Policisté našli ve Hvězdě tělo, nevylučují násilnou smrt

Policisté ze speciální pořádkové jednotky při dnešní pátrací akci v pražské oboře Hvězda našli tělo. Zjišťují totožnost mrtvé osoby, přesnou příčinu úmrtí má zjistit nařízená soudní pitva, uvedli na twitteru. Podle médií kriminalisté ve Hvězdě pátrali po pohřešované čtyřiadvacetileté ženě, která byla naposledy viděna v pátek ve svém bydlišti ve Stodůlkách. Z domu odešla ve společnosti čtyřiatřicetiletého muže, po němž policie také vyhlásila pátrání.

Lidé mohou botanickou zahradu podpořit třeba nákupem permanentky

Nákupem dárkových předmětů nebo permanentek mohou lidé podpořit botanickou zahradu hlavního města Prahy v době, kdy je pro návštěvníky z usnesení vlády uzavřená, sdělila mluvčí zahrady Klára Hrdá. Zahrada, která je příspěvkovou organizaci hlavního města, očekává ztráty ve výši asi devíti milionů korun.

Pražská burza dnes posílila nejvýrazněji za sedm měsíců

Pražská burza dnes posílila nejvýrazněji od 6. dubna. Index PX stoupl o 3,25 procenta na 893,39 bodu. Dařilo se většině hlavních emisí v čele s bankami. Vyplývá to z údajů burzovního webu. Také koruna dnes zpevnila, a to vůči oběma hlavním světovým měnám.

Pasáž v přízemí pražské Staroměstské radnice se dočká obnovy

Pasáž v přízemí pražské Staroměstské radnice se dočká obnovy. Město na ni nyní vypíše veřejnou zakázku. Oprava by se měla uskutečnit do konce příštího roku a jejím cílem je zlepšit využití přízemí a technické a technologické zázemí. Náklady jsou odhadovány na téměř 30 milionů korun. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. V minulosti byly opraveny mimo jiné například věž s ochozem, orloj nebo oltář v kapli.

Lidé budou moci vidět výstavu děl Rembrandta on-line

Národní galerie Praha dnes začala připravovat on-line podobu výstavy Rembrandt: Portrét člověka, jejíž součástí by měla být 3D prohlídka expozice. Několik let připravovaná výstava byla nejprve na jaře kvůli pandemii koronaviru odložena, po zářijovém otevření trvala jen dva týdny do doby, než se galerie v Česku znovu uzavřely. V Česku nikdy nebylo možné vidět tolik Rembrandtových děl pohromadě a výstava obdobného významu se podle pořadatelů nemusí opakovat desítky let.

V Praze vznikne v příštím roce soukromá škola fotbalových profesí

V Praze vznikne vyšší odborná škola (VOŠ) zaměřená na fotbalové profese. Radní dnes souhlasili se zápisem a vznikem školní právnické osoby. VOŠ Profesních fotbalových studií bude soukromá a sídlit bude na Zeleném pruhu v Praze 4. Začít fungovat by mohla od školního roku 2021/2022. Její vznik musí ještě schválit ministerstvo školství (MŠMT). Novinářům to dnes řekl radní Vít Šimral (Piráti). Školu bude provozovat společnost Football Study.

Vedení Prahy schválilo směnu pozemků se státem

Hlavní město hodlá směnit se státem pozemky ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady (FNKV), na kterých má vzniknout nové pracoviště intenzivní medicíny, tzv. traumacentrum. Dnes o tom rozhodli radní, ve čtvrtek budou o směně pozemků hlasovat zastupitelé. Město výměnou dostane zbylou část areálu tenisového klubu na Letné, areál záchranné služby ve Vršovicích a vilu na Vinohradech. Další směny se připravují.

Praha rozdělí mezi Prahu 8 a 14 zhruba 61,16 milionu Kč

Pražský magistrát rozdělí na dotacích mezi radnice Prahy 8 a 14 zhruba 61,16 milionu korun. Osmá městská část peníze využije na úpravy cyklostezek a Praha 14 na doplacení výstavby mostu v ulici Za Rokytkou. Vyplývá to z materiálu, který dnes schválili pražští radní.

