Pražský okruh zastavila nehoda osobního auta s kamionem u Vestce

Pražský okruh je ve směru k ruzyňskému letišti uzavřený kvůli dopravní nehodě na 5,5 kilometru poblíž Vestce. Při nárazu osobního auta do zadní části kamionu utrpěl zranění jeden člověk. Vyplývá to z vyjádření policie a mluvčí pražské záchranné služby Jany Poštové. Provoz byl obnoven kolem 21:15.

Laboratoře dnes odhalily přes 1800 případů covidu

V Česku dnes do 18:00 přibylo zatím 1841 potvrzených případů nemoci covid-19, o 163 méně než minulé pondělí za stejnou dobu. Oproti neděli, kdy za celý den laboratoře evidovaly 1509 nakažených, je už nyní nárůst vyšší. O víkendu se ale obvykle testuje méně než ve všední den. Laboratoře v Česku provedly v neděli 6981 testů na koronavirus, zhruba o 2000 méně než ve stejný den před týdnem. Vyplývá to z aktuálních údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Pražská burza stoupla na nejsilnější úroveň za skoro půl roku

Pražská burza zpevnila na nejsilnější úroveň za skoro půl roku. Index PX dnes stoupl o 1,39 procenta na 955,22 bodu. Vyšší byl naposledy 8. června. Nahoru dnes burzu táhlo především posílení akcií bank. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

V Kamenném Přívoze pokáceli vánoční smrk pro Prahu. Na Staroměstské náměstí dorazí dnes v noci

Osmnáctimetrový smrk ztepilý, který čtyřicet let rostl na soukromém pozemku v obci Kamenný Přívoz, bude o letošních Vánocích zdobit pražské Staroměstské náměstí. Jeho kácení, převoz i zdobení letos poprvé zajišťuje městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP). Strom do hlavního města dorazí dnes v noci a jeho dekorování potrvá do konce tohoto týdne.

Praha odloží splátky nájemného podnikatelům postižených covidem

Pražský magistrát odloží splátky nájemného podnikatelům postižených opatřeními proti šíření nemoci covid-19 a sídlících v městských prostorách. Město nebude rovněž účtovat úroky z prodlení platby nájemného. Po dnešním jednání pražské rady to řekl radní Jan Chabr (TOP 09). Opatření se týká obchodníků, kterým bylo znemožněno podnikat. Město podobné kroky učinilo již na jaře při první vlně pandemie koronaviru. Na všechna opatření proti covidu šly z městského rozpočtu dosud asi dvě miliardy.

Poskytovatelé sociálních služeb v Praze zbudovali testovací místo

Společnosti Národní ústav pro autismus (NAUTIS), Hornomlýnská a Asistence, které poskytují sociální služby, zbudovaly v Praze sdílené odběrové místo. Medici tu budou testovat antigenními testy zaměstnance provozovatelů terénních sociálních služeb. První sociální pracovníci podstoupili testy dnes, řekla za NAUTIS Linda Skarlandtová. Poskytovatelé terénních sociálních služeb musí každých pět dnů z vládního nařízení testovat personál, který přichází do styku s klienty.

Centrum ve vršovickém kině Vzlet by se v mohlo otevřít na jaře

Nové kulturní centrum v opravené budově bývalého kina Vzlet v pražských Vršovicích by se mělo otevřít na jaře příštího roku. V tiskové zprávě o tom informovali provozovatelé budoucího centra, kterými se na základě veřejné soutěže Prahy 10 staly divadlo Vosto5, barokní orchestr Collegium 1704 a vršovické Kino Pilotů. Budovu vlastní městská část, která ji nechala po delších komplikacích v minulých letech opravit.

Novým šéfem ÚOHS má být Mlsna, vzešel z výběrového řízení

Novým předsedou Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) má být náměstek ministra vnitra Petr Mlsna. Vláda navrhne jeho jmenování prezidentovi Miloši Zemanovi, schválila to na dnešním zasedání. Pokud jej hlava státu jmenuje, Mlsna nastoupí do úřadu 2. prosince. Premiér Andrej Babiš (ANO) to řekl na tiskové konferenci po jednání kabinetu. Zeman dříve v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes uvedl, že Mlsna je velice vhodným kandidátem.

