V pondělí přibylo v ČR 5409 případů covidu, méně než před týdnem

V pondělí přibylo v Česku 5409 potvrzených nákaz koronavirem. Je to o 639 méně než před týdnem a nejméně za pracovní dny za poslední měsíc. Oproti sobotě a neděli je nárůst vyšší, o víkendu se ale méně testuje. Dnes, ve státní svátek, přibylo zatím 2655 případů covidu, což je asi o 650 více než v pondělí do podvečera a zhruba o 2300 méně než minulé úterý ke stejné době. Počet hospitalizovaných s covidem stoupl za den o 276, v pondělí bylo v nemocnicích 6868 pacientů, z toho 1008 ve vážném stavu. Úmrtí přibylo od rána 71 na celkových 6487. Vyplývá to z aktuálních informací na webu ministerstva zdravotnictví

Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 17.11.2020

V ČR dnes do 18:00 přibylo 2655 případů covidu. Je to asi o 650 více než v pondělí do podvečera a zhruba o 2300 méně než minulé úterý ke stejné době. Počet hospitalizovaných s covidem stoupl o 276, v pondělí bylo v nemocnicích 6868 pacientů, 1008 ve vážném stavu. Úmrtí přibylo od rána 71 na 6487. Laboratoře v pondělí provedly 25.500 testů, o 16.500 víc než v neděli. Podíl pozitivních se druhým dnem drží kolem pětiny, předtím to byla čtvrtina.

Prahou prošly masky odkazující na covidovu pandemii

Prahou dnes odpoledne prošel satirický karnevalový průvod Sametové posvícení. Letošní téma byly mutace. Masky odkazovaly jak k podobě zmutovaných virů, tak i k dopadům pandemie covid-19 na společnost a problémům, které to zvýraznilo. Devátý ročník akce se letos kvůli koronaviru odehrál v komorním duchu. Průvod čítal dvě desítky lidí, běžně jich bývají stovky. Přesto budil velkou pozornost kolemjdoucích.

V Praze protestují stovky lidí proti vládním opatřením

Stovky lidí dnes v Praze protestují proti vládním protiepidemickým opatřením. Odpoledne se sešli na Václavském náměstí, okolo 16:30 se vydali na pochod, došli k Národnímu divadlu. Nyní se mají vrátit zpět na Václavské náměstí, kde si chtějí zazpívat hymnu. Mnoho z účastníků nemá roušky. Akci, kterou pořádá pořádá Jedno společné české srdce za svobodu, přihlíží několik desítek policistů a členové antikonfliktního týmu, zatím proti ní nezasáhli.

Svíčky zaplnily chodník na Národní třídě u desky k 17. listopadu

Planoucí svíčky u pamětní desky k 17. listopadu 1989 dnes zcela zaplnily chodník na pražské Národní třídě. Odpoledne zabíraly podle odhadu zpravodaje ČTK plochu zhruba 30 metrů čtverečních a stále přibývaly. Přinášeli je tam řadoví občané, kteří částečně ohrazený prostor kolem pamětní desky zaplnili bez ohledu na vládou povolené shromáždění maximálně jedné stovky osob na jednom místě. Z balkonu Národního divadla zazněla v symbolických 17 hodin a 11 minut legendární skladba Modlitba pro Martu.

Policie v Praze hledá muže, chce ho vyslechnout kvůli krádeži

Pražská policie vyšetřuje krádež z pátku 9. října, při které zloděj v časných ranních hodinách odnesl z bytu v Křemencově ulici oblečení a peníze. Celková škoda činí 26.000 korun. Vyslechnout chce člověka, kterého zachytily kamery. Pokud ho někdo pozná, má to oznámit policii na lince 158.

Lidé přinesli svíčky a květiny i na Albertov, pieta je skromná

Lidé dnes přicházeli na pražský Albertov, aby položili květiny, zapálili svíčku a věnovali vzpomínku událostem z let 1989 a 1939. Tradiční setkání studentů a představitelů vysokých škol se zde letos nekonalo, a to kvůli pandemické situaci. Na Albertov si přesto našli cestu jak zástupci akademické obce, tak i pamětníci či rodiny s malými dětmi. V porovnání například s Národní třídou však bylo návštěvníků poskrovnu.

U Národního muzea byla odhalena plastika Plamen na počest Palacha

Před novou budovou Národního muzea byla dnes odhalena bronzová plastika Plamen na Palachově pylonu. Třicetimetrový ocelový sloup jako podstavec pro sochu stojí před budovou bývalého Federálního shromáždění v Praze, kde dnes část muzea sídlí, již čtyři desítky let. O objektu v těsné blízkosti pražské magistrály přitom donedávna jen málokdo věděl.

