Vlak ve Vršovicích srazil člověka, neštěstí zastavilo provoz

Osobní vlak dnes večer v pražských Vršovicích srazil a usmrtil člověka.Neštěstí zastavilo dopravu, vlaky mezi Vršovicemi a Hostivaří České dráhy zrušily nebo odklonily, vyplývá z webu dopravce.

Pražské burze pomohly k růstu o třetinu procenta rakouské akcie

Pražská burza dnes popáté v řadě rostla. Index PX posílil o 0,32 procenta na 911,54 bodu. K růstu mu pomohla dvojice rakouských finančních titulů Erste Bank a VIG. Vyplývá to z údajů burzovního webu. Koruna dnes zpevnila vůči oběma hlavním světovým měnám.

Zemřel někdejší ředitel pražské zoo Bohumil Král

Ve věku 79 let dnes zemřel bývalý ředitel pražské zoologické zahrady Bohumil Král. V čele instituce stál v letech 1990 až 1997. Za jeho vedení se pražská zoo zapojila do široké mezinárodní spolupráce a podílela se na založení Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA). Král byl rovněž dlouholetým prezidentem Unie českých a slovenských zoologických zahrad a členem Mezinárodní unie ředitelů zoo. O úmrtí dnes zahrada informovala na svém webu.

Armádní speciál přivezl z Egypta ostatky rotmistryně Tiché

Armádní speciál přivezl na pražské kbelské letiště ostatky rotmistryně Michaely Tiché. Zemřela ve čtvrtek na Sinaji po pádu vrtulníku mnohonárodnostních sil. Nad letiště speciál doprovodily stíhací letouny české armády Gripen. Po krátké pietě za účasti rodiny a nejvyšších představitelů armády či ministerstva obrany byla rakev za doprovodu motocyklové čety Hradní stráže z letiště odvezena. Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) rozhodl o povýšení Tiché k dnešnímu dni in memoriam do hodnosti štábní praporčice.

Většina domovů pro seniory v Praze podstoupila testy na covid

Většina klientů a zaměstnanců domovů pro seniory na území hlavního města už podstoupila první ze série testování antigenními testy na odhalení nákazy covidem-19. V některých zařízeních testování rozdělili do více dní.

Všech pět pásem rizika podle nové tabulky vyžaduje nouzový stav

Všech pět pásem rizika podle nové tabulky ministerstva zdravotnictví vyžaduje, aby byl kvůli příslušným opatřením proti covidu-19 vyhlášen nouzový stav. Vyplývá to z dokumentu, který dnes úřad zveřejnil. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) novinářům řekl, že je to především kvůli tomu, že se i v nejnižších stupních rizikového indexu omezuje shromažďování. Ve čtvrtek uvedl, že bez existence nouzového stavu by byla opatření z tabulky bezcenná.

Na pražském Albertově je ode dneška další odběrové místo na covid

Na pražském Albertově je ode dneška další odběrové místo, kde se mohou lidé nechat otestovat na nemoc covid-19. Provozovat ho bude Univerzita Karlova ve spolupráci se Všeobecnou fakultní nemocnicí v Praze. V hlavním městě je asi pět desítek odběrových stanovišť, některá místa jsou poloprázdná.

ČNB v alternativním odhadu počítá s poklesem HDP i příští rok

Podle alternativního scénáře vývoje české ekonomiky, který počítá s horším průběhem druhé vlny pandemie a déletrvajícími opatřením, by klesl hrubý domácí produkt i příští rok, a to o 2,7 procenta. Vyplývá to ze Zprávy o inflaci, kterou dnes zveřejnila Česká národní banka. Letos by pak podle tohoto alternativního scénáře ekonomika klesla o 7,9 procenta. Na druhou stranu v roce 2022 by ekonomika mohla stoupnout až o 6,4 procenta.

Policisté v Praze pátrají po handicapovaném muži

Pražští policisté pátrají po devětatřicetiletém handicapovaném muži. Odešel z domova, kde se o něj kvůli postižení starají jeho rodiče, a už několik dnů o sobě nedal vědět. Hledaný prodělal mozkovou příhodu, po níž zůstal ochrnutý na pravou část těla a pohybuje se za použití hole. „Orientuje se v čase i prostředí, ale není schopen říct souvislou větu a pouze gestikuluje rukou,“ informoval dnes policejní mluvčí Jan Daněk.

Denní nárůst případů covid se v Praze vrátil pod 500

Ve čtvrtek přibylo v Praze 493 potvrzených případů nemoci covid-19. Denní nárůst v hlavním městě se tak po dvou dnech vrátil pod 500 a opět byl nižší než před týdnem. Vyplývá to z dnešních údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Proti středě byl čtvrteční přírůstek nižší zhruba o 270 případů, ve srovnání s minulým čtvrtkem klesl přibližně o 380 případů. Aktuálně nakažených je 13.150, většina má mírné příznaky nemoci.

Soud se vrátí ke sporu dědiců právníka Altnera a ČSSD

Obvodní soud pro Prahu 1 dnes zahájí nové kolo pře mezi dědici právníka Zdeňka Altnera a vládní stranou ČSSD. Podle původního zrušeného verdiktu měla sociální demokracie dědicům vyplatit přes 300 milionů korun za právní služby, které jí Altner poskytl ve sporu o její sídlo, Lidový dům. ČSSD nárok odmítá.

Nejbližší se rozloučí s bývalým ministrem průmyslu Janem Vrbou

V obřadní síni motolského krematoria se dnes odpoledne koná poslední rozloučení s bývalým ministrem průmyslu Janem Vrbou. Ponese se v komorním duchu, podle platných opatření proti šíření koronaviru nesmí být totiž na pohřbu více než deset lidí. Vrba zemřel ve středu 4. listopadu v 83 letech.

Tělo české vojačky, která zemřela v Egyptě, dnes přepraví do ČR

České vojenské letadlo dnes do Prahy přepraví tělo rotmistryně Michaely Tiché, která zahynula při čtvrtečním pádu vrtulníku mnohonárodnostních sil na egyptském Sinajském poloostrově. Na kbelském letišti se po příletu uskuteční pieta. Tichá je první českou vojačkou, která zahynula při zahraniční misi.

Senát bude řešit příspěvek penzistům a zákaz klecových chovů

Jednorázovému příspěvku důchodcům nebo novelám rozpočtových pravidel a zákona proti praní špinavých peněz se dnes bude věnovat Senát. Schvalovat by měl také novelu, která má zakázat klecový chov slepic od roku 2027 nebo zvýšit pokuty za týrání zvířat.

Sněmovna bude schvalovat zákon o majitelích nebo náhradní výživné

Sněmovna by měla dnes schvalovat návrh zákona o evidenci skutečných majitelů, jež by podle části opozice mohl ve vládním znění nahrávat premiéru Andreji Babišovi (ANO). Ve finále je také zavedení náhradního výživného na děti za neplatiče alimentů a předloha o prověřování zahraničních investic.

Ministerstvo představí systém pro uvolňování opatření proti covid

Ministerstvo zdravotnictví dnes představí systém, podle něhož se bude řídit postupné uvolňování protikoronavirových opatření v Česku. Podle stavu epidemie se každý den zhodnotí rizikové skóre na škále nula až sto, což celou zemi nebo region zařadí do jednoho z pěti pásem přísnosti opatření. Pro zmírnění nebo zpřísnění pásma bude muset změna trvat několik dní.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 13.11.2020