Dva němečtí vojenští lékaři dnes začali pomáhat v ÚVN

Dva němečtí vojenští lékaři od dnešního dne nastoupili do pražské Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN). Českým kolegům pomáhají se zvládáním koronaviru. Do Česka dnes také přiletí šest britských zdravotníků. Tým amerických vojáků z texaské a nebraské národní gardy by měl do České republiky dorazit asi v polovině týdne. Své zapojení do boje proti koronaviru by měla zvýšit i česká armáda. Vláda bude dnes rozhodovat o navýšení počtu vojáků, kteří mohou pomáhat přímo v nemocnicích a sociálních zařízeních ze 360 na 900.

Praha vypíše tendr na stavbu lávky z Holešovic do Karlína

Pražský magistrát vypíše výběrové řízení, v němž bude hledat firmu, která vybuduje lávku spojující Karlín a Holešovice. Předpokládaná maximální cena stavby, která bude pět metrů široká a 285 metrů dlouhá, je 197 milionů korun. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. Kdy přesně stavba začne, zatím není jasné. Projekt pro město udělala společnost AI Praha. Vypsání tendru musí ještě projednat pražští zastupitelé. Město nechává rozpracovat rovněž studii přeměny ostrova Štvanice.

Dnes se otevřelo odběrové místo na covid v Praze 11

U bazénu Jedenáctka v Praze 11 dnes začalo fungovat nové odběrové místo pro testování na covid-19. Na svém FB profilu to uvedla radnice. Místo funguje v režimu drive-in, testy se tedy lidem provádí přímo z automobilu. Firma Prevedig zajišťuje odběry k PCR testům z nosohltanu pro samoplátce i zájemce se žádankou.

V Praze v neděli našli nejméně případů koronaviru za dva měsíce

V Praze v neděli hygienici odhalili nejméně případů koronaviru za dva měsíce. Potvrdili jich 200, méně to bylo naposledy 7. září. Ubývá také lidí, kteří jsou aktuálně nakažení. Počet úmrtí se ale za poslední týden zvýšil o čtvrtinu na 529. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví. Ve srovnání okresů se nyní nákaza v hlavním městě šíří nejpomaleji.

Pražští radní projednají stavbu lávky z Karlína do Holešovic

Pražští radní dnes projednají vypsání tendru na výstavbu lávky pro pěší a cyklisty z Holešovic do Karlína. Obě městské části lávka spojí přes ostrov Štvanice. Na programu je rovněž tendr na opravu přízemí Staroměstské radnice nebo vyúčtování letní kampaně na podporu turismu. Vedení města projedná také dotace pro městské části nebo majetkoprávní vypořádání.

Živnostníci mohou ode dneška žádat o ošetřovné za říjen

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) dnes v 09:00 spouští příjem žádostí do další výzvy programu COVID ošetřovné pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ). Živnostníci, kteří museli kvůli uzavření škol a sociálních zařízení přerušit podnikání kvůli péči o dítě do deseti let nebo handicapovaného člověka, mohou za říjen dostat 6400 korun. Žádosti mohou podávat do 9. prosince.

Správní rada dnes zřejmě vybere nového ředitele VZP

Správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) se dnes sejde na mimořádném jednání, jehož jediným bodem programu je volba nového ředitele. O pokračování v dalším čtyřletém období usiluje dosavadní šéf VZP Zdeněk Kabátek. Protikandidátem je jeho náměstek pro zdravotní péči David Šmehlík, který má podporu vládního hnutí ANO.

Začínají platit nová pravidla pro vstup do ČR pro Čechy i cizince

Ode dneška začínají platit nová pravidla pro vstup do České republiky. Týkají se Čechů vracejících se ze zahraničí domů i cizinců přijíždějících do ČR. Na takzvaném cestovatelském semaforu, který bude nově sladěný v rámci Evropské unie, bude většina evropských zemí červená. To znamená vysoké riziko nákazy koronavirem, a tudíž i povinnost nechat se testovat na covid.

Jednání rady hl. města Praha

https://www.praha.eu/public/ab/b8/cc/3202476_1125877_Prg_39_Rada_2020.pdf

Počet hospitalizovaných s covidem klesl o 500 na 7779 pacientů

V Česku je v nemocnicích s koronavirem nyní 7779 pacientů. Počet hospitalizovaných tak od pátku klesl zhruba o 500. Snižují se také denní nárůsty nakažených. Včera do 18:00 odhalily laboratoře 2145 případů covidu-19, minulou neděli jich za stejnou dobu bylo téměř dvakrát tolik. Do statistik ale přibylo dalších 112 úmrtí. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 9.11.2020