Zemřela hlasatelská legenda Kamila Moučková

Ve věku 92 let zemřela někdejší televizní a rozhlasová hlasatelka Kamila Moučková. Uvedla to dnes na svém webu Česká televize (ČT). Moučková byla tváří protiokupačního vysílání v srpnu 1968, kdy statečně informovala až do vypnutí vysílačů o invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa, i když na ni mířily samopaly sovětských vojáků. Za normalizace pak Moučková čelila perzekucím. Do televize se mohla vrátit až v 90. letech po sametové revoluci.

K večeru přibylo 3151 případů covidu, celkem už skoro půl milionu

Hygienici do dnešního večera potvrdili zatím 3151 případů covidu. Je to zhruba o 500 víc než za stejnou dobu minulé úterý, na kdy ale připadal státní svátek 17. listopadu. Za dobu trvání epidemie se v Česku nakazilo už téměř půl milionu lidí – laboratoře odhalily od začátku března 499.831 případů nákazy. Přes 80 procent pozitivně testovaných se už vyléčilo, aktuálně nakažených je v zemi přes 85.600, většina z nich má mírný průběh nemoci. Vyplývá to z aktuálních údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Pražská burza dnes stagnovala

Pražská burza dnes stagnovala. Index PX sice stoupl, ale pouze o 0,1 procenta na 956,13 bodu. Většina hlavních emisí ztrácela, nebo stagnovala. Poklesu burzy bránily hlavně posilující akcie bank. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Na celém území Prahy 9 budou zóny platné od 1. dubna

Zóny placeného stání (ZPS) na území Proseka, Střížkova, Krocínky, v Poděbradské ulici a v Nových Vysočanech v Praze 9 začnou platit až od 1. dubna 2021, uvedla dnes radnice na svém facebooku. Původně měly být zóny na celém území Prahy 9, tedy i tam, kde dosud neplatily, platné již od 4. ledna 2021.

Národní muzeum i Národní galerie se chystají na možné otevření

Velké výstavní a muzejní instituce v Praze se připravují na situaci, kdy by mohly zčásti otevřít své objekty pro veřejnost. Například Národní galerie i Národní muzeum by v případě, že by se Česká republika od pondělí řídila třetím stupněm protiepidemických opatření, otevřely některé své objekty částečně ihned v příštím týdnu. Muzea a galerie jsou nyní podle čtvrtého stupně systému PES zavřená, podle třetího stupně mohou využívat 25 procent své kapacity. O tom, zda se Česko přesune do nižšího stupně uplatňovaných opatření proti koronaviru, rozhodne vláda zřejmě v neděli.

V čele Muzea paměti XX. století končí ředitel Šesták

V čele Muzea paměti XX. století končí jeho ředitel Jiří Šesták. Ve svém rezignačním dopise uvedl jako důvod nedůvěru některých členů správní rady a zpochybňování své kompetence, napsal dnes Deník N. Muzeum zřídilo hlavní město za účelem zachování historické paměti o událostech minulého století, které souvisely se vznikem, existencí a pádem totalitních režimů na území Československa. Instituce dočasně sídlí v Domě pážat na Hradčanech. Město vypíše na místo ředitele výběrové řízení.

Policie hledá svědky jízdy auta, které skončilo na schodech

Policie hledá svědky jízdy černého auta BMW v protisměru v neděli brzy ráno pražskou ulicí 5. května. Vůz jel směrem do centra, policisté ho pak našli zaklíněné na schodech v parku Folimanka. Poblíž auta byl muž, který měl k vozu klíče, ale tvrdil, že ho neřídil. Test na drogy a alkohol odmítl. Policisté u něj našli drogy, za což mu hrozí až dva roky vězení. Na webu pražské policie to dnes uvedla její mluvčí Violeta Siřišťová. Policie tam zveřejnila také video ze zásahu.

V Praze 3 otevřeli upravený park U Kněžské louky

Na Jarově v Praze 3 otevřela radnice upravený park v ulici U Kněžské louky. Informovala o tom mluvčí městské části Zuzana Křížková. Na dosud zanedbaném prostranství byly upraveny povrchy a přibyly záhony, lavičky, osvětlení nebo herní prostor pro děti. Práce podle mluvčí vyšly na 13,1 milionu korun, pět milionů přispěl magistrát.

Stravenek pro zvířata v pražské zoo se zatím prodalo asi 5.000

Téměř 5000 takzvaných stravenek zatím zakoupili lidé s cílem podpořit zvířata v pražské zoologické zahradě. Stravenky, které jsou další formou sponzoringu zvířat v zoo, se prodávají od soboty 7. listopadu, jak sdělila mluvčí mluvčí zahrady Lucie Dosedělová. Nákupem stravenky zaplatí její kupce vybranému zvířeti krmnou dávku na den.

