V pátek přibylo v Praze 1187 případů covidu-19, nárůst zpomalil

V pátek přibylo v Praze 1187 případů nemoci covid-19, tedy o pětinu méně než předchozí pátek. Je to také druhý nejnižší nárůst případů nákazy koronavirem v tomto týdnu. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. V říjnu zatím počty nakažených v Praze opakovaně rekordně stoupaly. Nejvyšší denní nárůst počtu nakažených byl ve městě ve čtvrtek 22. října, a to o 1714.

V pražské Březiněvsi se má příští rok začít stavět nová škola

V pražské Březiněvsi se má koncem příštího roku začít stavět nová základní škola, která tam dosud není. Radnice již má projekt zařízení pro 540 žáků s předpokládanými náklady 650 milionů korun. Peníze chce městská část podle starosty získat z různých zdrojů, například od magistrátu, od státu či z evropských fondů.

Kvůli Dušičkám se může dnes i v neděli prodávat hřbitovní zboží

Ode dneška mohou být mezi 05:00 a 19:59 otevřeny stánky i obchody prodávající pietní zboží, jako jsou věnce či svíčky, a provozovny na zpracování kamene. Fungovat mohou i v neděli, kdy je jinak kvůli epidemii koronaviru téměř všechen maloobchodní prodej zakázán. Výjimku pro hřbitovní zboží v pátek schválila vláda.

Hackaton bude hledat pomoc pro oživení ekonomiky

Týmy programátorů se pokusí pomoci s řešením témat, jako je ekonomické oživení nebo finanční vzdělávání. V Praze se uskuteční čtvrtý ročník tzv. hackathonu HackPrague, tentokrát bude celý v on-line prostředí, organizátoři očekávají zapojení kolem stovky účastníků. Podle organizátorů jde o největší podobnou akci v ČR. Programátoři začnou pracovat na projektech dnes od 13:00, na řešení budou mít 24 hodin.

Povinnost testovat na covid-19 v domovech seniorů bude od středy

Povinnost testovat na koronavirus v domovech pro seniory a dalších zařízeních bude platit od středy 4. listopadu. První testy se musejí uskutečnit do sedmi dní a poté každý týden. Vyplývá to z mimořádného opatření, které na webu zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví. Podle prezidenta Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR Jiřího Horeckého bylo ve čtvrtek v sociálních zařízeních pozitivně testováno 3077 klientů a 2169 zaměstnanců ve 182 zařízeních.

Vláda prodloužila nouzový stav i plošná opatření do 20. listopadu

Nouzový stav a omezení pohybu lidí či otevírací doby obchodů v Česku kvůli epidemii covidu-19 potrvají zatím do 20. listopadu. Premiér Andrej Babiš (ANO) sdělil, že vláda využila souhlas Sněmovny a na mimořádném zasedání prodloužila stav nouze, který měl původně skončit 3. listopadu. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) později na tiskové konferenci uvedl, že kabinet současně prodloužil i platnost opatření, která byla s trváním nouzového stavu svázaná.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 31.10.2020