Pražská burza zakončila nejvýše téměř za čtyři měsíce

Pražská burza pošesté po sobě vzrostla a index PX zakončil den nejvýše téměř za čtyři měsíce. Dnes přidal 2,55 procenta na 934,75 bodu. Silně rostly akcie bank a telekomunikační firmy O2. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Česká koruna uzavřela k euru téměř beze změny, vůči dolaru mírně zpevnila.

Dopravci si za mýto připlatí, nově i za hluk a znečištění

Kamionoví dopravci si v příštím roce za mýto připlatí, platby za užití dálnic navýší poplatky za hluk a znečištění. Vedle toho se změní i některé další sazby včetně slev na mýtu. Úpravy mýtných sazeb dnes schválila vláda. Výběry z mýta by se tím měly ve srovnání s loňskem zvýšit o 1,6 miliardy korun. Ministerstvo dopravy chce příjmy z nových poplatků využít ke zmírnění dopadů dopravy, například na budování protihlukových stěn.

Policie pátrá po třináctiletém chlapci z Prahy 3, odešel z domova

Policie pátrá po třináctiletém Maksymu Kostivovi z Prahy 3. Chlapec ukrajinské státní příslušnosti odešel z domova v neděli večer a do současné chvíle o sobě nepodal žádnou zprávu. Pravděpodobný motiv odchodu je spor s matkou kvůli jeho pití alkoholu s kamarády, uvedl mluvčí pražské policie Jan Daněk.

DPP hledá firmu pro inženýrské činnosti a dozor stavby vozovny

Pražský dopravní podnik (DPP) hledá ve výběrovém řízení firmu, která pro něj zajistí investorské a inženýrské činnosti a technický dozor výstavby nové vozovny v Hloubětíně. Maximální cena zakázky je 27,25 milionu korun bez DPH. Vyplývá to z dokumentů zveřejněných ve věstníku veřejných zakázek a v Tender areně. DPP již zahájil stavbu tzv. energocentra a měnírny ve vozovně Hloubětín. Po jeho vybudování začne podnik stavět samotnou halu vozovny.

Aktivisté budou před MŽP 10 dní, chtějí rychlý konec uhlí

Ekologičtí aktivisté dnes zahájili desetidenní protest před ministerstvem životního prostředí v pražských Vršovicích. Cílem akce je přimět členy takzvané uhelné komise, aby doporučili co nejbližší termín konce využívání uhlí. Podle aktivistů by komise o finálním termínu měla rozhodnout 26. listopadu, tedy za deset dnů. Kabinet by pak měl rozhodnout do konce roku. Akci pořádají organizace Fridays for Future (FFF), Univerzity za klima, Extinction Rebellion a Limity jsme my.

Petřínská rozhledna se rozsvítí v národních barvách

V úterý se pražská Petřínská rozhledna rozsvítí v národních barvách, město také v historickém centru nechalo na lampách veřejného osvětlení rozvěsit státní vlajky. Informovala o tom dnes městská firma Technologie hlavního města Prahy (THMP), která se mimo jiné stará o veřejné osvětlení v metropoli.

Plaga: Závěrečné ročníky a praktická výuka se vrátí ve 4. stupni

Závěrečné ročníky základních, středních a vyšších odborných škol se vrátí k prezenční výuce ve čtvrtém z pěti stupňů rizika nákazy covidem-19 podle protiepidemického systému PES. Spolu s jejich návratem se ve středních a vyšších odborných školách obnoví praktická výuka pro skupiny do 20 lidí a na druhém stupni základních škol a nižším stupni víceletých gymnáziích se třídy budou po týdnech střídat ve výuce na dálku a z domova. Výuka v základních a středních školách se zcela obnoví ve dvou nejnižších stupních rizika covidu. Na dnešní tiskové konferenci to novinářům řekl ministr školství Robert Plaga (za ANO).

