Pozemek u stanice metra D Olbrachtova získala ruská firma

Téměř hektarový pozemek u plánované stanice metra D Olbrachtova v Praze na Pankráci, určený pro výstavbu, přechází do rukou realitní společnosti Velska. Jde o developera s ruskou stopou, napsal dnes server E15 Premium. Pozemek vydražil v srpnu za 497 milionů korun, což byl rekord v tuzemských on-line dražbách. Vydražitel měl na zaplacení 90 dnů, proto je jméno nového majitele známé až nyní. Podle návrhu metropolitního plánu bude moci firma na pozemku postavit budovu až o 12 podlažích.

Pražská burza dál posílila, index PX uzavřel nad 900 body

Pražská burza dál posílila, index PX uzavřel po dvou měsících nad 900 body. Dnes stoupl o 1,23 procenta na 904,38 bodu. Dařilo se většině emisí, nahoru táhly index především akcie Komerční banky a Erste Bank, které posílily o více než čtyři, respektive tři procenta. Naopak Moneta Money Bank oslabila, mírně ztratil i energetický ČEZ a textilka PFNonwovens.

Praha 1 opět zlevní nájmy ve svých nebytových prostorech

Radnice Prahy 1 znovu odpustí podnikatelům ve svých nebytových prostorech, které postihla vládní opatření, až polovinu nájmu po dobu šesti měsíců. Radnice v pondělí vypsala záměr, který dnes vzali na vědomí zastupitelé městské části. Týkat se to bude stovek provozoven, které poskytují služby občanské vybavenosti, a dále stravovacích podniků a kulturních zařízení. Radnice tím přijde až o 70 milionů korun, na jaře v důsledku odpuštění nájmů přišla o 40 milionů korun.

Přibylo Pražanů, jimž se nelíbí opatření proti covidu v ekonomice

V Praze vzrostl počet lidí, kteří nepovažují opatření proti šíření nemoci covid-19 v ekonomice za správná. V dubnu to bylo 27 procent Pražanů, nyní je to 42 procent. Větší strach z nákazy mají lidé o své blízké než o sebe. Vyplývá to z průzkumu, který pro magistrát udělala firma STEM a jehož výsledky dnes sdělil mluvčí magistrátu Vít Hofman. Průzkumu se zúčastnilo od 20. do 22. října 1041 dospělých Pražanů.

Koruna zpevnila k euru o haléř na 26,46 Kč, k dolaru oslabila

Česká měna dnes pokračovala v posilování vůči euru. Proti pondělí zpevnila nakonec pouze o haléř na 26,46 Kč/EUR, po zveřejnění říjnové inflace ale dopoledne posílila až k 26,42 Kč/EUR. Vůči dolaru dnes ale koruna oslabila o tři haléře na 22,38 Kč/USD. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online.

Radní Johnová vyzvala ke zrušení zákazu návštěv v domovech

V některých pražských domovech pro seniory vyčlenili zvláštní prostory, kde by se klienti mohli setkávat se svými blízkými. Kvůli prohlubující se frustraci seniorů v domovech zvláště kvůli zákazu návštěv vyzvala radní Milena Johnová (Praha Sobě) vládu, aby návštěvy v těchto sociálních zařízeních opět umožnila. Jsou zakázány zhruba měsíc.

Praha rozšířila profese, z kterých mohou dát rodiče děti do školy

Vedení pražského magistrátu rozšířilo seznam profesí, u kterých budou vybraná školská zařízení povinna zajistit péči o děti ve věku od tří do deseti let. Jde například o kurýry či doručovatele, pracovníky ve svozu komunálního odpadu nebo zajišťující dodávky elektřiny, tepla a zemního plynu. Seznam profesí byl rozšířen formou tzv. nařízením primátora. Kvůli pandemii nemoci covid-19 jsou již několik týdnů uzavřeny všechny školy.

Analýza: V Praze vzniká nejvíce bytů za dekádu, ceny i tak rostou

V Praze se v září stavělo nebo bylo letos dokončeno 137 developerských projektů, ve kterých vznikne 14.450 bytů. Vyplývá to z analýzy, kterou zpracoval městský Institut plánování a rozvoje (IPR). Podle institutu město zažívá největší výstavbu za poslední dekádu. Ceny nicméně stále rostou, podle dat institutu byla v září průměrná cena volného bytu v projektech 95.904 korun za metr čtvereční, tedy meziročně asi o 10.000 korun více.

