Praha smění se státem pozemky v areálu nemocnice na Vinohradech

Praha smění se státem pozemky v areálu Fakultní nemocnice Královské Vinohrady (FNKV) za část areálu tenisového klubu na Letné, areál záchranné služby ve Vršovicích a vilu na Vinohradech. Rozhodli o tom dnes pražští zastupitelé. Hodnota městských pozemků je 286,6 milionu korun, což je o něco méně než hodnota státního majetku. Rozdíl bude dorovnán z městského rozpočtu. Na pozemcích ve FNKV má vzniknout nové traumacentrum. Další směny se připravují.

Praha vytvoří komisi pro řešení ekonomických problémů

Praha zřídí komisi, která se bude zabývat ekonomikou v hlavním městě, zejména dopady koronavirové krize na strukturu podnikatelského sektoru. Má také navrhovat řešení nynější situace, kdy byla velká část podnikatelů postižena vládními opatřeními a výpadkem turismu. Rozhodli o tom dnes zastupitelé. Praha se také připojila k výzvě státu, aby kompenzoval krajům a hlavnímu městu výpadky z daňových příjmů, vzniklé nebo hrozící v důsledku rozhodnutí vlády.

Praha 12 dostane od města 120 milionů Kč na dostavbu nové radnice

Pražský magistrát poskytne Praze 12 dotaci 120 milionů korun na dostavbu nového sídla radnice. Rozhodli o tom dnes pražští zastupitelé. Radnice měla původně stát 470 milionů korun, cena se ale zvedla na 575 milionů. Stavba začala loni a má být hotova příští rok. Magistrát už dříve městské části poskytl bezúročnou půjčku 250 milionů korun.

Pražští zastupitelé odmítli zákaz vjezdu aut do pruhů pro MHD

Pražští zastupitelé odmítli zavedení celodenního zákazu vjezdu osobních aut do vyhrazených pruhů MHD. Podle většiny zastupitelů není důvod opatření zavádět mimo dopravní špičku. Dosud byl vjezd omezen pouze v konkrétních časech, což úřad na konci října změnil. Zastupitelé zároveň radním uložili, aby podali příslušnému magistrátnímu odboru podnět ke zrušení zákazu vjezdu, který má platit od příštího týdne. Proti zamýšlené změně se postavila většina 33 z 65 zastupitelů. V Praze je asi 40 kilometrů pruhů pro autobusy MHD, záchranáře, cyklisty a taxi.

Pražská burza počtvrté v řadě rostla, pomohly jí akcie ČEZ a O2

Pražská burza dnes počtvrté v řadě rostla, přestože byla většinu dne ve ztrátě. Index PX nakonec posílil o 0,13 procenta na 908,59 bodu. Pomohly mu mimo jiné akcie elektrárenské ČEZ a operátora O2. Z hlavních titulů se naopak nedařilo bankám. Vyplývá to z údajů burzovního webu.

Lávka z pražských Holešovic do Karlína vyjde na 197 milionů korun

Lávka mezi pražskými Holešovicemi a Karlínem vyjde na 197 milionů korun. Magistrát nyní vypíše výběrové řízení na firmu, která ji vybuduje. Lávka bude pět metrů široká a 285 metrů dlouhá. Vypsání zakázky dnes schválili pražští zastupitelé. Kdy přesně stavba začne, zatím není jasné, hotova má být za asi dva roky. Projekt pro město udělala společnost AI Praha. Město nechává rozpracovat rovněž studii přeměny ostrova Štvanice.

Oslavy v Praze budou na Silvestra a Nový rok bez pyrotechniky

V Praze nebude možné na vybraných místech používat na Silvestra a Nový rok pyrotechniku. Zakázáno to bude v památkové rezervaci, přírodních parcích a chráněných územích, okolo vodních toků a na ostrovech, přehradách a hrázích, v okolí trojské zoo a u domovů pro seniory a dalších pobytových sociálních zařízení. Novelu vyhlášky dnes schválili pražští zastupitelé. Vyhláškou se lidé budou muset řídit od letošního 1. prosince.

