Nových případů covidu i hospitalizací je méně než před týdnem

V Česku za dnešek přibylo zatím 2192 potvrzených případů nemoci covid-19. Je to o 486 nižší počet než ve středu do podvečera a zároveň o přibližně 1500 méně než minulý čtvrtek do 18:00. Klesá také počet lidí s koronavirem, jejichž zdravotní stav vyžaduje hospitalizaci. Podle posledních údajů za středu jich bylo v nemocnici 5210, o 200 méně než v úterý. Vyplývá to z aktuálních dat na webu ministerstva zdravotnictví ke covidu-19.

Pražská burza po předchozím růstu oslabila

Pražská burza po středečním dosažení nejlepší úrovně od březnového začátku epidemie koronaviru dnes mírně oslabila. Index PX klesl o 0,17 procenta na 965,09 bodu. Ztratila většina hlavních emisí. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Až se Pražané ráno probudí, bude už vánoční strom zářit. Noční rozsvícení bude na videu

Kvůli aktuální pandemii koronaviru se v letošním roce slavnostní rozsvícení vánočního stromu na Staroměstském náměstí neuskuteční. Pražané přesto o tuto událost nepřijdou. Video z události bude k vidění na sociálních sítích.

Praha bude příští rok hospodařit s příjmy a výdaji 88 miliard Kč

Rozpočet hlavního města na příští rok počítá s příjmy a výdaji 87,8 miliardy korun, což je mírně více než letos. Investice dosáhnou téměř 15 miliard korun. Dopady opatření proti šíření nemoci covid-19 přesáhnou deset miliard korun. Úspory město udělá ve všech rozpočtových kapitolách s výjimkou dopravy a svozu odpadu. Novinářům to dnes řekl primátorův náměstek Pavel Vyhnánek (Praha Sobě). Návrh rozpočtu musejí ještě schválit pražští radní, projednat magistrátní výbory a nakonec schválit zastupitelé.

Radnice Prahy 3 i přes vládní opatření rozšíří úřední hodiny

Vedení třetí pražské městské části se od pondělí rozhodlo rozšířit úřední hodiny nad rámec deseti hodin povolených aktuálními vládními opatřeními proti koronaviru. Podle vedení Prahy 3 je omezení hodin kontraproduktivní a způsobuje, že se na úřadu zbytečně tvoří fronty. Podle aktuálních opatření mohou mít nyní úřady otevřeno dvakrát týdně na pět hodin.

Nová trať z Vršovic na Zahradní Město začne fungovat v prosinci

Nová čtyřkolejná železniční trať z Vršovic na Zahradní Město, kterou vybudovala Správa železnic (SŽ) při modernizaci trati z hlavního nádraží do Hostivaře, bude s největší pravděpodobností uvedena do provozu 13. prosince. Zároveň s jejím spuštěním přestanou vlaky jezdit po dosavadních kolejích přes Strašnice, zanikne i tamní zastávka.

Promenáda v Praze 10 by mohla být hotová v roce 2024

Pražský magistrát má hotovou studii promenády s parkem plánované namísto železniční trati mezi Vršovicemi a Zahradním Městem, která po modernizaci koridoru přestane fungovat. Jak dnes novinářům řekl náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě), stavba by mohla začít v roce 2022 a skončit o dva roky později a vyjde na 200 až 300 milionů korun. Podobný projekt je výhledově v plánu v rámci modernizace trati na letiště a na Kladno.

Muzeum předalo příbuzné oběti holokaustu předmět zabavený nacisty

Uměleckoprůmyslové muzeum (UPM) předalo příbuzné původních majitelů skleněnou číšku z 19. století zabavenou nacisty. Později se dostala do sbírek muzea, které se snaží své artefakty s problematickým původem navracet původním majitelům. Původního majitele této číšky, Richarda Krause, který zahynul v roce 1944 v Osvětimi, identifikovalo v rámci svého výzkumu Centrum pro dokumentaci majetkových převodů kulturních statků obětí druhé světové války. Muzeum v úterý číšku předalo Ditě Krausové z Tel Avivu.

V Praze dnes představili nový způsob odběru vzorků na covid-19

V pražském Rudolfinu dnes představili nový způsob odběru vzorků na vyšetření nemoci covid-19 za pomoci samoodběrové kloktací soustavy Gargtest. Vyšetření je založeno na principu kloktání v ústní dutině, což znamená odstranění nepříjemné procedury odběru z nosohltanu stěrovou tyčinkou. Takto odebraný a do laboratoře přepravený vzorek bude připraven na vyšetření. Novináře o tom dnes informoval Marián Hajdúch, ředitel Ústavu molekulární a translační medicíny Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci (ÚMTM), který stojí za vznikem Gargtestu.

Nejlepší mluvčí mají pražská záchranná služba a obchody Tesco

Cenu pro nejlepšího mluvčího ve veřejném sektoru letos získala Jana Poštová z pražské zdravotnické záchranné služby, v soukromém sektoru ji převzal Václav Koukolíček z obchodního řetězce Tesco Stores ČR. Titul PR tým roku získal Plzeňský Prazdroj. Výsledky ocenění vyhlásila profesní organizace PR klub, dnes je zveřejnila na svém webu. Kvůli opatřením proti epidemii koronaviru byly letos ceny namísto slavnostního galavečera předány v ateliéru.

