V pražských parcích roste návštěvnost i množství odpadu

Pražské parky a lesy navštěvuje nyní, v době nouzového stavu a platných vládních opatření proti šíření nákazy covidem-19, výrazně více lidí než běžně. S vyšším množstvím návštěvníků vzrostlo i množství odpadu, který se z přírodních lokalit vyváží. Objevují se i problémy s vandaly. Sdělila to mluvčí Lesů hlavního města (LHMP) Petra Fišerová. Městská příspěvková organizace se stará o Stromovku, Letenské sady, oboru Hvězda a další plochy.

Do Česka se vrátí vnitrostátní lety, LOT propojí Prahu s Ostravou

Letecká společnost LOT Polish Airlines letecky spojí Prahu s Ostravou. Linka začne fungovat od 11. listopadu a v provozu bude až šestkrát týdně. Dnes o tom informovalo Letiště Praha. Do tuzemského leteckého provozu se tak vrátí pravidelné vnitrostátní lety, do roku 2019 na trase působily ČSA.

Pražská burza počtvrté v řadě posílila

Pražská burza počtvrté v řadě posílila. Index PX dnes stoupl o 0,86 procenta na 872,48 bodu. Polepšila si naprostá většina hlavních emisí burzy. Nejvýrazněji zdražily akcie energetické firmy ČEZ, a to o více než dvě procenta. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Do projektu obědů pro děti se mohou od pátku hlásit restaurace

Na doméně obedyprodeti.praha.eu se od pátku 6. listopadu budou moci registrovat restaurace v hlavním městě, které se chtějí zapojit do projektu pražského magistrátu. Zapojené restaurace budou místo školních jídelen dodávat obědy pro školáky a seniory za jednotné ceny. Projekt dnes představil náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN).

Koruna posílila k dolaru o 1,24 procenta na 22,64 Kč/USD

Koruna dnes pokračuje v růstu, když k dolaru posílila o 1,24 procenta z 22,93 na 22,63 Kč/USD. Hlavní slovo při pohybu však má dolar, který dnes oslabuje na všech měnových párech, řekl analytik Purple Trading Štěpán Hájek. Silnější je koruna také k euru, kde posílila od začátku dne o 0,32 procenta z 26,82 na 26,75 Kč/EUR.

Dopravní podnik zahájil stavbu energocentra vozovny Hloubětín

Pražský dopravní podnik (DPP) zahájil stavbu tzv. energocentra a měnírny ve vozovně Hloubětín. Centrum bude areál zásobovat elektřinou a teplem. Stavba potrvá zhruba deset měsíců, náklady dosáhnou zhruba 120 milionů korun. Po vybudování centra začne DPP stavět samotnou halu vozovny. Náklady na všechny práce byly v minulosti odhadovány na 1,8 miliardy korun. Hloubětínská vozovna z roku 1951 byla ve špatném stavu a podnik ji proto musel nechat loni v srpnu odstřelit.

Benzin v Praze za uplynulý týden zdražil, cena nafty se nezměnila

Benzin v Praze za uplynulý týden mírně zdražil, cena nafty se nezměnila. Průměrná cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 stoupla ve městě od minulé středy o tři haléře na 28,67 koruny za litr a cena nafty zůstala na 28,33 koruny. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje. Průměrné ceny pohonných hmot v hlavním městě jsou nadále nejvyšší ze všech regionů České republiky.

Arménská mládež demonstrovala v centru Prahy za Náhorní Karabach

Zhruba tři desítky lidí si dnes při tichém protestu na pražském Malostranském náměstí připomněly arménské oběti současných bojů o Náhorní Karabach. Účastníci demonstrace před kolemjdoucími třímali v rukou transparenty, které mimo jiné vyzývaly Čechy, aby ke konfliktu nebyli lhostejní. Akci uspořádala Asociace arménské mládeže ČR.

Sazby ČNB mohou zůstat beze změny déle, než uvádí nová prognóza

Většina bankovní rady ČNB se domnívá, že zvyšování úrokových sazeb k normálu bude vyžadovat více času, než předpokládá nová prognóza centrální banky. Na tiskové konferenci po jednání rady to uvedl guvernér ČNB Jiří Rusnok. Prognóza počítá nejprve se stabilitou tržních úrokových sazeb následovanou jejich postupným růstem příští rok. Podle Rusnoka nelze vyloučit, že sazby se nebudou zvyšovat celý příští rok.

FNKV otevřela nové porodní pokoje a možnost péče o nedonošené

Gynekologicko-porodnická klinika FN Královské Vinohrady otevřela opravené porodní sály a neonatologii pro nedonošené děti včetně jednotky intenzivní péče. Posunujeme se do 21. století, říká její přednosta Lukáš Rob. Podle ředitele nemocnice Petra Arenbergera bylo do vnitřních úprav původně historického pavilonu kliniky investováno přes 100 miliony korun, jen do stavebních úprav neonatologie asi 39 milionů.

