Při večerním požáru v Krči zemřel člověk

Při večerním požáru bytu v šestém patře panelového domu v pražské Krči zemřel jeden člověk. Plameny už se podařilo uhasit, obyvatele domu hasiči evakuovat nemuseli. Vyplývá to z vyjádření mluvčích pražských hasičů Martina Kavky a záchranné služby Jany Poštové. Požár způsobil podle hasičů škody asi za dva miliony korun. Příčina vzniku požáru je zatím neznámá, zjišťuje ji vyšetřovatel hasičů.

Index PX dnes vzrostl na hodnotu z počátku března

Index PX pražské burzy uzavřel dnešní obchodování na hodnotě 966,76 bodu. Vyšší závěrečný kurz měl naposledy 5. března. K růstu o 1,11 procenta dnes burze pomohla především emise Erste Bank a Avastu. Vyplývá to z údajů na burzovním webu. Dařilo se také koruně, která zpevnila vůči oběma hlavním světovým měnám.

Praha od pondělí přidá jeden spoj metra, zkrátí se intervaly

Poslední metro nepojede od pondělí z konečných ve 22:00, ale ve 22:15. Zkrátí se také intervaly mezi soupravami. Dnes to sdělil Filip Drápal, mluvčí organizace Ropid, která plánuje pražskou MHD. Jedná se o reakci na postupné rozvolňování protiepidemických opatření, v pondělí je očekáván přechod ze čtvrtého na třetí stupeň systému PES. Provoz tramvají, autobusů a vlaků zatím zůstane beze změn. Omezení denního provozu do 22:00 bylo zavedeno od 2. listopadu.

Pieta v Praze dnes uctila oběti potopení lodi Patria

Pietní akt u Památníku Ticha na nádraží Praha Bubny dnes připomněl výročí tragédie lodi Patria. Loď s židovskými uprchlíky na palubě se 25. listopadu 1940 potopila u břehů palestinské Haify. Zahynuly při tom stovky lidí. Během piety zazněl příběh pasažéra Patrie i modlitba.

Radní ČT zvolili novou pětičlennou dozorčí komisi

Rada ČT zvolila novou pětičlennou dozorčí komisi. Zasednou v ní Michal Petrman, Petr Juchelka, Jan Lamser, Eva Hubková a Zuzana Prokopcová. Rada vybírala z 12 kandidátů. Dosavadních pět členů poradního orgánu radní kvůli vážným výhradám odvolali před dvěma týdny.

Bývalý zmocněnec pro svobodu vyznání při EU chce obnovu postu

Evropská komise by měla obnovit post zmocněnce pro svobodu vyznání při EU. Na dnešní konferenci pořádané v Praze u příležitosti připomínky pronásledovaných pro víru to řekl slovenský politik Ján Figeľ, který byl prvním a zároveň dosud posledním takovým zmocněncem. Dodržování náboženských svobod je podle něj ukazatelem toho, jak se daná společnost staví k ostatním svobodám člověka. „Nejde jen o náboženskou svobodu, ale i o lidskou důstojnost, je to výraz respektování důstojnosti každého z nás,“ uvedl.

Na některých fakultách v Praze se praktická výuka dnes neobnovila

Na některých vysokoškolských fakultách v Praze se dnes zatím prezenční praktická výuka neobnovila. Například na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy (PřF UK) začne fungovat od pondělí a Fakulta tělesné výchovy a sportu (FTVS UK) bude mít praktickou sportovní výuku až v roce 2021. Studenti posledních ročníků se dnes naopak mohli k praktické výuce vrátit třeba na České zemědělské univerzitě (ČZU) a na Vysoké škole chemicko-technologické (VŠCHT). Kolik studentů to bylo, ale zástupci škol nedokázali dnes zjistit. Vyplývá to z jejich vyjádření a informací na webech škol.

Soud předal předražování jízdného magistrátu, potvrdil korupci

Pražský městský soud dnes předal magistrátu případ taxikářů, kteří předražovali jízdné. Podle odvolacího senátu totiž díky novele trestního zákoníku, která upravuje hranici nepatrné škody nespáchali trestný čin, mohlo by jít ale o přestupek. Soud však zároveň uložil obžalovaným podmínky za to, že upláceli úředníka magistrátu, který jim za to poskytl informace o kontrolách taxislužeb. Dnešní rozsudek je pravomocný.

Pražský hrad zveřejnil platy vedoucích pracovníků

Kancelář prezidenta republiky (KPR) dnes zveřejnila platy devíti vedoucích pracovníků od roku 2016. Podle tabulky měl například kancléř prezidenta Vratislav Mynář loni čistý plat 1,2 milionu korun, na odměnách dostal dalších 733.430 korun. Celkem KPR loni na mimořádných odměnách kancléři, jeho zástupci a sedmi ředitelům vyplatila 2,6 milionu korun. Letos jim za leden a říjen na odměnách kancelář poslala milion korun.