V Praze se rozrůstá populace bobrů, je jich asi stovka

V Praze se rozrůstá populace bobra evropského. Podle odhadů vědců nyní žije v hlavním městě zhruba stovka jedinců v 17 teritoriích. První výskyt bobra po 185 letech byl přitom v Praze potvrzen teprve v roce 2015. Navzdory nárůstu populace však bobři Prahou hlavně procházejí dál, uvedla dnes mluvčí České zemědělské univerzity (ČZU) v Praze Karla Mráčková v tiskové zprávě.

Praha přestěhovala z domova ve Svojšicích zpět do Prahy 15 lidí

Magistrát letos přestěhoval z domova ve Svojšicích zpět do Prahy do městských bytů 15 klientů se zdravotním postižením. První se vrátil začátkem roku a další koncem října. Město chce nyní mapovat zájem o návrat u dalších obyvatel mimopražských domovů. Stejně tak zjistí zájem o případné stěhování z Prahy. Vedení města prosazuje přístup, kdy chce své obyvatele vracet do metropole. Jedná se především o klienty, kteří se mimo Prahu ocitli ne z vlastní vůle.

Státní zástupce žádá pro Dvořáka a Rittiga šest a čtyři roky

Státní zástupce požaduje v kauze jízdenek papírny Neograph pro bývalého šéfa pražského dopravního podniku (DPP) Martina Dvořáka šestileté vězení, pětiletý zákaz činnosti ve vedení firem a dvoumilionový peněžitý trest. Pro lobbistu Iva Rittiga žádá čtyřleté vězení a čtyřmilionový trest. Uvedl to v dnešní závěrečné řeči. Dvořák i Rittig vinu popírají. Obžaloba tvrdí, že 17 haléřů z každé jízdenky vyrobené pro DPP putovalo k Rittigovi, a to přes karibskou firmu Cokeville Assets (CA).

Pražští lesníci vypěstovali jedle, které lze po Vánocích zasadit

Lesy hlavního města nabízí k prodeji sazenice jedlí v květináčích, které je po vánočních svátcích možné zasadit. Letos poprvé mnohé sazenice do čtvrtého ročníku projektu Vánoční jedlička s budoucností vypěstovali pražští lesníci. Zatímco loni bylo k prodeji určeno 350 jedliček, letos je jich 2000. Za týden se prodala asi stovka stromků, řekla mluvčí organizace Petra Fišerová.

Pražská lanovka do Bohnic musí mít posudek EIA, rozhodl úřad

Lanovka propojující Podbabu s Bohnicemi, kterou plánuje stavět vedení Prahy, musí mít posouzení vlivu na životní prostředí (EIA). Rozhodl o tom odbor životního prostředí magistrátu. Je podle něj nutné posoudit zejména vliv hluku na veřejné zdraví nebo otázku parkování. Stavbu lanovky schválili zastupitelé v červenci, má zajistit přímé propojení mezi Prahou 8 a Prahou 6 do doby, než vznikne plánovaná tramvajová trať. Podle odhadů má vyjít na 1,5 miliardy korun a mohla by být v provozu v roce 2025.

Pražský okruh u H.Počernic směr na Brno uzavřela tragická nehoda

Pražský okruh u Horních Počernic ve směru na Brno uzavřela dopoledne tragická nehoda. Srazila se tam dvě nákladní vozidla, jedenačtyřicetiletý řidič jednoho z nich zůstal v autě zaklíněn a zraněním podlehl. Dopravu v opačném směru komplikuje nehoda tří vozidel poblíž první nehody, v místě se v obou směrech tvoří dlouhé kolony. Okruh byl opět průjezdný v obou směrech kolem 14:45.

Praha rozdělí na projekty životního prostředí 40 milionů Kč

Pražský magistrát rozdělí v příštím roce v programu projektů týkajících životního prostředí 40 milionů korun, což je o pět milionů méně než letos. Peníze půjdou na projekty v sedmi oblastech včetně veřejné zeleně nebo adaptace na klimatickou změnu. Cílem je zapojit co nejvíc občanů, spolků, sdružení či společností do ochrany životního prostředí. Projekty, které budou schváleny, musí být uskutečněny do 31. prosince 2022. Vyplývá to z dokumentu, který schválili pražští radní.

Předsedou klubu zastupitelů ANO v Praze je po Nacherovi Nepil

Pražští zastupitelé za hnutí ANO si zvolili nového předsedu, stal se jím Radomír Nepil. Nahradil dosavadního předsedu a poslance Patrika Nachera, který na post šéfa klubu rezignoval z časových důvodů. Zastupitelem zůstal. Nepil je zároveň zastupitelem v Praze 8, v minulém volebním období tam působil ve funkci místostarosty.