Petříček navrhuje Havlíčkovi a Praze pozastavit placení parkování

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD) chce, aby kabinet jako opatření související s epidemií koronaviru opět přerušil platnost zón placeného parkování v Česku. V tiskové zprávě dnes uvedl, že to navrhne ministrovi dopravy Karlu Havlíčkovi (za ANO) i hlavnímu městu. Opatření platilo při první vlně epidemie covidu-19 od 16. března do 28. dubna, Praha modré zóny obnovila o dva týdny později.

V Praze 9 bude nová ZŠ a MŠ U Elektry, radnice hledá stavebníky

V Praze 9 vyroste nová základní a mateřská škola U Elektry. Součástí bude rovněž sportovní zázemí a zařízení. Náklady by měly být maximálně 399 milionů korun. Radnice nyní hledá ve výběrovém řízení firmu, která budovu postaví. Vyplývá to z dokumentu zveřejněného ve věstníku veřejných zakázek. Podle dřívějších vyjádření městské části má být v ZŠ přes 700 míst a v MŠ pak dalších 72. Zájemci se mohou do tendru hlásit do 4. prosince.

Ve středu přibylo v Praze 917 případů covidu, nejvíc v týdnu

Ve středu přibylo v Praze 917 potvrzených případů covidu, to je zatím nejvíc v tomto týdnu. Oproti minulé středě, na kterou ale připadl státní svátek, klesl denní přírůstek nakažených o 150. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Ve všedních dnech minulého týdne laboratoře zjistily v hlavním městě přes tisíc pozitivních testů, o týden dříve stoupal denní přírůstek až přes 1700, v posledních dnech tempo nárůstu zpomalovalo. Praha je nyní ve srovnání okresů nejméně postiženým regionem v přepočtu nových nakažených na počet obyvatel.

V noci hořel odpad na skládce v pražských Ďáblicích

Pražští hasiči o půlnoci likvidovali požár lisovaných balíků s odpadem na volném prostranství na skládce v Ďáblicích. Oheň během noci uhasili, doporučili nicméně lidem v okolí, aby kvůli nepříjemnému zápachu z kouře nevětrali. Chemici hasičů naměřili během zásahu škodlivé koncentrace v ovzduší pouze v bezprostřední blízkosti požáru.

Rada ČNB dnes rozhodne o sazbách a zveřejní novou prognózu

Bankovní rada České národní banky dnes bude jednat o nastavení úrokových sazeb. Ekonomové se shodují na tom, že rada ponechá úrokové sazby beze změny. U nové makroekonomické prognózy, kterou centrální bankéři dnes představí, výrazné zhoršení odhadu vývoje české ekonomiky v letošním roce neočekávají. Prognóza by ale podle nich mohla naznačit potřebu dalšího uvolnění měnové politiky.

Evropský den inovací se zaměří na technologické talenty

Na inovace pro budoucnost a perspektivní technologické talenty se letos zaměří Evropský den inovací 2020. Dvoudenní akce začne dnes, kvůli koronaviru bude on-line. Na programu jsou například přednášky o výzvách umělé inteligence či vzdělání pro inovace, řekl Tomáš Kolder ze společnosti Huawei, která se na akci podílí.

Statistici dnes zveřejní výsledky maloobchodu za září

Český statistický úřad (ČSÚ) dnes oznámí, jak se českým maloobchodníkům dařilo v září. Tržby maloobchodu v srpnu očištěné o kalendářní vlivy meziročně vzrostly o 1,6 procenta, meziměsíčně byly vyšší o 0,3 procenta. Závěr roku je podle analytiků kvůli druhé vlně pandemie těžko předvídatelný. Záležet bude na restrikcích, vývoji mezd i nezaměstnanosti.

V úterý v ČR zemřelo rekordních 220 pacientů s covidem

V úterý byl v Česku zaznamenán nejvyšší počet úmrtí pacientů s nemocí covid-19 za den od začátku epidemie, zemřelo 220 lidí. Nejvyšší za celou dobu epidemie je podle údajů k úterý také počet hospitalizovaných, kterých je zhruba 8300, z toho 1244 ve vážném stavu. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Nadále ale pokračuje zpomalování nárůstu počtu nakažených. Za včerejšek přibylo k 18:00 zatím 7298 potvrzených případů covidu-19, zhruba o tisícovku méně než minulou středu k večeru. Od 1. března, kdy se objevily v Česku první případy, bylo zaznamenáno přes 370.000 nakažených a 4089 mrtvých.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 5.11.2020