Pražská burza dnes uzavřela nejníže za posledního půl roku

Index pražské burzy PX klesl o 0,7 procenta na 842,92 bodu. Je to jeho nejnižší závěrečná hodnota od 22. dubna. Dolů ho táhly především cenné papíry Avastu. Vyplývá to z internetových stránek burzy.

Z Prahy do Berlína a Budějovic bude jezdit méně vlaků ČD

České dráhy (ČD) sníží od příštího týdne počet spojů mezi Prahou a Berlínem. Důvodem je menší zájem cestujících způsobený epidemií koronaviru. Méně dálkových vlaků budou dráhy vypravovat také na trati z Prahy do Českých Budějovic. Omezení budou platit až do odvolání, informovala dnes v tiskové zprávě mluvčí drah Gabriela Novotná. Dráhy i ostatní dopravci v posledních týdnech omezili provoz řady dálkových i regionálních vlaků.

Praha rozšíří zákaz používání pyrotechniky na silvestra

Pražský magistrát rozšíří počet míst, kde nebude na silvestra a Nový rok povoleno používat pyrotechniku. Nově to nebude možné v přírodních parcích a chráněných územích, na ostrovech nebo přehradách a hrázích a v okolí trojské zoo. Vyplývá to z návrhu vyhlášky, kterou v pondělí projednají pražští radní. Nadále bude platit zákaz užití pyrotechniky v památkové rezervaci, v okolí vodních toků nebo domovů pro seniory a dalších pobytových sociálních zařízení. Pokud vyhlášku schválí radní a zastupitelé, bude platit od 1. prosince 2020.

Sněmovna souhlasila s nouzovým stavem do 20. listopadu

Nouzový stav bude moci trvat v Česku kvůli epidemii nového koronaviru zatím jen do 20. listopadu. Souhlas vládě s jeho prodloužením o 17 dnů dnes dala Sněmovna podle návrhu opozičních Pirátů, KDU-ČSL a ODS. Kabinet ANO a ČSSD žádal o možnost prodloužit stav nouze o 30 dnů do 3. prosince. Jeho návrh ale dostatečnou podporu nezíska

V pražských nemocnicích jsou stovky nakažených zdravotníků

Personálně největší pražské nemocnice Motol a Všeobecná fakultní (VFN) mají v pracovní neschopnosti stovky zaměstnanců, velkou část z nich v důsledku nákazy covidem-19. Vyplývá to z informací od mluvčích. S rostoucím počtem personálu v domácí izolaci se potýkají i další nemocnice v metropoli. Většina zařízení využívá dobrovolníky z řad mediků. Zdravotníci, kteří byli v rizikovém kontaktu, obvykle dále pracují s respirátory. Podle informací ministerstva zdravotnictví bylo ve středu v metropoli nakaženo 2792 zdravotníků

Do pražské Nádražní ulice se po opravě vrací tramvaje

Do pražské Nádražní ulice se po rekonstrukci tramvajové trati vrátí provoz. Jako první se sem vydají noční tramvaje, které vyjedou dnes ve 23:30. Pražský dopravní podnik (DPP) trať opravil, zároveň ji posunul ke zdi železniční trati a u Lihovaru vybudoval odbočku na budoucí Dvorecký most mezi Prahou 4 a 5. DPP postupně opravil trať od Smíchovského nádraží na Sídliště Barrandov. Práce letos trvaly asi 7,5 měsíc

Primátor Hřib první dny v nemocnici již zažil hromadění pacientů

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) má za sebou první dny jako dobrovolník ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady (FNKV). Během nich už zažil nápor pacientů. Zkušenějším kolegům pomáhá s jejich příjmem. V rozhovoru také řekl, že si musel zvyknout na práci ve speciálním oděvu. Do FNKV nastoupil v úterý na odpolední směny a dopoledne se věnuje práci na magistrátu. Hřiba za rozhodnutí kritizovali někteří opoziční zastupitelé, podle nichž by se měl především věnovat práci na magistrátu a ne osobnímu PR.

Na Bílé hoře je smírčí kříž, do neděle 8. listopadu bude zakryt

Německý benediktýnský mnich a umělecký kovář Abraham Fischer dnes v Aleji Českých exulantů na Bílé hoře v Praze vztyčil smírčí kříž. Vznikl jako projekt sester bělohorského kláštera benediktinek, České biskupské konference (ČBK), Ekumenické rady církví a Prahy 6 k připomenutí 400 let od bitvy na Bílé hoře. Kříž byl po vztyčení zakryt plachtou a slavnostně bude odhalen v den výročí bitvy 8. listopadu

Na zimní údržbu v Praze je připraveno 24.000 tun soli

Na zimní údržbu silnic a chodníků v hlavním městě je připraveno 24.000 tun soli a solanky, 127 strojů včetně sypačů a více než tisícovka zaměstnanců. Fungovat bude na některých místech i automatický protinámrazový systém. ČTK to dnes sdělila mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Barbora Lišková. Údržbu zajišťuje každoročně od 1. listopadu do 31. března TSK, která si najímá Pražské služby (PSAS).

V Praze přibylo ve čtvrtek 1337 nových případů koronaviru

Laboratoře odhalily ve čtvrtek v Praze 1337 nových případů koronaviru. Je to výrazný pokles proti minulému čtvrtku, kdy v hlavním městě přibylo rekordních 1713 případů. V metropoli je nyní 22.825 nakažených, většina z nich má mírný průběh nemoci. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

V Praze-Suchdole uctí památku obětí letecké nehody v roce 1975

V pražském Suchdole se dnes uskuteční pietní vzpomínka k 45. výročí havárie jugoslávského dopravního letadla na lince Tivat-Praha, při které zahynuly desítky obyvatel Československa. Akce se uskuteční od 9:21 na křižovatce ulic Na Rybářce a Na Pasece a kvůli současné epidemiologické situaci se bude konat v komorním duchu. Letadlo se zřítilo na 30. října 1975 a při havárii zahynulo 79 lidí včetně posádky.

ČSÚ dnes zveřejní první odhad vývoje ekonomiky ve 3. čtvrtletí

Český statistický úřad dnes zveřejní první odhad vývoje ekonomiky za třetí čtvrtletí. Podle odhadů analytiků ekonomika ve třetím čtvrtletí stoupla ve srovnání s druhým čtvrtletím o zhruba pět procent. V meziročním srovnání podle odhadů hrubý domácí produkt (HDP) klesl o zhruba sedm procent.

Sněmovna by měla posoudit žádost o prodloužení nouzového stavu

Sněmovna by dnes měla projednat žádost vlády o souhlas s prodloužením nouzového stavu kvůli koronavirové krizi o měsíc do 3. prosince. Poslanci by také mohli schvalovat vládní návrh na vyplacení jednorázového příspěvku 5000 korun všem důchodcům a z podnětu opozičních lidovců debatovat o otrávení řeky Bečvy.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 30.10.2020