V maďarsku začal právě platit zákaz nočního vycházení…

V pondělí oznámil předseda vlády Viktor Orbán řadu nových omezení. Opatření, včetně nočního zákazu vycházení mezi 20:00 a 5:00, jsou účinná od včerejší středy. Se zavedením zákazu vycházení jsou budapešťské ulice v noci prázdné a zdá se, že policie a silně ozbrojené protiteroristické jednotky (kvůli nedávnému teroristickému útoku islamistů ve Vídni) zajišťují, aby občané dodržovali pravidla. Maďarská vláda oznámila zavedení přísnějších omezujících opatření ve snaze omezit šíření epidemie koronaviru s cílem pomoci stále více přetíženému sektoru zdravotní péče, protože nemocnice se snaží zvládnout rostoucí počet případů.

Zdroj: Hungarytoday.hu

Od středeční půlnoci platí zákaz vycházení mezi 20:00 a 5:00, což znamená, že každý se musí dostat domů nejpozději do 20:00. Existují vyjímky osvobozující od zákazu vycházení, včetně práce a cestování do práce az práce, které je třeba prokázat. Lidé mohou také opustit své domovy v případě situace, kdy hrozí poškození zdraví, ohrožení života nebo vážné zranění a to za účelem ochrany života. Profesionální sportovci mohou také opustit své bydliště za účelem školení a sportovních akcí pořádaných během zákazu vycházení. Venčení psů je také povoleno do 500 metrů od místa bydliště. Vláda zavedla zakáz koncertů a uzavřela taneční kluby, střední a vysoké školy vyučují na dálku. Nová je také povinnost, aby lidé v obcích nad 10.000 obyvatel na veřejných místech nosili roušku i venku. Je ale v pravomoci starostů, aby rozhodli, na která místa se povinné nošení roušek bude vztahovat.

Zdroj: Hungarytoday.hu

Maďarsko zakázalo až na výjimky vstup cizincům kvůli rostoucímu počtu případů nákazy koronavirem. Výjimku Maďarsko přiznalo občanům zemí visegrádské čtyřky (V4), kteří mohou vstoupit do Maďarska, pokud si před 1. září rezervovali alespoň jednodenní pobyt a doloží to spolu s negativním testem, který nebude starší než pět dnů. Výjimku mají například i osoby, které prokáží, že v posledních šesti měsících překonaly nákazu. Při návratu do ČR je povinný test, nebo karanténa.

Zdroj: Hungarytoday.hu

Autor: Hungarytoday.hu, Budapešť, Maďarsko, Redakce, Praha, ČR, 19.11.2020

Zdroj: