Přinášíme informace o rozhodnutích 21.zasedání ZHMP…

Zasedání začalo klasicky v půl deváté ráno.

Zastupitelka za ODS, Jaroslava janderová k tomu napsala:

Dnes zastupitelstvo HMP:
Od rána od 8.30.
Jsme u bodu 27- již téměř tři hodiny. 
Poté bod 28. Na další hodiny diskuze.
Takže skončíme ve 20.30 a zítra dojet přes 60 bodů znovu?
Piráti a Praha sobě.
Toťˇ pokrok projevující se nesmyslnými návrhy v tiscích, nutili občany dělat to, co nechtějí.
Moderní level padesátých let minulého století.
Kupředu levá

https://www.facebook.com/jaroslava.janderova.3/posts/2635262583392237

Zastupitelka za ODS, Jaroslava janderová

Celé dopoledne se řešil program, kdy nakonec neprošel návrh zastupitele za ANO, Patrika Nachera, kterým chtěl v době pokračující koronakrize osvobodit pražany od placení parkovného a dočasného zrušení modrých zón…

Následovala dlouhá debata o zákazu vjezdu aut do pruhů pro MHD. Opozice i koaliční Spojeným silám pro Prahu se nelíbilo, že to nebylo dopředu projednáno. Zastupitelé a radní se střídali u mikrofonů a navzájem se slovně napadali. Nakonec pražští zastupitelé odmítli zavedení celodenního zákazu vjezdu osobních aut do vyhrazených pruhů MHD. Podle většiny zastupitelů není důvod opatření zavádět mimo dopravní špičku. Dosud byl vjezd omezen pouze v konkrétních časech, což úřad na konci října změnil. Zastupitelé zároveň radním uložili, aby podali příslušnému magistrátnímu odboru podnět ke zrušení zákazu vjezdu, který má platit od příštího týdne. Proti zamýšlené změně se postavila většina 33 z 65 zastupitelů. V Praze je asi 40 kilometrů pruhů pro autobusy MHD, záchranáře, cyklisty a taxi.

21. zasedání ZHMP jsme sledovali zde:


Souhrn rozhodnutí pražských zastupitelů na 21. zasedání ZHMP:

Praha smění se státem pozemky v areálu nemocnice na Vinohradech

Praha smění se státem pozemky v areálu Fakultní nemocnice Královské Vinohrady (FNKV) za část areálu tenisového klubu na Letné, areál záchranné služby ve Vršovicích a vilu na Vinohradech. Rozhodli o tom pražští zastupitelé. Hodnota městských pozemků je 286,6 milionu korun, což je o něco méně než hodnota státního majetku. Rozdíl bude dorovnán z městského rozpočtu. Na pozemcích ve FNKV má vzniknout nové traumacentrum. Další směny se připravují.

Praha vytvoří komisi pro řešení ekonomických problémů

Praha zřídí komisi, která se bude zabývat ekonomikou v hlavním městě, zejména dopady koronavirové krize na strukturu podnikatelského sektoru. Má také navrhovat řešení nynější situace, kdy byla velká část podnikatelů postižena vládními opatřeními a výpadkem turismu. Rozhodli o tom zastupitelé. Praha se také připojila k výzvě státu, aby kompenzoval krajům a hlavnímu městu výpadky z daňových příjmů, vzniklé nebo hrozící v důsledku rozhodnutí vlády.

Praha 12 dostane od města 120 milionů Kč na dostavbu nové radnice

Pražský magistrát poskytne Praze 12 dotaci 120 milionů korun na dostavbu nového sídla radnice. Rozhodli o tom pražští zastupitelé. Radnice měla původně stát 470 milionů korun, cena se ale zvedla na 575 milionů. Stavba začala loni a má být hotova příští rok. Magistrát už dříve městské části poskytl bezúročnou půjčku 250 milionů korun.

Pražští zastupitelé odmítli zákaz vjezdu aut do pruhů pro MHD

Pražští zastupitelé odmítli zavedení celodenního zákazu vjezdu osobních aut do vyhrazených pruhů MHD. Podle většiny zastupitelů není důvod opatření zavádět mimo dopravní špičku. Dosud byl vjezd omezen pouze v konkrétních časech, což úřad na konci října změnil. Zastupitelé zároveň radním uložili, aby podali příslušnému magistrátnímu odboru podnět ke zrušení zákazu vjezdu, který má platit od příštího týdne. Proti zamýšlené změně se postavila většina 33 z 65 zastupitelů. V Praze je asi 40 kilometrů pruhů pro autobusy MHD, záchranáře, cyklisty a taxi.

Lávka z pražských Holešovic do Karlína vyjde na 197 milionů korun

Lávka mezi pražskými Holešovicemi a Karlínem vyjde na 197 milionů korun. Magistrát nyní vypíše výběrové řízení na firmu, která ji vybuduje. Lávka bude pět metrů široká a 285 metrů dlouhá. Vypsání zakázky schválili pražští zastupitelé. Kdy přesně stavba začne, zatím není jasné, hotova má být za asi dva roky. Projekt pro město udělala společnost AI Praha. Město nechává rozpracovat rovněž studii přeměny ostrova Štvanice.

Oslavy v Praze budou na Silvestra a Nový rok bez pyrotechniky

V Praze nebude možné na vybraných místech používat na Silvestra a Nový rok pyrotechniku. Zakázáno to bude v památkové rezervaci, přírodních parcích a chráněných územích, okolo vodních toků a na ostrovech, přehradách a hrázích, v okolí trojské zoo a u domovů pro seniory a dalších pobytových sociálních zařízení. Novelu vyhlášky schválili pražští zastupitelé. Vyhláškou se lidé budou muset řídit od letošního 1. prosince.

Praha 12 získala od magistrátu dotaci na úpravu školky

Praha 12 získala od hlavního města dotaci 6,3 milionu korun na úpravy tamní mateřské školy Pastelka. Peníze jsou určené na úpravy, kterými by se měla snížit energetická náročnost budovy, jak vyplývá z usnesení rady městské části.

Zasedání ZHMP skončilo ve 21:45 hodin. Další ZHMP, se koná 17.12.2020.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 13.11.2020

Psali jsme zde: