Čtyři evropská města patří k nejdražším na světě…

Hongkong, Paříž a Curych jsou podle průzkumu EIU v letošním roce 2020, nejdražšími městy na světě. Podle průzkumu, který porovnává různé ceny s 138 položkami ve zhruba 130 městech po celém světě, se tato dvě evropská města umístila na předních čtyřech místech a předstihla Singapur a Osaku. Singapur a Osaka, které byly vyřazeny z prvních míst s Hongkongem, se ocitly na čtvrtém a pátém místě, přičemž Osaka navázala na Tel Aviv. Vzestup Paříže a Curychu, které se připojily k Hongkongu na první místo, byl urychlen vzestupem eura a švýcarského franku vůči americkému dolaru, stejně jako pokles životních nákladů ve dvou asijských městech.

Americká města New York a Los Angeles poklesly ve srovnání s hodnocením v posledním indexu měst. New York klesl na společnou sedmou pozici se Ženevou a Los Angeles klesl na desáté místo pod devátu Kodaní.

Pandemie koronaviru ovlivnila výdajové procesy a návyky po celém světě, přičemž ceny základního zboží se ukázaly odolnější, než ceny považované za nepodstatné. To se však promítá do cen základních produktů, jako je káva, sýr, rýže a pomerančový džus, které zůstávají na stejné úrovni, než aby nutně rostly. Oděv byl jedinou kategorií, která zaznamenala průměrný pokles v cenách indexu a to navzdory přechodu k online maloobchodu, mnoho spotřebitelů odkládalo změny v šatníku. Na druhé straně došlo k největšímu nárůstu u spotřební elektroniky (zařazené do kategorie rekreace). Tento konkrétní vzestup lze připsat nedostatku výroby a zvýšené poptávce, když se lidé přestěhovali do práce z domova (home office).

Letošním největším tahounem byl Teherán, který zaznamenal posun o 27 míst nahoru, protože zemi čelí americkým sankcím a následně se snížila nabídka zboží. Problémy s dodavatelským řetězcem, vládní opatření, pokles příjmů a změny v životním stylu způsobené pandemií koronavirů (Covid-19) ovlivnily ceny po celém světě. Díky fluktuacím měn způsobeným Covidem-19, se města v Severní a Jižní Americe, Africe a východní Evropě od loňského roku zlevnila, zatímco města v západní Evropě se stala nákladnějšími. S mnoha obchody zavřenými během odstávek byly ceny základních produktů odolnější, než ceny nepotřebného zboží. Problémy v dodavatelském řetězci a zvýšená poptávka tlačily nahoru ceny spotřební elektroniky, zatímco pokles poptávky vedl k nejprudšímu poklesu cen oděvů.

EIU očekává, že mnoho z těchto cenových trendů bude pokračovat i v roce 2021, protože výdaje zůstanou omezené a ceny tak budou pod tlakem. Praha je v žebříčku na 44. místě…

Deset nejdražších měst světa pro rok 2020:

1. Curych, Švýcarsko

1. Paříž, Francie

1. Hongkong

4. Singapur

5. Tel Aviv, Izrael

5. Ósaka, Japonsko

7. Ženeva, Švýcarsko

8. New York, USA

9. Kodaň, Dánsko

10. Los Angeles, USA

Zdroj: Economist Intelligence Unit

Autor Redakce, EIU.com, Praha, ČR, 22.11.2020

Zdroj:

https://www.eiu.com/n/worldwide-cost-of-living-paris-and-zurich-join-hong-kong-as-the-worlds-most-expensive-cities/

https://www.paris.fr/

https://www.stadt-zuerich.ch/…tml

https://www.geneve.ch/en

https://international.kk.dk/