České dráhy zachovají mezi Prahou a Ostravou jen šest párů vlaků

České dráhy od příštího úterý ještě více omezí provoz mezi Prahou a Ostravou. Dopravce na této trati zachová šest párů dálkových vlaků denně. Dosud to bylo osm párů za den. Nové omezení se týká expresu, který jezdí mezi Prahou a Varšavou. Důvodem je snížení poptávky po cestování vyvolané epidemií koronaviru a souvisejícími vládními opatřeními. Vyplývá to z informací Českých drah. Řadu dálkových i regionálních spojů dráhy i ostatní dopravci zrušili už dřív.

Pražská burza dnes klesla nejvýrazněji za čtvrt roku

Index PX pražské burzy dnes oslabil o 1,88 procenta na 848,85 bodu. Byl to nejvýraznější pokles od konce července. Nedařilo se téměř všem hlavním titulům v čele s bankovními emisemi. Vyplývá to z internetových stránek burzy.

Praha možná dřív otevře zimní noclehárny pro lidi bez domova

Pražský magistrát jedná kvůli epidemiologické situaci o dřívějším otevření zimních nocleháren pro lidi bez domova, které obvykle začínají fungovat až na přelomu listopadu a prosince. Dodala, že stále fungují čtyři z šesti hostelů, které město pro ubytování lidí bez domova pronajalo letos na jaře, a další kapacity jsou na lodi Hermes. Město bude také rozdávat více potravin a ochranné pomůcky. Vláda od středy zakázala noční vycházení od 21:00 do 05:00.

Praha se blíží dohodě o konci smlouvy na přístřešky MHD

Praha se blíží dohodě ohledně konce smlouvy na přístřešky MHD s firmou JCDecaux. Ta vlastní více než 900 přístřešků, které chce město po konci kontraktu v polovině příštího roku nahradit vlastními. Dnes to řekl ředitel městské firmy Technologie hlavního města Prahy (THMP) Tomáš Jílek, podle něhož by se přístřešky MHD měly vyměňovat postupně. JCDecaux, respektive její dceřiná firma Rencar, se však zároveň soudí s pražským dopravním podnikem (DPP), francouzská společnost kvůli sporu zahájila proti českému státu arbitráž.

Strážníci v Praze ve středu řešili 45 porušení zákazu vycházení

Strážníci v Praze za prvních 24 hodin od zavedení zákazu nočního vycházení zjistili 45 případů jeho porušení. Údaj zahrnuje i přestupky za shlukování více než dvou lidí. Zákaz vycházení mezi 21:00 a 05:00 začal platit v celé zemi od středy. Výjimky se týkají jen cest do práce, k lékaři, ochrany zdraví či majetku a venčení psů, a to do půl kilometru od domu.

Radní Prahy odsouhlasili vznik sbírky na obnovu zničeného kostela

Praha vyhlásí veřejnou sbírku na opravu kostela sv. Michala ze 17. století, který ve středu téměř zničil požár. Dnes o tom rozhodli radní města. Vyhlášení musí ještě potvrdit ministerstvo vnitra, poté město zveřejní číslo bankovního účtu, na který bude možné přispět. Škoda se podle prvních odhadů pohybuje v řádu několika milionů korun. Kostel vlastní Praha, magistrát bude požár řešit jako pojistnou událost. Předseda kulturního výboru Jan Wolf (KDU-ČSL) kritizoval, že radní odmítli návrh ihned do sbírky vložit milion korun.

Výtopna Zlíchov se bourat nebude, zachráněna však není

Zlíchovská výtopna se bourat nebude, její provoz však úplně zachráněn není. Mohou ho ohrozit stavební úpravy jedné z blízkých ulic, které by omezily využití velké části areálu. Území výtopny mělo původně nahradit stavební zázemí pro stavbu Radlické radiály, město však zázemí vyřeší jinak.

ŘSD zažádalo o posudek EIA k okruhu mezi Satalicemi a Březiněvsí

Státní Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), které je investorem vnějšího okruhu kolem Prahy, o posouzení vlivu na životní prostředí (EIA) pro úsek na severovýchodě metropole mezi Satalicemi a Březiněvsí.Zvažuje se i tunelová varianta. O posudek ke dvěma navazujícím úsekům z Březiněvsi do Suchdola a dále do Ruzyně organizace požádala koncem loňského roku. Nejblíže ke stavbě je pak úsek na jihovýchodě Prahy mezi Běchovicemi a D1.

Budoucí podobu pražského Petřína určí nová koncepce

Budoucí podobu pražského vrchu Petřína určí nová koncepce, kterou si nechá vypracovat vedení města od Institutu plánování a rozvoje (IPR). Budou se na ní podílet odborníci i veřejnost. Území o rozloze asi 78 hektarů tvoří několik historických zahrad a parků. Rozvoj Petřína v minulosti provázely spory, když tu město chtělo stavět zázemí pro zahradníky a veřejné toalety. Proti tomu se postavili místní obyvatelé. Podrobnější informace jsou na webu IPR.