Maraton z Prahy na Dobříš se navzdory koronaviru uskuteční

Aktuální vládní opatření proti šíření koronaviru v Česku neumožňují konání běžných běžeckých závodů, ale pořadatelé hledají alternativy. Uskuteční se například maraton Praha-Dobříš, i když bude s individuálním startem v průběhu víkendu 5. a 6. prosince. Organizátoři vyznačí trať a poskytnou i další podporu.

V Praze již stojí vánoční strom, s trhy se letos nepočítá

Od dnešní noci stojí na pražském Staroměstském náměstí vánoční smrk. Pochází z Kamenného Přívozu, v noci ho do Prahy přivezl americký tahač, postaven a zajištěn byl kolem 02:30. Dnes to sdělil vedoucí přepravy Martin Švestka. Nyní se smrk bude do pátku zdobit a poté se o víkendu rozsvítí v barvách české trikolory, ovšem kvůli opatřením proti šíření koronaviru bez velké veřejné akce. Ze stejného důvodu se nebudou v centru metropole konat ani tradiční trhy. Strom na náměstí zůstane do začátku ledna.

V Praze přibylo 322 případů, méně než minulé pondělí

V pondělí přibylo v Praze 322 potvrzených případů koronaviru. Je to více než oba víkendové dny, kdy se testuje méně, ale zároveň je to pokles zhruba o 50 případů proti předchozímu pondělí. Rizikové skóre protiepidemického systému PES zůstalo v metropoli na 45 bodech, nadále tak je ve třetím z pěti stupňů, podle kterých se řídí opatření proti nákaze. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

V pondělí přibylo 4377 případů, o tisíc méně než před týdnem

V pondělí přibylo v Česku 4377 potvrzených případů nákazy koronavirem, zhruba o tisíc méně než před týdnem v pondělí. Oproti neděli je nových případů asi o 2900 více, o víkendu se ale méně testuje. Nakaženo je aktuálně přes 83.000 lidí, většina má mírný průběh nemoci, hospitalizovaných bylo v neděli 5296 pacientů, o 125 méně než v sobotu. Počet úmrtí s covidem-19 stoupl na 7360. Vyplývá to z aktuálních informací na webu ministerstva zdravotnictví. Skóre v protiepidemickém systému PES zůstalo dnes na 57 bodech, druhý den je tak ve třetím z pěti stupňů. Při setrvání na této úrovni po dobu sedmi dní je možné navrhnout další zmírnění opatření.

Stavbaři dnes zveřejní odhad vývoje stavebnictví na příští rok

Nejnovější odhad vývoje stavebnictví na rok 2021 podle ředitelů více než stovky stavebních firem zveřejní dnes společnost CEEC Research na Setkání lídrů českého stavebnictví v Praze. Na on-line konferenci je pozváno několik ministrů, kterých se stavebnictví týká. V předtočeném projevu vystoupí také premiér Andrej Babiš (za ANO).

Česko dnes pošle do Arménie ochranné prostředky proti covidu

Z Prahy dnes ráno odletí do Arménie vojenský speciál s českou pomocí této zakavkazské zemi. Na palubě airbusu bude 100.000 jednorázových roušek a 43.000 ochranných rukavic. Arménie požádala o pomoc prostřednictvím Evropské unie kvůli zhoršení epidemie nemoci covid-19.

Filmaři budou v Praze testovat kvůli filmu TGM hlučnost zbraní

Na náměstí Jana Palacha v Praze budou dnes v noci filmaři testovat pro účely natáčení filmového projektu TGM hlučnost palných zbraní. Zkoušet budou různé zbraně od pistolí po samopaly se slepou municí a střelba bude znít od 20:00 nejpozději do 02:00.

Státní agentura CzechTourism dnes představí strategii do r. 2025

Státní agentura CzechTourism dnes představí novou strategii na dalších pět let. Ve virtuálním studiu Strategy Day promluví ředitel CzechTourism Jan Herget nebo zástupkyně odboru cestovního ruchu ministerstva pro místní rozvoj Hana Musílková. Mezi hosty budou prezident České unie cestovního ruchu Viliam Sivek, viceprezident Svazu léčebných lázní Martin Plachý. Svůj příspěvek přednese například i vládní zmocněnec pro oblast IT Vladimír Dzurilla.

Armáda na velitelském shromáždění probere plány na příští rok

Vedení armády dnes na každoročním velitelském shromáždění probere hlavní úkoly a plány na příští rok. Na setkání armádních špiček promluví prezident Miloš Zeman, premiér Andrej Babiš (ANO), ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) nebo náčelník generálního štábu Aleš Opata.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 24.11.2020