Praha má mezidenní nárůst nakažených, skóre PES ale kleslo

Laboratoře v Praze potvrdily ve čtvrtek 484 případů nákazy koronavirem. Bylo to přibližně o sto případů víc než ve středu a téměř stejně jako minulý čtvrtek. Rizikové skóre v hlavním městě přesto kleslo ze čtvrtečních 47 na aktuálních 44 bodů ze sta. Nadále to odpovídá prostřednímu z pěti stupňů. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Podle pražských hygieniků se s covidem v hlavním městě nyní potýká 31 školských zařízení, sedm jich je zavřeno kompletně.

Papírová státovka z roku 1919 se vydražila za 12,1 mil. Kč

Pětitisícová státovka z roku 1919 se dnes na internetové aukci vydražila za rekordních 12,1 milionu korun. Její vyvolávací cena byla milion korun. Stala se tak nejdražším českým papírovým platidlem, které se prodalo v tuzemské aukci. Aukci dnes pořádala společnost Bankovky.com a dražilo se 570 papírových platidel, které se vyskytovaly na území českých zemí v letech 1762 až 2019.

ČR uvolní v pondělí opatření proti koronaviru, ve škále PES na 4

V Česku začne od pondělí rozvolňování opatření proti šíření koronaviru nového typu. Vláda dnes schválila návrh, že se země posune v protiepidemickém systému (PES) z pátého nejtvrdšího stupně do čtvrtého, který znamená mírnější opatření. Po zasedání to novinářům řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) doplnil, že za další týden, od 30. listopadu, by mohl v Česku začít platit stupeň třetí.

Akcie na pražské burze během týdne posílily o 3,7 procenta

Akcie na pražské burze během uplynulého týdne posílily, index PX stoupl o 3,7 procenta na 942,1 bodu. Vyplývá to z výsledků pražské burzy. Největší růst zaznamenaly akcie Moneta Money Bank. Pokles postihl pouze akcie elektrárenské skupiny ČEZ. Předchozí týden akcie stouply o 5,3 procenta.

Pražská burza smazala část čtvrtečního poklesu, přidala 0,39 pct

Pražská burza dnes smazala část čtvrtečního poklesu. Index PX stoupl o 0,39 procenta na 942,15 bodu. Růst akcií Komerční banky, Moneta Money Bank a energetické firmy ČEZ působil proti poklesu cenných papírů Erste Bank. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Česká koruna mírně oslabila k euru a lehce zpevnila vůči dolaru.

Soud uložil matce pětileté vězení za dlouhodobé týrání dvojčat

Matce šesti dětí z Prahy uložil dnes soud za dlouhodobé týrání jejích dvojčat pět let vězení. Jedno ze zanedbávaných batolat zemřelo, druhé skončilo v nemocnici. Za těžké ublížení na zdraví ženě hrozilo až 12 let odnětí svobody, státní zástupkyně pro ni žádala trest při horní hranici sazby. Verdikt zatím není pravomocný.

V Praze ubyla kvůli pandemii covidu asi pětina automobilů

V Praze ubyla v souvislosti s opatřeními proti šíření nemoci covid-19 proti běžnému stavu asi pětina aut. Letos je dosud počet aut projíždějících sledovanými úseky o 17 procent nižší než v loňském roce. Snížila se také vytíženost záchytných parkovišť P+R. Dnes to sdělila mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Barbora Lišková. Významně klesl rovněž počet cestujících v MHD, a to zhruba na třetinu proti době před pandemií nového koronaviru.

Homolka se dohodla na další spolupráci s newyorskou nemocnicí

Pražská Nemocnice Na Homolce se dohodla na další spolupráci s newyorskou nemocnicí Mount Sinai Heart. Týkat by se měla medicínských a vědeckých projektů v oblasti kardiologie, kardiochirurgie, angiologie či cévní chirurgie. Zástupci obou nemocnic dnes v Praze podepsali memorandum, které spolupráci formálně stvrzuje.

Bolt: Za jídlo přes rozvoz dají Pražané průměrně 220 až 300 Kč

Za jídlo přes rozvoz utratí Pražané průměrně 220 až 300 korun. K nejoblíbenějším objednávaným jídlům patří pizza, burgery a kebab. Největší zájem o dovoz je mezi 11:00 a 13:00 a večer od 18:00 do 20:00. Větší poptávka je za deštivého počasí. Vyplývá to z dnes zveřejněných dat aplikace Bolt Food.