Zimní služby pro lidi bez přístřeší se v Praze rozšíří

Všechny zimní noclehárny v Praze pro lidi bez domova se v rozšířeném režimu otevřou nejspíše 1. prosince. Konkrétní termín bude záviset na počasí. V zimních měsících se také zvýší kapacita a prodlouží provozní doba nízkoprahových denních center, řekl dnes Martin Šimáček, ředitel Centra sociálních služeb Praha, které je hlavním koordinátorem zimních služeb.

Právník lobbisty Rittiga žádá jeho osvobození v kauze jízdenek

Právník lobbisty Iva Rittiga dnes u soudu odmítl, že by měl jeho klient cokoliv společného s platbami, které posílal pražský dopravní podnik (DPP) do papírny Neograph za vyrobené jízdenky. Advokát popřel také to, že by k Rittigovi putovaly z Neographu peníze přes karibskou firmu. Dodal, že samotný Rittig práva závěrečné řeči nevyužije a k soudu nepřijde. Lobbista už dříve uvedl, že obžaloba je plná lží a výmyslů.

V SŠ chemické v Praze mají ode dneška část výuky ve škole všichni

Po sedmi a půl týdnech výuky na dálku dnes otevřela části studentů své dveře Masarykova střední škola chemická v Praze 1. Podobně jako do dalších středních škol v Česku se do ní vrátili studenti závěrečných ročníků a praktická výuka. Podle ředitele školy Jiřího Zajíčka tak mohou ode dneška alespoň na některé předměty do školy začít chodit všichni žáci, kterých má škola zhruba 360. Každý den jich ve škole bude ale jen část. Zajíček v rozhovoru řekl, že sestavit rozvrh nebylo jednoduché. Přál by si, aby se škola mohla vyhnout střídavé výuce v další fázi uvolňování a mohla počkat až na normální výuku.

V Praze přibylo v úterý 453 případů, skóre PES stouplo na 50 bodů

V Praze přibylo v úterý 453 potvrzených případů koronaviru. Proti minulému úterý, kdy byl ale státní svátek, je nárůst vyšší o 104 případů. Ve srovnání s pondělím odhalily laboratoře o zhruba 130 nakažených více. Rizikové skóre protiepidemického systému (PES) v metropoli k dnešku stouplo o pět bodů na 50 bodů, nadále ale zůstává ve třetím z pěti stupňů, podle kterých se řídí opatření proti nákaze. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Zájezdoví dopravci mohou dnes naposledy požádat o kompenzace

Zájezdoví dopravci mohou dnes naposledy požádat o kompenzaci z programu COVID Bus za ztráty vzniklé během jarní koronavirové krize. Ministerstvo dopravy do poloviny minulého týdne obdrželo 957 žádostí o 947 milionů korun. Většinu z nich už mezi žadatele přerozdělilo. Celkem ministerstvo mezi dopravce rozdělí asi miliardu korun.

Česko si dnes připomene ty, kdo jsou pronásledováni pro víru

Česká republika se dnes připojí k mezinárodní iniciativě Červená středa, která chce připomínat utrpení pronásledovaných pro víru. Program v Praze začne konferencí v Karolinu o pronásledování pro víru ve světě, po ní bude následovat společná křesťansko-židovská modlitba a průvod kolem tří červeně nasvícených budov. Ty jsou symbolem Červené středy.

Studentům se dnes částečně otvírají střední, vysoké i další školy

Střední a vysoké školy se dnes v omezené míře znovu otevírají pro žáky a studenty. Vrátit se do nich může zhruba 91.000 žáků závěrečných ročníků a kolem 199.000 dětí z dalších ročníků středních odborných škol a učilišť, kde se obnoví praktická výuka pro skupiny do 20 lidí. Se stejným omezením se od dnešního dne může konat i praktická výuka pro studenty posledních ročníků vysokých škol. V základních uměleckých školách a jazykových školách s právem státní jazykové zkoušky pak mohou být individuální konzultace a výuka jednoho žáka s jedním učitelem.

Rada ČT bude dnes volit svou novou dozorčí komisi

Rada České televize by měla na svém dnešním jednání zvolit novou dozorčí komisi. Dosavadní komisi odvolala před 14 dny kvůli vážným výhradám k její práci. Nespokojenost s poradním orgánem vyvrcholila při projednávání směny pozemků pod ostravským studiem, k čemuž podle radních nedodala některé důležité podklady. O situaci v ČT má dnes jednat s generálním ředitelem Petrem Dvořákem premiér Andrej Babiš.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 25.11.2020