako v celém Česku. V Praze je nyní 24.152 lidí s prokázanou nákazou covid-19. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Stovky policisté budou hlídat středeční protesty v Praze

Stovky policistů budou dohlížet na demonstrace, které pořadatelé svolali na středu 28. října do centra Prahy. Protesty či recesistické akce by se měly konat na náměstí Republiky, na Staroměstském náměstí a na Klárově. Demonstranti se chtějí především vyslovit proti vládním opatřením zavedeným kvůli koronavirové epidemii. Policie zatím neočekává, že by protesty skončily násilnými střety, jako se to stalo před devíti dny, řekl mluvčí pražských policistů Jan Daněk.

Průzkum: Nejlépe se stále žije v Říčanech, polepšil si Holešov

Nejlépe se ze dvou stovek českých obcí s rozšířenou působností žije v Říčanech v okrese Praha-východ. Vyplývá to z Indexu kvality života, který sestavuje firma Obce v datech ve spolupráci s poradenskou společností Deloitte. Říčany obsadily první místo i v předchozích dvou ročnících. Výrazně si polepšilo město Holešov na Kroměřížsku, které poskočilo o 64 míst na 57. příčku. Výsledky indexu dnes oznámila Deloitte v tiskové zprávě. Index zahrnuje podmínky v obcích pro práci, bydlení či vzdělávání nebo třeba dostupnost zdravotní péče a služeb.

Vláda zpřísnila opatření, začne platit zákaz nočního vycházení

Vláda rozhodla o dalším zpřísnění opatření proti šíření koronavirové nákazy. Od středy začne platit v noci mezi 21:00 a 04:59 zákaz vycházení. Lidé budou v tu dobu moci jít jen do práce, na nutné ošetření či vyvenčit psa. Obchody musí zůstat od 20:00 do 05:00 zavřené, v neděli nebude otevřeno vůbec. Omezují se farmářské trhy. Úřady i firmy by měly také nařídit práci z domova, pokud je to možné. Opatření by měla platit zatím do konce nouzového stavu, tedy do 3. listopadu. Počítá se také s plošným testováním obyvatel domovů seniorů. Omezí se péče v nemocnicích i lázních.

Autor: Redakce, Praha, ČR, 27.10.2020