Praha 12 slevnila podnikatelům nájem do konce roku

Snížení nájemného o 50 procent pro podnikatele, kteří mají své provozovny v prostorách v majetku městské části Praha 12, bude platit do konce prosince. Cílem je zmírnit finanční ztráty poplatníků, které jim vznikly v souvislosti s nouzovým stavem kvůli druhé vlně koronaviru. Na jaře stály městskou část slevy na nájemném 2,2 milionu korun, uvedla mluvčí městské části Olga Novotná.

Park Ladronka v Praze 6 zdobí nové sochy

V parku Ladronka v Praze 6 je nová vyhlídka a místo pro posezení. Autorem Rozhledny Šiška a Kavárny Šiška je sochař Čestmír Suška. Ten umělecké dílo Praze 6 bezplatně zapůjčil na rok a půl, sdělil mluvčí městské části Jiří Hannich.

Majitel nádraží Vyšehrad podle magistrátu neuhradil pokuty

Společnost RailCity Vyšehrad, která vlastní nevyužité vyšehradské nádraží, uhradila z pěti udělených pokut pouze jednu. Dnes to uvedl pražský magistrát v tiskové zprávě. Podle stanoviska města je budova ve špatném stavu a magistrát dopisem ministerstvu kultury učiní první krok k možnému vyvlastnění. Neznámí pachatelé před časem rozebrali část střechy budovy, zástupci města dříve tvrdili, že se zhroutila.

Opravy zastaví provoz metra A mezi Skalkou a Depo Hostivař

Provoz pražského metra bude kvůli opravám přerušen mezi stanicemi na lince A Skalka a Depo Hostivař. Výluka se uskuteční od soboty 7. do neděle 8. listopadu. Vyplývá to z oznámení uveřejněného na internetových stránkách dopravního podniku (DPP). Uzavřen bude od 1. listopadu také výstup ze stanice metra B Anděl směrem Na Knížecí.

Požár kostela mohla způsobit technická závada, nebo lidská chyba

Vyšetřovatelé dnes od rána na místě shořelého kostela svatého Michala v zahradě Kinských v Praze zkoumají příčinu středečního požáru. Mohlo jít o technickou závadu, nebo lidskou chybu, řekl dnes mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Šetření podle něj potrvá delší dobu. Škoda, kterou požár způsobil, by mohla být známa do pátku. Hasiči podle Kavky čekají mimo jiné na posouzení odborníků na památky.

DPP vypíše tendr na nákup 20 velkokapacitních trolejbusů

Pražský dopravní podnik (DPP) nakoupí 20 velkokapacitních trolejbusů, které budou primárně jezdit na autobusové lince 119 letiště v Ruzyni. Za vozidla zaplatí maximálně 628 milionů korun bez DPH. V tendru bude podnik nyní hledat dodavatele. První vůz by mohl dorazit na podzim roku 2022 a v provozu pak na jaře 2023.

Nafta v Praze opět zdražila, benzin mírně zlevnil

Nafta v uplynulém týdnu v Praze opět zdražila, zatímco benzin mírně zlevnil. Průměrná cena nafty ve městě od minulé středy vzrostla o 13 haléřů na 28,33 koruny za litr a cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 klesla o čtyři haléře na 28,64 koruny. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje. Praha má stále nejvyšší ceny pohonných hmot ze všech regionů v Česku. Průměrná cena Naturalu 95 v celé republice je 28,03 koruny a cena nafty 27,21 koruny.

Bankovní asociace dnes zveřejní nové odhady vývoje ekonomiky

Česká bankovní asociace (ČBA) dnes zveřejní aktualizované odhady vývoje české ekonomiky. V červencové prognóze asociace očekávala, že ekonomika letos klesne kvůli dopadům šíření koronaviru v průměru o 7,5 procenta. Příští rok se pak měla ekonomika podle červencové prognózy vrátit k růstu 5,3 procenta.

Dnes je den bioenergetiky, spotřebu do konce roku pokryje biomasa

Dnes je den bioenergetiky, spotřebu energie celého Česka do konce roku by mohla obrazně pokrýt biomasa jako je dřevní štěpka, palivové dříví, bioplyn nebo bioethanol. Do Silvestra zbývá 64 dní, což představuje odhadovaný podíl 18 procent tohoto obnovitelného zdroje na letošní spotřebě energie v Česku. Loni podle nich byl den bioenergetiky až o dva dny později, 31. října.

Senát bude schvalovat zákony kvůli koronavirové krizi

Senát bude schvalovat zákony, které se vztahují k aktuální vlně koronavirové epidemie. Má dnes rozhodnout mimo jiné o příspěvku podnikatelům, kteří museli omezit činnost, snazší výplatě některých sociálních dávek nebo dvouletém odkladu elektronické evidence tržeb.

Funkce se dnes ujme nový ministr zdravotnictví Jan Blatný

Prezident Miloš Zeman dnes v poledne přijme lékaře Jana Blatného, kterého jmenuje ministrem zdravotnictví. Poté Blatný převezme resort od odcházejícího ministra Romana Prymuly (za ANO) a poprvé promluví k novinářům. Prymula byl ministrem 38 dní, post musel opustit poté, co byly v pátek zveřejněné jeho fotografie, jak v nočních hodinách opouští restauraci a usedá do auta bez roušky. Prymula to považuje jen za politickou chybu, opatření pro boj s epidemií podle svých slov neporušil.

Autor: Redakce, Praha, ČR, 29.10.2020