Počet hospitalizovaných s covidem klesl o 500 na 7779 pacientů

V Česku je v nemocnicích s koronavirem nyní 7779 pacientů. Počet hospitalizovaných tak od pátku klesl zhruba o 500. Snižují se také denní nárůsty nakažených. Dnes do 18:00 odhalily laboratoře 2145 případů covidu-19, minulou neděli jich za stejnou dobu bylo téměř dvakrát tolik. Do statistik ale přibylo dalších 112 úmrtí. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Policisté pátrají po mladé ženě a muži z Prahy

Pražští kriminalisté pátrají po čtyřiadvacetileté ženě, která byla naposledy viděna v pátek ve svém bydlišti ve Stodůlkách. Z domu odešla ve společnosti čtyřiatřicetiletého muže, který je v současné chvíli také pohřešovaný. Policisté zveřejnili na webu kamerový záznam hledané dvojice a žádají veřejnost o spolupráci.

Na pražské Bílé hoře byl v den výročí bitvy odhalen Kříž smíření

V Aleji Českých exulantů nedaleko bojiště na Bílé hoře, která je dnes součástí Prahy 6, mohou ode dneška lidé vidět Kříž smíření. Ceremoniál jeho odhalení se konal v den výročí bitvy z roku 1620. Autorem kříže je německý benediktýnský mnich a umělecký kovář Abraham Fischer. Odhalení dnes předcházely ekumenické nešpory přímo na Bílé hoře. Kříž byl instalován na konci října. Akci uspořádaly Česká biskupská konference, Ekumenická rada církví a bělohorský klášter benediktinek.

V Praze jsou lidé kvůli covidu nejvíc doma a ubyl zájem o hospody

Pohyb lidí v důsledku opatření proti koronaviru poklesl zatím nejvíce v Praze. Vyplývá to z přehledu mobility lidí v jednotlivých krajích, o kterém na twitteru informoval vedoucí laboratorní skupiny ministerstva zdravotnictví Marián Hajdúch. Výsledky podle něj odpovídají ubývajícím novým případům nakažených covidem-19 hlavně v Praze. Proti zbytku ČR v hlavním městě nejvíce přibylo lidí, kteří zůstávají doma, a zároveň nejvíc poklesl počet těch, kteří chodí do nákupních centrech či pro občerstvení z restaurací.

Praha smění se státem pozemky pro traumacentrum

Pražský magistrát poskytne vinohradské nemocnici pozemky pro vybudování traumacentra. Výměnou nemocnice na město převede pozemky v Říčanské ulici včetně vily, kde město plánuje vybudovat zařízení duševní péče. Od státu město získá také zbylou část areálu tenisového klubu na Letné a pozemky ve Vršovicích, kde funguje pražská záchranná služby. Dodal, že směnu bude rada města schvalovat v pondělí.

Ceny starších bytů v Praze stouply o 18,2 pct na 104.864 Kč/m2

Ceny starších bytů v Praze na konci třetího čtvrtletí meziročně vzrostly o 18,2 procenta na 104.864 korun za metr čtvereční. Nejdražší byly v Praze 1 (163.894 Kč/m2), nejlevnější v Praze 9 (88.636 Kč/m2). Počet dostupných bytů meziročně klesl o 46,2 procenta na 4029. Vyplývá to z údajů developerské společnosti Trigema.

V Praze přibylo v sobotu 424 nakažených, nejméně za měsíc

Laboratoře v Praze odhalily v sobotu 424 nových případů koronaviru. Je to nejnižší denní nárůst od 11. října. Zároveň je to pokles zhruba o 500 případů ve srovnání s minulou sobotou. Situace v Praze je nyní nejlepší v ČR. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. Denní nárůsty se v hlavním městě už osm dní drží pod tisícem.

Nedaleko místa bitvy na Bílé hoře bude odhalen Kříž smíření

V pražské Aleji Českých exulantů nedaleko bojiště na Bílé hoře v Praze 6 bude dnes odhalen Kříž smíření. Ceremoniál se koná v den výročí bitvy, která se uskutečnila v roce 1620. Autorem je německý benediktýnský mnich a umělecký kovář Abraham Fischer. Odhalení naváže na ekumenické nešpory u mohyly na Bílé hoře. Obě akce pořádají Česká biskupská konference, Ekumenická rada církví a bělohorský klášter benediktinek. Kříž byl vztyčen a dočasně zahalen na konci října.

Začíná festival kosmických aktivit Czech Space Week

Dnes začíná festival kosmických aktivit Czech Space Week. Kvůli koronaviru bude on-line. Festival představí podíl českých výzkumníků a firem na projektech Evropské kosmické agentury (ESA). Část programu cílí i na děti. Festival potrvá do 14. listopadu.

400 let od Bílé hory

Bitva na Bílé hoře (německy Schlacht am Weißen Berg), svedená v neděli 8. listopadu 1620 v blízkosti Prahy, byla bitva třicetileté války. V bitvě se střetly česká stavovská armáda a dvě armády katolické, armáda císaře Svaté říše římské Ferdinanda II. Štýrského a armáda německé Katolické ligy. Katolické armády po jedné až dvou hodinách zdolaly méně početnou stavovskou armádu. Bitva zpečetila osud českého stavovského povstání a na dalších 300 let ovlivnila osud českého státu.

Denní nárůst nakažených v Praze se sedm dní drží pod tisícem

V pátek přibylo v Praze 749 potvrzených případů koronaviru. Denní nárůst v hlavním městě se tak už sedmý den v řadě drží pod tisícem. Praha je na tom nyní nejlépe ze všech regionů. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. Proti čtvrtku byl páteční přírůstek nižší zhruba o 130 případů, ve srovnání s minulým pátkem klesl asi o 420 případů.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 8.11.2020