Adventní neděle v Praze zpestří obří loutky a pouliční divadlo

Andělské loutky v nadživotní velikosti projdou o adventních nedělích Prahou. Prahu rozzáří ostrůvky živého umění a v Pražské tržnici vyroste divadelní galerie. Program se uskuteční v rámci první zimní edice festivalu pouličního divadla Za dveřmi, jehož hlavní program bude od 7. do 13. prosince.

Naděje zahájí v Praze a třech krajích zimní pomoc pro bezdomovce

Nevládní organizace Naděje zahájí 1. prosince zimní pomoc pro lidi bez domova v Praze, Středočeském, Libereckém a Ústeckém kraji. Noční hlídky budou obcházet místa, kde bezdomovci přežívají, aby jim v případě potřeby pomohly. Situaci kolem koronavirové epidemie organizace s vypětím sil zvládá, oznámila dnes Hana Šimková z Naděje.

V pražské Ječné ulici hořel byt, seniorka se nadýchala kouře

V pražské Ječné ulici dnes ráno hořel byt, požár zkomplikoval dopravu v centru města. Hasiči z domu pomohli 12 lidem, upřesnili tak dřívější informace o počtu zachráněných. Záchranná služba odvezla do nemocnice ženu ve věku 76 let, která se nadýchala kouře.

V Praze přibylo ve středu 369 nakažených, skóre PES kleslo na 47

V Praze přibylo ve středu 369 potvrzených případů koronaviru. Je to zhruba o 80 méně než v úterý a téměř stejně jako minulou středu. Rizikové skóre protiepidemického systému (PES) v metropoli k dnešku kleslo o tři body na 47 bodů. Nadále tak zůstává ve třetím z pěti stupňů, podle kterých se řídí opatření proti nákaze. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Ceny benzinu a nafty v Praze v uplynulém týdnu stagnovaly

Ceny pohonných hmot u čerpacích stanic v Praze v uplynulém týdnu stagnovaly. Benzin Natural 95 se ve středu prodával v průměru za 28,58 koruny za litr, což je stejně jako před týdnem. Nafta zdražila o haléř, za litr teď řidiči dají průměrně 28,28 Kč. Vyplývá to z informací společnosti CCS, která ceny sleduje.

Začíná veletrh škol Schola Pragensis – letos je on-line

Dnes v 10:00 začíná 23. ročník veletrhu Schola Pragensis, na němž pražské střední a vyšší odborné školy představí svou nabídku vzdělávacích oborů. Letos poprvé se kvůli pandemii covidu-19 veletrh koná on-line. Živé vysílání potrvá do soboty 28. listopadu, obsah bude na webu k dispozici do konce února příštího roku, jak uvedl mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.

Ministerstvo kultury dnes vyhlásí vítěze ceny Knihovna roku

Ministerstvo kultury na svém webu zveřejní výsledky letošního ocenění Knihovna roku. Ceny se tradičně udílejí u příležitosti Týdne knihoven, který se koná v říjnu. Letos je organizátoři nejprve posunuli, nakonec se rozhodli pro oznámení formou tiskové zprávy. Ceremoniál, kdy si pro ceny knihovníci přijíždějí do sídla Národní knihovny v pražském Klementinu, by se měl konat příští rok.

Koalice bude jednat o zvýšení přídavků na děti, daních a rozpočtu

Koalice bude dnes jednat o navýšení přídavků na děti. Politici vládních stan se sice shodli na zvednutí dávky o 26 procent, ale už ne na tom, kolik dětí by ji mělo dostávat. Rozdílné názory mají i na podobu daňových změn. ANO chce debatovat také o tom, proč ČSSD ve sněmovním rozpočtovém výboru nepodpořila doporučení schválit vládou předložený rozpočet na příští rok.

ČNB oznámí nastavení limitů pro hypotéky a rezervy k ochraně trhu

Česká národní banka dnes oznámí případnou úpravu limitů pro poskytování hypoték a nastavení rezervy na ochranu úvěrového trhu, tzv. proticyklické kapitálové rezervy. Zároveň bude banka na odpolední tiskové konferenci informovat o závěrech v podzimní zprávě Rizika pro finanční stabilitu a jejich indikátory. Ta hodnotí zdraví domácího finančního sektoru a možná rizika pro udržení jeho stability.

Hamáček bude jednat s šéfem České pošty a odbory o propouštění

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) bude dnes jednat s generálním ředitelem České pošty Romanem Knapem, předsedou dozorčí rady firmy Petrem Zatloukalem a zástupci odborů o plánovaném propouštění ve státním podniku. Pošta plánuje k 1. březnu příštího roku zrušit 2371 pracovních míst. Znamená to propuštění zhruba 1500 lidí, protože část pozic je neobsazených. Propuštěným zaměstnancům nabídne rekvalifikaci.

Sněmovna projedná změny v dani z piva a bezpečnostních prověrkách

Sněmovna dnes bude zrychleně schvalovat trvalé osvobození pivovarů od spotřební daně za vylité nebo vrácené pivo. Poslanci budou hlasovat také o novele, díky níž nebude žadatelům o prodloužení bezpečnostní prověrky při krizových stavech hrozit, že nedostanou rozhodnutí včas. Ve druhém čtení by měli poslanci pokračovat v debatě o sporném návrhu takzvaného nízkouhlíkového zákona o výkupu elektřiny z plánovaného bloku Jaderné elektrárny Dukovany.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 26.11.2020