Praha vypíše zakázku na nový web za 19,8 milionu Kč

Pražský magistrát vypíše tendr s odhadovanou hodnotou 19,8 milionu korun bez DPH na vytvoření nových webových stránek města. Rozhodli o tom radní. Nový web by měl být založen na open source technologii a stránky mají být navrženy tak, že umožní propojení s Portálem Pražana, na kterém mohou Pražané řešit úřední záležitosti on-line a který nyní město testuje.

Oslavy 17. listopadu budou bez velkých shromáždění

Oslavy 17. listopadu budou mít kvůli pandemii koronaviru skromnější podobu. Řada aktivit se uskuteční on-line, některé se ale i přes panující omezení pohybu lidí budou konat v ulicích. Za dodržení hygienických nařízení bude možné položit svíčku na Albertově, kde ale nebude tradiční pódium a projevy. Prahou také projde maskovaný průvod, který ale bude mít jen dvě desítky účastníků.

Univerzita Karlova nabízí on-line kurz o prevenci závislostí

Univerzita Karlova (UK) nabízí českým i zahraničním zájemcům nový on-line kurz, který se zaměřuje na předcházení závislostem. Vzdělávání s názvem Úvod do prevence založené na důkazech či INEP (Introduction to Evidence-based Prevention) je v češtině či angličtině a je zdarma. Podobu kurzu dnes na tiskové konferenci představili zástupci kliniky adiktologie 1. lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Na pražském Smíchově zemřel muž po pádu z lešení

Na pražském Smíchově dnes dopoledne zemřel muž, který spadl z lešení ve čtvrtém patře. Událost prověřuje policie. Zjišťuje, zda se jednalo o pracovní úraz.

Aukční síň vydražila desetidukát za rekordních 30 milionů Kč

Tuzemský rekord za vydraženou minci zaznamenala v pátek aukční síň Macho & Chlapovič. Desetidukát Ferdinanda III. vyražený v Kremnici v roce 1642 s vyvolávací cenou 200.000 eur (5,3 milionu Kč) byl vydražen za 30 milionů korun včetně aukční přirážky.

Tělo nalezené v oboře Hvězda patří pohřešované mladé ženě

Tělo, které nalezli policisté při pondělní pátrací akci v oboře Hvězda, patří pohřešované čtyřiadvacetileté ženě. Zemřela násilnou smrtí, uvedla na webu mluvčí pražské policie Eva Kropáčová. Kriminalisté podle ní zároveň potvrdili, že čtyřiatřicetiletý muž, se kterým odešla z domu, spáchal v pátek sebevraždu. Policie začala případ vyšetřovat.

Pondělní počet nakažených v Praze byl poloviční než před týdnem

Hygienici v pondělí v Praze odhalili 387 případů koronaviru, zhruba o polovinu méně než před týdnem. Aktuálně nakažených v hlavním městě ubylo pod 15.000, počet úmrtí dál vzrostl na 546. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví. Praha je nyní nákazou nejméně zasaženým regionem.

Poslanci znovu posoudí příspěvky podnikatelům a úpravy insolvencí

Poslanci by dnes měli znovu hlasovat o příspěvcích drobným podnikatelům, které zasáhly vládní omezení související s epidemií nového koronaviru. Senátoři vrátili poslancům s úpravami také změny některých pravidel insolvencí a exekucí. Vláda je předložila rovněž kvůli covidu-19. Schůze dolní komory pokračuje od odpoledne.

ČSÚ dnes zveřejní údaje o říjnové inflaci

Český statistický úřad dnes bude informovat o vývoji říjnové inflace. Podle odhadů analytiků meziroční inflace v říjnu klesla v průměru na 2,9 procenta ze zářijových 3,2 procenta. Za poklesem inflace je především říjnové zlevnění energií. Letos byla meziroční inflace pod třemi procenty jen v květnu.

Pandemie koronaviru

V Česku zemřelo od začátku epidemie s onemocněním covid-19 více než 5000 lidí. Za dnešek stoupl počet úmrtí zatím o 65 na celkem 5028. Od začátku listopadu zemřelo s koronavirem přes 1600 lidí. V nemocnicích je podle posledních údajů 7787 lidí s covidem, stav 1200 z nich je těžký. Za včerejšek do 18:00 prokázaly testy covid ve 2354 případech. Je to o 200 případů méně než v neděli za stejnou dobu a o 1700 méně než minulé pondělí. Od začátku epidemie se novým typem koronaviru v Česku nakazilo přes 417.000 lidí. Nadpoloviční většina z nich už se uzdravila, aktivních případů je přibližně 168.000. V neděli testy potvrdily 3608 případů nemoci covid-19, což bylo téměř o 3000 případů méně než o týden dřív. Zároveň ale laboratoře v Česku provedly tuto neděli jen 13.690 testů, nejméně za poslední čtyři víkendy.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 10.11.2020