V pražských Vršovicích vznikne nový kulturní palác Vzlet

Bývalé sokolské kino Vzlet v pražských Vršovicích se po rekonstrukci promění v nové kulturní centrum. Jeho otevření je naplánované na jaro příštího roku. Palác Vzlet vzniká spojením tří kulturních pražských organizací – divadla Vosto5, barokního orchestru Collegium 1704 a vršovického Kina Pilotů. Na podporu Vzletu se do 15. prosince koná crowdfundingová kampaň.

Pražské nemocnice mají dostatek dárců plazmy pro léčbu covidu-19

Nemocnice v Praze, které odebírají krevní plazmu určenou k léčbě covidu-19, mají dostatek dárců. Na dotaz to dnes uvedli jejich mluvčí. Ještě před měsícem si pražské nemocnice stěžovaly na nedostatek zájemců o darování plazmy. Ta se odebírá od těch, kteří již covid-19 prodělali, a využívá se při léčbě pacientů s těžkým průběhem nemoci.

Rozsvěcení vánočního stromu v centru Prahy bude on-line

Pražský magistrát letos kvůli opatřením proti šíření koronaviru neuspořádá slavnostní rozsvěcení vánočního stromu na Staroměstském náměstí. Světla na stromu se rozsvítí v blíže neupřesněný čas a lidé se na záznam s hudebním podkresem budou moci podívat na internetu. Novinářům to dnes po jednání rady řekl radní Jan Chabr (TOP 09). Strom byl v neděli pokácen a v noci na úterý se bude vztyčovat. Následně se bude do pátku zdobit.

Nemocnice v Praze obnovují plánovanou péči, kterou musely odložit

Nemocnice v hlavním městě začínají obnovovat plánované operace, které musely kvůli péči o pacienty s nemocí covid-19 zastavit. Vyplývá to z vyjádření, které dnes poskytli mluvčí nemocnic. Ministerstvo zdravotnictví v říjnu nařídilo nemocnicím omezit péči, kterou lze odložit. Záměrem bylo uvolnit lůžka pro pacienty s covidem-19. Národní koordinátor intenzivní péče Vladimír Černý v pátek uvedl, že tento týden bude nařízení ukončeno. Nemocnice by ale podle něj měly být schopny kapacitu pro pacienty s koronavirem v případě nutnosti vyčlenit.

Praha zpřísní vjezd nákladních automobilů do města

Pražský magistrát zpřísní vjezd nákladních automobilů do města. Do dvou zón, kam smějí pouze vozy do šesti a 3,5 tuny, budou moci pouze nákladní auta splňující emisní limit EURO 6 a vyšší. Opatření začne platit od 1. července 2022. „Do tohoto data bude i nadále vydání souhlasu podmíněno splněním emisní normy EURO 4 a vyšší,“ píše se v dokumentu, který dnes schválili pražští radní. První omezení pro vozidla nad šest tun zavedlo vedení Prahy v roce 1993 a pravidla byla zpřísněna v roce 1999.

Městská knihovna Praha má výdejová okna téměř ve všech pobočkách

Ode dneška si mohou čtenáři Městské knihovny v Praze vyzvednout rezervované tituly v většině poboček prostřednictvím výdejových oken. V Ústřední knihovně na Mariánském náměstí v Praze 1 bude možné knihy rovněž půjčovat a vracet. Očekává se velký zájem, řekla dnes mluvčí knihovny Lenka Hanzlíková.

Praha jmenuje koordinátora opravy terminálu na Černém Mostě

Pražský magistrát jmenuje koordinátora opravy dopravního terminálu na Černém Mostě. Chce tak zjednodušit a zpřehlednit jeho správu a zkoordinovat kroky při rekonstrukci. Koordinátorem se stane autor plánu proměny terminálu Marek Vetýška z organizace Ropid, která plánuje pražskou MHD. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. Stanice metra byla zprovozněna v roce 1998 a venkovní části jsou ve špatném stavu.

Praha uzavře se SŽ memorandum o stavbě železnice na letiště

Hlavní město uzavře se Správou železnic (SŽ) memorandum o spolupráci na přípravě stavby železničního spojení na Letiště Václava Havla. Dohoda se týká vypořádání majetkoprávních vztahů a získání pozemků nutných pro stavbu terminálu a záchytného parkoviště P+R na Dlouhé Míli. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. V současnosti je dokončen jediný úsek trati k letišti, Negrelliho viadukt. Celá trať by měla být zprovozněna do roku 2028. Na letiště musí cestující nyní jezdit autobusy od stanice metra A Veleslavín.

