Pražské burze dnes pomohl k růstu Philip Morris a banky

Pražská burza třetí den v řadě posilovala. Index PX dnes vzrostl o 0,34 procenta na 907,45 bodu. Dařilo se hlavně akciím Philip Morris a bankovním titulům. Výraznějšímu růstu burzovního indexu bránily Avast či ČEZ. Vyplývá to z údajů burzovního webu. Koruna dnes mírně zpevnila k euru a naopak oslabila vůči dolaru.

Den válečných veteránů připomněly projevy, bohoslužby i písně

Odvahu a hrdinství válečných veteránů dnes připomněly projevy, bohoslužby, symbolické červené květy vlčího máku i písně vzniklé pro tuto příležitost. Proti minulosti jsou kvůli epidemii omezeny vzpomínkové společenské akce. Politici si proto den válečných veteránů připomněli především na sociálních sítích.

Plaga: První a druhé třídy se příští středu vrátí do školZpráva má novější verzi

Žáci prvních a druhých tříd základních škol, kteří mají nyní kvůli epidemii koronaviru stejně jako ostatní děti výuku na dálku, se vrátí do lavic ve středu 18. listopadu. Speciální základní školy pro handicapované se příští středu otevřou pro všechny ročníky. V základních a středních školách se navíc zájemcům umožní prezenční individuální konzultace. Na dnešním briefingu v Poslanecké sněmovně to řekl ministr školství Robert Plaga (za ANO). Pro ostatní žáky podle něj bude zatím pokračovat povinné vzdělávání distančním způsobem.

Muž vykradl faru v Praze, hrozí mu až osmileté vězení

Škodu za několik desítek tisíc korun způsobil muž, který se vloupal do fary kostela v Praze 5. Zachytila ho bezpečnostní kamera, policisté po něm pátrají. Za krádež v době nouzového stavu mu hrozí až osmiletí vězení. Loupež se stala zhruba před měsícem.

Praha 4 nesouhlasí s chystaným zkrácením trasy autobusu č. 193

Radnice Prahy 4 nesouhlasí s plánovaným zkrácením trasy autobusu číslo 193, který jezdí od Nádraží Vršovice na Šeberák. Důvodem je, že linku využívají mimo jiné senioři. Linku chce organizace Ropid, plánující MHD, zkrátit kvůli souběhu s plánovanou tramvají číslo 19. „Bude kopírovat trasu linky 193 od Pankráce přes Náměstí Bratří Synků až k nádraží ve Vršovicích,“ uvedl mluvčí Ropid Filip Drápal. Po nové trase má autobus jezdit od letošního 28. listopadu.

Viktoria Žižkov poslala radním otevřený dopis kvůli stadionu

Vedení fotbalové Viktorie Žižkov odeslalo radním městské části Praha 3 otevřený dopis kvůli aktuálnímu dění kolem stadionu v Seifertově ulici. Druholigový klub od radnice stále neobdržel odpověď na plán týkající se budoucnosti stadionu. Viktoria mimo jiné žádá, aby mohla investovat peníze do rekonstrukce stadionu za účelem získání profesionální licence. V opačném případě by klub čelil existenčním problémům. Starosta Prahy 3 Jiří Ptáček (TOP 09) uvedl, že klub požaduje odkup stadionu, což není rozhodnutí uskutečnitelné za několik měsíců.

V domovech pro seniory v Praze provedli první testy na covid-19

V některých domovech pro seniory v Praze mají jejich klienti i zaměstnanci testování antigenními testy na odhalení nákazy covidem-19 za sebou. V jiných zařízeních v metropoli se čeká na dodávku testovacích sad.

Hřib: Ve svátek 17. listopadu problémy neočekáváme

Pražský magistrát neočekává, že při letošních akcích k připomenutí událostí 17. listopadu 1939 a 1989 nastanou problémy. Tradiční shromáždění na Národní třídě je koncipováno tak, aby se ho lidé nemuseli účastnit osobně. Novinářům to dnes řekl primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Vládními opatřeními proti šíření koronaviru jsou nyní povolena shromáždění do 100 osob.

DPP hledá firmu, která prodlouží tramvaje z Barrandova do Holyně

Pražský dopravní podnik (DPP) začal hledat firmu, která vybuduje první část prodloužení tramvajové trati ze Sídliště Barrandov přes Holyni do Slivence. Náklady by měly být maximálně 277,1 milionu korun bez DPH. Vyplývá to z dokumentu zveřejněného ve věstníku veřejných zakázek. Kdy přesně stavba začne, není jasné, podle dokumentu by se tak mělo ale stát ještě v roce 2021. Na úsek v budoucnu naváže trať z Holyně až do Slivence.

Divadla zřizovaná Prahou otevřou až v roce 2021

Divadla, která zřizuje hlavní město, se divákům otevřou nejdříve 1. ledna 2021. Zavřená do té doby zůstanou i v případě, že by otevření ve zbytku tohoto roku umožnila vláda. Za příznivé situace by dříve otevřelo jen Studio Ypsilon, sdělil dnes mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman. Divadla jsou kvůli opatřením, která přijala vláda ve snaze zabránit šíření nového typu koronaviru, pro diváky zavřená od 12. října.

V Praze v úterý přibylo 582 covidu, nakažených je méně než 14.000

V Praze v úterý přibylo 582 potvrzených případů nemoci covid-19. V porovnání s pondělím byl denní přírůstek zhruba o 200 případů vyšší, proti minulému úterý ale o téměř 300 nižší. Hlavní město je nyní nákazou nejméně zasaženým regionem v zemi, aktuálně nakažených má méně než 14.000. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Česko si dnes připomene den válečných veteránů

Česko si dnes připomene den válečných veteránů. Oproti minulosti jsou kvůli epidemii omezeny vzpomínkové společenské akce. Lidé si ale mohou tradičně připomenout odvahu a hrdinství válečných veteránů připnutím symbolického červeného vlčího máku na svůj oděv.

Sněmovna se začne zabývat rozpočtem, přijde jej podpořit Zeman

Sněmovna se dnes začne zabývat návrhem státního rozpočtu na příští rok se schodkem 320 miliard korun. Dopoledne před poslanci rozpočet podpoří prezident Miloš Zeman. Dolní komora hlasuje v prvním čtení o základních parametrech návrhu, vedle schodku také o výši příjmů a výdajů. Pokud ukazatele schválí, v dalším projednávání jsou už možné jen přesuny peněz uvnitř rozpočtu. Závěrečné schvalování návrhu je plánováno na 16. prosince.

Senát se letos sejde poprvé v povolebním složení

Senát se letos sejde poprvé v povolebním složení, aby rozhodl o svém budoucím uspořádání. V čele horní komory pravděpodobně zůstane Miloš Vystrčil (ODS). Místopředsedové budou podle dohod senátorských klubů čtyři místo původních pěti.

Zájemci mohou zakoupením stravenky podpořit zvířata v pražské zoo

Pražská zoologická zahrada má novou formu sponzoringu. Zájemci mohou v e-shopu zoo koupit takzvanou stravenku a vybranému zvířeti zaplatit krmnou dávku na den. Stravenky jsou dostupné od soboty 7. listopadu, řekla novinářům mluvčí zahrady Lucie Dosedělová.

Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 10.11.2020

Za dnešek zatím přibylo 4981 případů koronaviru, zhruba o 2600 více než za stejnou dobu v pondělí a asi o 1800 méně než minulé úterý do večera. Laboratoře v pondělí provedly 30.000 testů, asi o 16.000 více než v neděli. Podíl pozitivních klesl na 20 pct, níže byl naposledy zhruba před měsícem.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 11.11.2020