V Praze přibylo v pondělí 380 případů covidu-19

Laboratoře v Praze potvrdily v pondělí 380 případů nákazy koronavirem. Je to o 16 méně než před týdnem a nejméně za všední dny od konce září. V porovnání se sobotou a nedělí je číslo vyšší, o víkendu se ale méně testuje. Vyplývá to z dnešních údajů na webu ministerstva zdravotnictví. V porovnání s ostatními okresy republiky je koronavirová situace v Praze a okrese Praha-západ nyní nejpříznivější.

Činnost zahajuje pražské Muzeum paměti XX. století, zatím na webu

On-line komentovanou prohlídkou dnes v Praze zahájí činnost Muzeum paměti XX. století. Na webu muzea bude k vidění výstava věnovaná 30. výročí pádu komunistického režimu a také výstava připomínající 100 let od narození papeže Jana Pavla II., který se stal významným symbolem boje za svobodu. Muzeum paměti XX. století zřídilo hlavní město za účelem zachování historické paměti o událostech minulého století, které souvisely se vznikem, existencí a pádem totalitních režimů na území Československa. Instituce dočasně sídlí v Domě pážat na Hradčanech.

Některé budovy v ČR dnes budou svítit barvami trikolory

Barvami české trikolory se dnes po setmění v Praze rozsvítí při příležitosti Dne boje za svobodu a demokracii třicítka budov. Podle informací spolku Díky, že můžem, který organizuje akci k připomínce 17. listopadu na Národní třídě, se do národních barev zahalí například Petřínská rozhledna, Žižkovská věž, Tančící dům, Pražský hrad, Kongresové centrum nebo Rudolfinum. Sametovou revoluci připomenou červeno-modro-bílým nasvícením i některé budovy v Ostravě, Olomouci, Plzni nebo Hradci Králové.

Nutné cesty mimo ČR jsou bez testu ode dneška možné na 24 hodin

Ode dneška se prodlužuje výjimka pro cesty z Česka do zemí označených červenou barvou na takzvaném cestovatelském semaforu. Bez negativního testu na nemoc covid-19 bude možné v nutných případech vyjet až na 24 hodin, dosud platila obecná výjimka na maximálně 12 hodin. Týká se to cest ze zdravotních, rodinných, obchodních nebo pracovních důvodů. Zároveň se rozšiřuje možnost cestování pro nesezdané páry.

Česká filharmonie dnes zahraje pro svobodu a demokracii

Česká filharmonie (ČF) dnes ve spolupráci s festivalem Pražské jaro uspořádá v Rudolfinu za hygienických opatření a bez posluchačů v hledišti Koncert pro svobodu a demokracii. Orchestr pod taktovkou šéfdirigenta Semjona Byčkova zahraje Mou vlast Bedřicha Smetany, kterou připomene její provedení Rafaelem Kubelíkem v roce 1990 na Pražském jaru a na Staroměstském náměstí u příležitosti prvních svobodných voleb po sametové revoluci. Koncert vysílá v přímém přenosu ČT art. Zhlédnout ho bude možné také na facebooku filharmonie.

Sociální sítě dnes uvedou on-line Koncert proti totalitě

On-line Koncert proti totalitě dnes na sociálních sítích pořádá Akademie múzických umění, Akademie výtvarných umění a Knihovna Václava Havla. Na pódiu se setkají současní studenti se svými profesory a úspěšnými absolventy. Tradičně zazní skladby autorů, jejichž životy a tvorbu poznamenaly totalitní režimy či byli přímo vystaveni různým formám bezpráví.

Češi si dnes připomenou 17. listopad, hromadné akce ale nebudou

Češi si dnes připomenou výročí událostí spojených se 17. listopadem, kdy proti studentům v roce 1939 krvavě zakročili němečtí nacisté a o 50 let později komunistická moc. Letošní podoba oslav bude kvůli epidemii koronaviru ale jiná než v předchozích letech, nebudou organizované a z velké části se přesunou do on-line prostoru. Některé akce se však i přes omezení pohybu uskuteční v ulicích. Na bezpečnost tam dohlédne policie.

Ceny Paměti národa získá pětice osobností

Pět osobností z Česka a Slovenska dnes získá Ceny Paměti národa, kterými společnost Post Bellum oceňuje pamětníky zlomových momentů minulého století. Mezi oceněnými bude třeba židovská lékařka, která se v Osvětimi starala jako vychovatelka o malé děti, nebo žena, která po únoru 1948 pomohla několika lidem přes hranice. Slavnostní večer v Národním divadle se kvůli koronavirové epidemii uskuteční bez hostů i laureátů. Přenášet ho budou televize a rozhlas.

Před ČT budou lidé demonstrovat v autech za její nezávislost

Před hlavním vchodem do budovy České televize v Praze dnes budou od 14:00 demonstrovat lidé v zaparkovaných autech na obranu nezávislosti ČT a veřejnoprávních médií. Demonstrace podle organizátorů reaguje na stupňující se pokusy o omezení nezávislosti České televize. Akci pořádají iniciativy Vraťte nám stát! a Svobodu médiím! s podporou spolku Milion chvilek.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 17.11.2020