V Praze se bude střílet, filmaři budou testovat palné zbraně

Na náměstí Jana Palacha v Praze se v noci z 24. na 25. listopadu uskuteční zkoušky, při kterých budou filmaři testovat hlučnost palných zbraní pro natáčení filmového projektu TGM. Střelba potrvá od 20:00 nejpozději do 02:00. Informoval o tom pražský magistrát. Testovat se budou různé zbraně od pistolí po samopaly se slepou municí.

Praha má mezidenní nárůst nakažených, skóre PES ale kleslo

Laboratoře v Praze potvrdily ve čtvrtek 484 případů nákazy koronavirem. Bylo to přibližně o sto případů víc než ve středu a téměř stejně jako minulý čtvrtek. Rizikové skóre v hlavním městě přesto kleslo ze čtvrtečních 47 na aktuálních 44 bodů ze sta. Nadále to odpovídá prostřednímu z pěti stupňů. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Vláda prodlouží nouzový stav a opatření, některá k pondělí zmírní

Prodloužení nouzového stavu a vládních opatření proti epidemii covidu-19 projedná na dnešním zasedáním vláda ANO a ČSSD. Poslanci ve čtvrtek kabinetu povolili, aby nouzový stav prodlužil do 12. prosince, jinak by skončil dneškem. Vláda současně s účinností od pondělí plánuje zmírnit opatření tak, aby místo v souladu s pátým stupněm rizika protiepidemického systému PES korespondovala se čtvrtou úrovní.

Týmy budou vytvářet inovace ve zdravotnictví, mají na to dva dny

Týmy mladých inovátorů budou ode dneška do neděle vytvářet nová řešení ve zdravotnictví. Akce nazvaná Smart Health Hackathon bude probíhat on-line, v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) bude základna pro lékaře a další mentory, kteří budou inovátorům pomáhat.

Některé objekty se nasvítí modře, připomenou práva dětí

Některé významné objekty v zemi se dnes večer rozsvítí do tyrkysové barvy Dětského fondu OSN – UNICEF. Česká republika se tímto způsobem připojí k celosvětovým oslavám výročí Úmluvy o právech dítěte, kterou před 31 lety přijalo Valné shromáždění OSN. Tyrkysovou barvou upozorní na práva dětí mimo jiné Petřínská rozhledna, Tančící dům a Karolinum v Praze, brněnské Mahenovo divadlo či most Miloše Sýkory a vyhlídková věž Nové radnice v Ostravě. Dnes začíná i benefiční aukce pro český UNICEF.

Podnikatelům se zřejmě zjednoduší odpisy nehmotného majetku

Zákon zřejmě podnikatelům zjednoduší stanovení daňově uznatelných nákladů na odepisování nehmotného majetku, a tím i stanovení základu daně z příjmů. Týká se to například nákladů na pořízení softwaru. Sněmovna dnes při schvalování vládního daňového balíčku vypustila ze zákona o daních z příjmů daňové odpisy nehmotného majetku a podnikatelům budou stačit odpisy účetní, které budou plně daňově uznatelné. Spolu se zbytkem daňového balíčku to nyní dostane k posouzení Senát.

Sněmovna zrušila superhrubou mzdu a schválila stravenkový paušál

Zdaňování takzvané superhrubé mzdy v tuzemsku po 13 letech zřejmě skončí. Sněmovna při schvalování daňového balíčku přijala návrh premiéra Andreje Babiše (ANO), který toto zdaňování ruší. Místo toho se má od příštího roku zdaňovat pouze hrubá mzda sazbou 15 procent a u lidí se mzdou zhruba nad 140.000 korun měsíčně část příjmů nad tuto hranici sazbou 23 procent. Zrušení ještě není definitivní. Zákon musí posoudit Senát a podepsat prezident. Sněmovna schválila rovněž takzvaný stravenkový paušál jako alternativu k současným stravenkám.

Nárůst případů covidu-19 byl i včera menší než před týdnem

Případů nemoci covid-19 včera k 18:00 v Česku přibylo 3736, asi o 600 méně než minulý čtvrtek k večeru. I v předchozích dnech byl denní nárůst nižší než za stejné dny minulého týdne. Ve středu bylo zaznamenáno 5515 nakažených, asi o 3400 méně než před týdnem. Ve středu také klesl podíl potvrzených případů covidu-19 na počtu provedených testů na 23,2 procenta. V úterý přesahoval 24 procent, a předchozí středu dokonce 27 procent. Kolísá však počet hospitalizovaných, který ve středu vzrostl zhruba o 200 na 6555. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 20.11.2020