Praha 12 získala od magistrátu dotaci na úpravu školky

Praha 12 získala od hlavního města dotaci 6,3 milionu korun na úpravy tamní mateřské školy Pastelka. Peníze jsou určené na úpravy, kterými by se měla snížit energetická náročnost budovy, jak vyplývá z usnesení rady městské části.

Ve věku 95 let dnes zemřel kardiolog Jiří Widimský

Ve věku 95 let dnes zemřel kardiolog Jiří Widimský. Widimský byl výraznou postavou české i světové kardiologie. IKEM ve vzpomínce uvedl, že ztrácí „jednoho ze svých nestorů, který přispěl významnou měrou k výchově celých generací lékařů“.

TSK: Nový most na Zbraslavi bude hotov v prosinci

Pražská Technická správa komunikací (TSK) uvede v prosinci do provozu nový most na Zbraslavi, který spojuje ulice Za Opusem a K Výtopně. Od soboty 21. listopadu do středy 25. listopadu bude v této oblasti na Strakonické uzavřen provoz v pravých jízdních pruzích v obou směrech, následovat bude třídenní uzavírka levých pruhů. TSK o tom informovala v tiskové zprávě.

Z Prahy jede do Benešova pro pět pacientů s covidem speciální vůz

Pražská záchranná služba vyslala pro deset pacientů s covidem-19 do Benešova speciální vůz Atego, který může transportovat až 12 pacientů. Vůz vyjel z Prahy chvíli před 11:00. Z benešovské nemocnice, která se ocitla na hraně kapacit, převeze do pražské Fakultní nemocnice v Motole pacienty se středně těžkým průběhem onemocnění. Podle informací mluvčí motolské nemocnice Pavlíny Dankové by měli pacienti dorazit mezi 14:00 a 15:00. Nemocnice v Motole už před týdnem v pátek přijala pět pacientů ze Zlínského kraje.

Praha chce zakázat vjezd do vyhrazených pruhů i v noci

Praha chce zakázat vjezd do vyhrazených pruhů i v noci Pražský magistrát zamýšlí zakázat automobilům vjezd do vyhrazených pruhů pro MHD i v době, kdy je to nyní povoleno, tedy například v noci. Rozhodnutí by mělo vejít v platnost v příštím týdnu. Proti rozhodnutí se dnes postavili někteří pražští zastupitelé.

Pohonné hmoty v Praze v uplynulém týdnu zlevnily

Pohonné hmoty v Praze v uplynulém týdnu zlevnily. Průměrná cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 klesla ve městě od minulé středy o 12 haléřů na 28,55 koruny za litr a cena nafty o šest haléřů na 28,27 koruny. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje. Ceny paliv v Praze jsou dlouhodobě nejvyšší v republice. Průměrná cena benzinu v celém Česku je 27,76 koruny za litr a cena nafty 27,08 koruny.

Pražští zastupitelé projednají ztráty dopravců kvůli koronaviru

Pražští zastupitelé dnes projednají ztráty dopravců v MHD způsobené úbytkem cestujících v souvislosti s opatřeními proti šíření nemoci covid-19. Mezi dopravce v první fázi rozdělí kompenzace 423 milionů korun. Na programu jednání je výstavba lávky mezi Holešovicemi a Karlínem, dotace městským částem nebo směny pozemků, například pro stavbu nové tramvajové trati.

Poslanci by měli schvalovat dálkovou výuku na VŠ a úhradu testů

Poslanci by dnes měli schvalovat zrychleně ve stavu legislativní nouze předlohy o dálkové výuce na vysokých školách a úhradách antigenních testů na covid-19. Sněmovna zřejmě odmítne projednat stejným způsobem vládní návrh širších změn v oddlužení, posoudí jej standardně v úvodním kole.

Senát bude schvalovat zákaz klecových chovů nebo paušální daň

Senát bude schvalovat zákaz klecového chovu slepic, zavedení paušální daně pro živnostníky nebo vznik komisí, které by měly právo v době sucha regulovat odběry vody. Schůze horní komory, která dnes začíná, bude pokračovat i v pátek, Senátoři mají v závěru týdne rozhodnout mimo jiné o jednorázovém příspěvku důchodcům.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 12.11.2020