Muž se vloupal do domu a vyhrožoval jeho zapálením

Pražští policisté obvinili 27letého muže, který se podle nich v pátek vloupal do rodinného domu v Praze-Suchdole. Lupič požadoval po majitelce klíče od auta a peněženku, přičemž vyhrožoval zapálením domu. Hodinu po činu byl pravděpodobný pachatel zadržen v Praze-Dejvicích a nyní je ve vazbě, informoval dnes mluvčí pražské policie Jan Rybanský. V případě odsouzení muži hrozí až deset let vězení.

V Praze v neděli přibylo 135 nákaz covidem, nejméně za dva měsíce

Laboratoře v Praze potvrdily v neděli 135 případů nákazy koronavirem. Je to nejméně za dva měsíce, naposledy 7. září testy prokázaly stejný počet. V porovnání se sobotou je údaj poloviční a proti předchozí neděli o 65 nižší. O víkendu se ale zpravidla méně testuje. Vyplývá to z dnešních údajů na webu ministerstva zdravotnictví. V porovnání s ostatními okresy republiky je koronavirová situace v Praze a okrese Praha-západ nyní nejpříznivější.

Síť restaurací Coloseum chystá vstup na pražskou burzu

Skupina Coloseum, která provozuje síť italských restaurací pod stejným názvem, chystá vstup na pražskou burzu. Na trhu Start hodlá nabídnout až 30 procent akcií. Vstupit chce skupina na jaře příštího roku.

MZd začne denně zveřejňovat číslo jako stav epidemie covidu-19

Ministerstvo zdravotnictví začne ode dneška každý den na webu o covidu-19 zveřejňovat rizikové skóre, podle kterého se mohou začít uvolňovat protikoronavirová opatření podle v pátek představeného protiepidemického systému (PES). Ta jsou nově rozdělená do pěti pásem. Pokud zůstane číslo do středy pod hodnotou 75, navrhne ministerstvo zdravotnictví vládě zmírnění opatření z pátého, nejpřísnějšího fialové pásma na čtvrté červené. Platit by pak mohlo od příštího pondělí.

Plaga představí podrobnosti pro rozvolňování opatření ve školství

Ministr školství Robert Plaga (za ANO) dnes na tiskové konferenci představí detaily k fungování protiepidemického systému PES ve školství. Základní přehled k rozvolňování či zpřísňování opatření v různých oblastech života zveřejnil již v pátek ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Z nového modelu vyplývá, že všichni žáci a studenti by mohli mít běžnou výuku při dvou nejnižších úrovních z pěti stupňů rizika nákazy covidem-19.

Vláda dnes rozhodne o návrhu na prodloužení nouzového stavu

Vláda se dnes bude zabývat návrhem na prodloužení nouzového stavu kvůli koronavirové epidemii. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) chce požádat Poslaneckou sněmovnu o dalších 30 dní, aktuálně stav nouze platí do 20. listopadu. Dolní komora by o tom zřejmě měla jednat ve čtvrtek. Z nekoronavirové agendy kabinet hnutí ANO a ČSSD probere například novelu zákona, na základě které by zájemcům o prodloužení prověrky pro přístup k utajovaným informacím nemělo v budoucnu v době nouzového stavu hrozit, že Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) nestihne včas rozhodnout o jejich žádosti. Zabývat se vláda bude i příspěvkem pro propuštěné zaměstnance hnědouhelné Sokolovské uhelné (SU).

Případů covidu zatím přibylo o polovinu méně než před týdnem

Počet potvrzených případů koronaviru se včera do 18:00 zvýšil o 1042. V sobotu a minulou neděli jich za stejnou dobu bylo téměř dvakrát tolik. Bilance zemřelých s nemocí covid-19 se po aktualizaci předchozích dnů zvýšila o dalších 98 na 6156 od začátku epidemie v ČR. Počet hospitalizovaných se nezměnil, v nemocnicích zůstává 7200 nakažených. Stav zhruba 1100 z nich hodnotí lékaři jako vážný. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 16.11.2020