Počet úmrtí s covidem se od rána zvýšil o 205, zemřelo 3859 lidí

V Česku dnes přibylo do statistik 205 úmrtí s nemocí covid-19. Od začátku epidemie tak s koronavirem zemřelo 3859 lidí. Nárůsty potvrzených případů nemoci v posledních dnech zpomalují. Dnes do 18:00 přibylo v zemi 6803 nakažených, což je zhruba o 2000 méně než za stejnou dobu minulé úterý, kdy byl nárůst rekordní. Snížil se také počet hospitalizovaných. V nemocnici je s covidem 7396 pacientů, o 90 méně než v neděli. Vyplývá to z aktuálních údajů ministerstva zdravotnictví.

DPP získal stavební povolení na tramvaj z Barrandova do Holyně

Pražský dopravní podnik (DPP) získal stavební povolení pro stavbu nové tramvajové trati, která prodlouží současné koleje z Barrandova do Holyně. Hotova má být na konci příštího roku. Nyní podnik vypíše veřejnou zakázku na zhotovitele s předpokládanou hodnotou 277 milionů korun bez DPH. Informovala o tom mluvčí podniku Aneta Řehková. V další části výstavby bude trať prodloužena až do Slivence.

Farmářské trhy se budou na mnohých místech v Praze konat i nadále

Farmářské trhy budou na některých místech v Praze pokračovat navzdory koronavirovým restrikcím. S těmi se pojí omezení sortimentu a mnohde i počtu prodejců. Nadále se budou konat například trhy na Sofijském náměstí nebo na náměstí Jiřího z Poděbrad. Naopak na Vítězném náměstí si nyní zájemci zboží na trzích nenakoupí.

Možnosti rychlodráhy z Prahy do Vratislavi prozkoumá studie

Správa železnic nechá zpracovat studii proveditelnosti další zvažované vysokorychlostní tratě z Prahy přes Hradec Králové do polské Vratislavi. V současnosti proto začala hledat zpracovatele studie, která by měla vyjít na přibližně 20 milionů korun. Správa o tom dnes informovala v tiskové zprávě. Studie proveditelnosti by měla být hotova do 18 měsíců od podpisu smlouvy s vítězným dodavatelem.

Praha jedná s restauracemi o prodeji obědů školákům a seniorům

Pražský magistrát se domlouvá s restauracemi, že by dodávaly namísto školních jídelen obědy pro školáky a seniory. Dětská porce by rodiče vyšla na 50 korun a senioři by za oběd zaplatili 80 korun.Projekt začne fungovat od pondělí 9. listopadu 2020 a má pomoci rodičům i restauracím překlenout krizi spojenou s opatřeními proti šíření nemoci covid-19.

Praha plánuje dát 120 milionů Praze 12 na stavbu radnice

Vedení pražského magistrátu chce Praze 12 dát 120 milionů korun na výstavbu nové radnice. O investiční dotaci rozhodli radní, ještě o ní budou hlasovat zastupitelé. Radnice měla původně stát 470 milionů korun, cena se ale zvedla na 575 milionů. Stavba začala loni a má být hotova příští rok. Magistrát již dříve městské části poskytl bezúročnou půjčku 250 milionů korun.

Studie: Starší byty do října zdražily o 1,6 pct, nájemné kleslo

Prodejní ceny starších bytů v Česku na konci třetího čtvrtletí meziročně vzrostly v průměru o 1,6 procenta na 66.697 korun za metr čtvereční. Nejdražší byla Praha (92.031 Kč/m2), nejlevnější Ústecký kraj (18.929 Kč/m2). Nájemné kleslo v průměru o 0,8 procenta na 245 korun za metr čtvereční měsíčně. V nejdražší Praze bylo 273 korun, v nejlevnějším Ústeckém kraji 146 korun. Vyplývá to z údajů společnosti Bezrealitky.

Strážníci v Praze řešili asi 10.000 porušení krizových opatření

Pražští strážníci v říjnu řešili téměř 10.000 případů porušení krizových a mimořádných opatření kvůli pandemii covidu-19. Do těchto opatření patří mimo jiné zavřené provozovny, shlukování lidí a od středy 28. října i zákaz nočního vycházení mezi 21:00 a 05:00.

Zoo v pražské Troji dostane od Prahy 45 milionů korun

Zoologická zahrada v pražské Troji dostane od hlavního města 45 milionů korun. Peníze jsou určeny na pokrytí ztrát vzniklých letos na jaře v souvislosti s pandemií nemoci covid-19. Zahrada je příspěvkovou organizací vlastněnou hlavním městem. Kvůli opatřením proti šíření koronaviru je letos už podruhé uzavřena. Příspěvek na pokrytí ztrát dostane od města rovněž botanická zahrada v Troji.

Nacher skončí ve funkci předsedy zastupitelů ANO na magistrátu

Pražský zastupitel a poslanec ANO Patrik Nacher skončí nejpozději do konce letošního roku ve funkci předsedy zastupitelů ANO na magistrátu. Skončit se rozhodl jednak z časových důvodů a zároveň se chce zaměřit na práci ve Sněmovně, řekl. Pražským zastupitelem je Nacher nyní druhé volební období. Kdo jej ve funkci předsedy klubu vystřídá, zatím není jasné.

Petříček: Mezi oběťmi útoku ve Vídni nejsou Češi

Mezi oběťmi pondělního teroristického útoku v centru Vídně nejsou čeští občané. Dnes to sdělil ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Při útoku zemřeli podle agentury APA čtyři lidé a 17 zraněných je v nemocnicích. Atentátník, jehož policie zastřelila, byl zřejmě stoupenec teroristické organizace Islámský stát (IS), uvedl dnes ráno rakouský ministr vnitra Karl Nehammer.

V Praze testy v pondělí potvrdily 712 případů covidu-19

V pondělí v Praze testy potvrdily 712 případů nemoci covid-19. Je to o 552 méně než před týdnem a za všední dny je to nejméně za poslední tři týdny. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Zpomalování nárůstu počtu nakažených tak v hlavním městě pokračuje.

Příjem žádostí do programu COVID ubytování dnes končí

Poskytovatelé ubytování, kteří chtějí získat státní dotaci za nucené uzavření svých zařízení při první vlně pandemie, mají dnes poslední den na podání žádosti do programu COVID ubytování. Administraci má na starost Státní fond podpory investic. Žádost je možné podat už pouze datovou schránkou nebo prostřednictvím e-mailu. Příjem žádostí byl spuštěn 11. září, původně měl skončit 30. října. Kvůli vysokému počtu žadatelů o registraci u Českého statistického úřadu (ČSÚ), která je nezbytná k akceptaci žádosti, byla lhůta prodloužena. Na program je vyčleněno 3,3 miliardy korun.

Soud začne projednávat obžalobu Kubíčka z miliardového podvodu

Pražský městský soud dnes začne projednávat kauzu podnikatele Jiřího Kubíčka, který čelí obžalobě z podvedení téměř 8000 investorů a z praní špinavých peněz. Obžaloba tvrdí, že své klienty uvedl v omyl, když jim tvrdil, že jejich vklady zhodnotí pomocí robotického obchodování na devizovém trhu forex. Výši takto způsobené škody stanovil státní zástupce na 2,25 miliardy korun.

Policie zvýšila po útoku ve Vídni ostrahu židovských objektů

Policie zvýšila po střelbě v centru Vídně dohled nad nejvýznamnějšími židovskými objekty v Česku. Opatření mají výhradně preventivní charakter, uvedla na twitteru před včerejší 23:00. Už dříve ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a policie informovali, že kvůli incidentu byly zavedeny namátkové kontroly na hranicích. Premiér Andrej Babiš (ANO) na sociálních sítích uvedl, že chce vyjádřit solidaritu všem lidem v Rakousku a premiérovi Sebastianu Kurzovi.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 3.11.2020