Pražská burza v úvodu týdne posílila, dařilo hlavně bankám

Pražská burza v úvodu týdne posílila, index PX stoupl o 0,3 procenta na 845,44 bodu. Nahoru ho táhly především bankovní tituly, Moneta Money Bank si připsala přes tři procenta, Erste Bank necelá tři procenta a Komerční banka více než dvě procenta. Vyššímu růstu indexu bránily akcie technologické společnosti Avast, které o více než čtyři procenta oslabily. Vyplývá to z internetových stránek burzy.

Policie hledá muže kvůli incidentu v metru

Pražská policie pátrá po muži, který se v pátek ve sanici metra Opatov dostal do sporu s jiným mužem, kterého následně srazil vlak metra. Kriminalisté případ vyšetřují s podezřením na spáchání trestného činu výtržnictví, uvedl dnes na webu policie mluvčí Jan Daněk. Šestatřicetiletý muž, který skončil pod koly soupravy, měl úraz obličeje a pohmožděné rameno.

Památkově chráněný Staroměstský jez v Praze bude opraven

Památkově chráněný Staroměstský jez nedaleko Sovových mlýnů v Praze se dočká obnovy. V zimě bude vytěženo dubové dřevo na rámovou konstrukci a rekonstrukce začne v dubnu příštího roku. Dnes to sdělil za firmu Metrostav, která si již převzala staveniště a práce provede, Petr Dušek. Jez byl v roce 1958 zapsán na seznam nemovitých kulturních památek.

Radní: Praha má kapacity pro nakažené z ohrožených skupin

Praha bude schopná v souladu s nařízením vlády zajistit lůžka pro lidi nakažené koronavirem, kteří potřebují pečovatelskou službu a v zařízeních sociální péče je není možné izolovat. Novinářům to dnes řekla radní Milena Johnová (Praha Sobě). Kritizovala stát za to, že situaci neřešil dříve, i když na něj podle radní zástupci Prahy apelovali od jara.

Pražský rallyesprint se letos kvůli omezením nepojede

Pražský rallyesprint, který se měl konat v sobotu 28. listopadu, se letos neuskuteční. Pořadatelé exhibičního závodu, který každoročně uzavírá domácí sezonu automobilových soutěží, se rozhodli akci kvůli současným opatřením proti šíření koronaviru v České republice zrušit.

Praha zakáže na vybraných místech používat pyrotechniku

Pražský magistrát zakáže na vybraných místech používat na silvestra a Nový rok pyrotechniku. Nebude to možné v památkové rezervaci, přírodních parcích a chráněných územích, okolo vodních toků a na ostrovech, přehradách a hrázích, v okolí trojské zoo a u domovů pro seniory a dalších pobytových sociálních zařízení. Vyplývá to z návrhu vyhlášky, který dnes schválili pražští radní. Pokud vyhlášku schválí rovněž zastupitelé, bude platit od 1. prosince.

V Praze přibylo 451 případů covidu, nejmíň od 11. října

V neděli přibylo v Praze 451 případů covidu-19, což je skoro o tři stovky méně než před týdnem. I když o volných dnech bývá méně testů i odhalených případů, je bilance prvního listopadového dne v hlavním městě nejnižším denním přírůstkem od 11. října. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Denní nárůsty byly v Praze menší i v pátek a sobotu. Pokračuje tak zpomalování nárůstu počtu nakažených, což kopíruje i vývoj v celé republice.

Kvůli zákazu vycházení se zkracuje denní provoz pražské MHD

Denní provoz pražské integrované dopravy (PID) se od dnešního dne zkrátí. Končit bude po 22:00, dosud vyjížděly noční spoje po půlnoci. Po 21:00 se také prodlouží intervaly příměstských vlaků, nevyjede většina nočních příměstských autobusů. Důvodem je zákaz vycházení po 21:00, který jako jedno z opatření proti šíření koronaviru nařídila vláda. U tramvají se také přes den prodlouží intervaly, vyplývá z informací pražského dopravního podniku.

Na Hanspaulce začnou platit parkovací zóny, v Malešicích ne

Na Hanspaulce v Praze 6 dnes začnou platit parkovací zóny. Původně dnes mělo placené parkování začít platit i v Malešicích, magistrát to však na žádost Prahy 10 odložil do 30. listopadu. V Praze 6 je zavedení zón plánováno také na Ořechovce, kde by se měly spustit 23. listopadu.

Lidé dnes vzpomenou na zemřelé, jsou Dušičky

Lidé dnes budou vzpomínat na své blízké, kteří zemřeli. Druhý listopadový den se připomíná Památka zesnulých, lidově Dušičky. Věřící se obvykle scházejí na bohoslužbách za zemřelé, hroby se plní svíčkami, věnci a květinami. Dušičky si letos lidé připomínají v době, kdy v Česku platí řada opatření, která mají zamezit šíření nemoci covid-19. Správci hřbitovů se na návštěvníky obracejí s žádostí, aby k hrobům nechodili pouze dnes a aby se na hřbitovech pohybovali s nasazenými rouškami, v doporučených rozestupech a maximálně ve dvou, pokud nejde o rodinu.

Pražští radní projednají návrh vyhlášky regulující pyrotechniku

Pražští radní dnes projednají návrh vyhlášky, podle kterého by se rozšířil zákaz používání pyrotechniky na silvestra a Nový rok. Pokud jej schválí rada i zastupitelé, začne platit 1. prosince 2020. Na programu jednání je rovněž program zlepšování kvality ovzduší, úhrada ztrát dopravcům či odstraňování bariér ve veřejném prostoru.

Jednání rady hl.m.Praha

https://www.praha.eu/public/28/1f/7d/3201620_1124667_Prg_38_Rada_2020.pdf

Zpomalování nárůstu počtu případů covidu-19 v ČR

Zpomalování nárůstu počtu případů nemoci covid-19 v Česku pokračovalo zatím i včera. K včerejší 18:00 přibylo 3905 případů, což je skoro o 700 méně než minulou neděli k večeru. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Už v pátek a sobotu byly denní nárůsty množství nakažených nižší než za stejné dny v minulém týdnu. Navíc počet hospitalizovaných s covidem-19 v sobotu poprvé během vytrvalého říjnového prudkého nárůstu výrazněji poklesl. Proti pátku ubylo zhruba 300 hospitalizovaných na celkových 7370.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 2.11.2020