Jízdní řády pražské MHD se kvůli posunu zákazu vycházení nemění

Jízdní řády pražské MHD se v souvislosti s posunem zákazu vycházení o dvě hodiny na 23:00 zatím měnit nebudou. Nadále bude platit ukončení denního provozu po 22:00. Dnes to dnes sdělil Filip Drápal, mluvčí organizace Ropid, která plánuje pražskou MHD. Omezení denního provozu bylo zavedeno od 2. listopadu kvůli opatřením proti šíření nemoci covid-19, kdy na konci října začal platit zákaz vycházení po 21:00. MHD v Praze nyní využívá asi třetina lidí proti době před pandemií koronaviru.

Senátoři napadli u Ústavního soudu omezení pro maloobchod

Skupina 63 senátorů napadla u Ústavního soudu vládní omezení pro maloobchod zavedená proti šíření koronaviru. Opatření by podle nich měla být zrušena, protože jsou diskriminační a znamenají likvidaci menších prodejen a podnikatelů. V ústavní stížnosti, kterou podali v sobotu 21. listopadu, poukazují na nejasnosti ohledně toho, proč některé malé podniky musí zůstat zavřené, zatímco jiné mají výjimku

V Praze v neděli přibylo 108 případů, nejméně od konce srpna

V Praze v neděli přibylo 108 případů koronaviru, nejméně od konce srpna. Proti minulé neděli klesl denní nárůst pozitivních testů zhruba o 30. Aktuálně je v hlavním městě 8226 nakažených, 694 lidí s covidem-19 dosud zemřelo. Rizikové skóre protiepidemického systému PES kleslo k dnešku v metropoli na 45 bodů, nadále zůstává ve třetím z pěti stupňů, podle kterých se řídí opatření proti nákaze. V neděli dosáhlo 49 bodů, předtím bylo dva dny na 44 bodech ze sta. Vyplývá to z aktuálních údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Na Ořechovce začnou platit parkovací zóny

Na Ořechovce v Praze 6 dnes začnou platit parkovací zóny. Rozšíření zón placeného stání na celé území městské části je v plánu od dubna 2018, kdy to schválilo zastupitelstvo Prahy 6. Od 2. listopadu platí zóny nově také na Hanspaulce v téže městské části.hovce začnou platit parkovací zóny.

Radní projednají napojení lodi Hermes na kanalizaci a vodovod

Pražští radní dnes budou projednávat zakázku na napojení lodi Hermes na vodovodní síť a kanalizaci. Loď slouží jako noclehárna pro lidi bez domova. Na programu jednání jsou projekty zlepšování kvality ovzduší nebo memorandum o modernizaci železniční tratě z Veleslavína k Letišti Václava Havla. Jmenován bude koordinátor rekonstrukce terminálu na Černém Mostě.

Piráti dnes večer ukončí hlasování o spolupráci s hnutím STAN

Piráti dnes ve 22:00 ukončí hlasování o tom, zda vstoupí s hnutím Starostové a nezávislí do jednání o spolupráci pro sněmovní volby v roce 2021. Zhruba tisícovka členů strany začala na internetu hlasovat v pátek. Je možné, že dnes nebude zřejmý výsledek a za týden se uskuteční druhé kolo hlasování.

Zmírňují se opatření proti koronaviru pro obchody i shromažďování

V Česku se ode dneška zmírňují některá omezení, která vláda zavedla proti šíření koronaviru. Důvodem je zlepšení epidemické situace. Vláda ji hodnotí v protiepidemickém systému PES, ve kterém ode dneška pro Česko platí čtvrtý stupeň namísto nejtvrdšího pátého. Zkracuje se tak doba nočního zákazu vycházení, déle mohou být otevřené obchody a výdejní okénka restaurací. Lidé se také mohou shromažďovat ve větším počtu než dosud, třeba i na svatbách, pohřbech a při bohoslužbách.

Jednání Rady hl.m. Prahy

https://www.praha.eu/public/fb/4d/63/3204908_1127565_Prg_40_Rada_2020.pdf

Do včerejšího večera v ČR odhalili 895 nakažených, ubývá i hospitalizovaných

Hygienici včera v Česku potvrdili zatím 895 případů koronaviru, asi o 150 méně než minulou neděli do večera. V mezitýdenním srovnání ale klesají také počty testovaných. Výrazně ubylo hospitalizovaných s nemocí covid-19, za den o 680 na 5421. Počet úmrtí s koronavirem se třetí den po sobě drží pod stovkou. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 23.11.2020