Strom na Staroměstském náměstí v Praze se rozsvítil

Pražský magistrát nechal rozsvítit vánoční strom na Staroměstském náměstí. Původně se měly ozdoby na smrku natrvalo rozzářit až o víkendu, při dnešní zkoušce se však vedení města rozhodlo je již nezhasínat. Tradiční velká akce se kvůli koronaviru nekonala. Záznam rozsvěcení budou moci lidé od neděle zhlédnout na sociálních sítích magistrátu. Strom bude na náměstí stát do Tří králů.

Praha 6 podpořila koncepci úprav Vítězného náměstí

Zastupitelé Prahy 6 dnes podpořili navrženou koncepci úprav Vítězného náměstí, jejímž autorem je studio Pavel Hnilička Architekti. Požadují zároveň, aby úpravám náměstí předcházelo prodloužení tramvajové trati z Malovanky na Strahov a propojení Evropské a Svatovítské ulice novou silnicí, vyplývá ze schváleného usnesení.

V Praze kleslo rizikové skóre na 42, je nejnižší ze všech krajů

V Praze přibylo ve čtvrtek 309 potvrzených případů koronaviru, což je zhruba o 200 méně než před týdnem. Proti středě je nárůst nižší asi o 60. Rizikové skóre protiepidemického systému (PES) v metropoli k dnešku dál kleslo, dosáhlo 42 bodů, to je nejpříznivější číslo ze všech krajů. Těsně tak zůstává ve třetím z pěti stupňů, podle kterých se řídí opatření proti nákaze, a blíží se ke druhému. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Restaurace v Praze i přes zákaz znovu otevřela, zasáhla policie

Restaurace Šeberák v pražských Kunraticích otevřela navzdory platnému zákazu kvůli pandemii koronaviru. Majitel podniku tím chtěl vyjádřit nesouhlas s podle něj chybným postojem vlády vůči podnikatelům. Ve čtvrtek do provozovny přijeli policisté, uvnitř našli 13 lidí. Na místě rozdali osm pokut v celkové výši 4000 korun, jednání dalších přítomných nahlásili příslušným úřadům, uvedla pražská policie na webu. Majitel restaurace přesto otevřel i dnes. Policisté tam situaci celý den sledovali a poté jednání provozovatele podniku i přítomných hostů oznámili správnímu úřadu, řekl večer mluvčí policie Jan Daněk. Provozovatel podle něj odpoledne restauraci uzavřel.

Pražská burza se vrátila na nejsilnější úroveň od března

Pražská burza se po čtvrtečním oslabení dnes vrátila na nejsilnější úroveň od březnového začátku epidemie nemoci covid-19 v Česku. Index PX stoupl o 0,33 procenta na 968,32 bodu. K růstu mu pomohly hlavně posilující akcie Komerční banky a bankovní skupiny Erste. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

DPP dokončil opravu a prodloužení tramvajové trati na Pankráci

Pražský dopravní podnik (DPP) dnes dokončil rekonstrukci tramvajové tratě v ulicích Na Veselí a Soudní, kterou jezdí tramvaje do vozovny Pankrác. Zároveň také prodloužil koleje o čtvrt kilometru z Pražského povstání k metru Pankrác, nový úsek začne fungovat na začátku června příštího roku. Informovala o tom mluvčí DPP Aneta Řehková. Rekonstrukce trati začala v druhé polovině září, v březnu na ně navážou další práce na trati směrem do Nuslí.

Elektrizace železnic Praha zvýšila zisk o 27 pct na 342,5 mil. Kč

Stavební firmě Elektrizace železnic Praha loni vzrostl čistý zisk meziročně o 27,4 procenta na 342,5 milionu korun. Obrat se zvýšil o 5,4 procenta na 3,74 miliardy korun, 16 procent firma vytvořila v zahraničí. Společnost to uvedla ve výroční zprávě ve Sbírce listin.

Praha 6 podpořila jižní variantu železnice Dejvice-Veleslavín

Zastupitelstvo městské části Praha 6 dnes na svém zasedání podpořilo jižní variantu trasy železnice od stanice Praha-Dejvice do stanice Praha-Veleslavín. Železnice má spojit Prahu s Kladnem a s Letištěm Václava Havla.

TSK vypsala tendr na dohodu o údržbě mostů za 599,6 milionu Kč

Pražská Technická správa komunikací (TSK) vypsala veřejnou zakázku na uzavření rámcové dohody s až pěti firmami na údržbu mostů v hodnotě 599,6 milionu korun. Vyplývá to z věstníku veřejných zakázek. V Praze je řada mostů ve špatném stavu a město plánuje u několika kompletní rekonstrukci.

Praha vypsala tendr na lavičky a koše za 79 milionů Kč

Pražský magistrát vypsal tendr na dodávku laviček a košů v designu, který v roce 2017 vybral v mezinárodní soutěži. Odhadovaná hodnota rámcových dohod na dodávky je 79,2 milionu korun. Vyplývá to z věstníku veřejných zakázek. Město připravuje také výměnu dalšího mobiliáře, plánuje například vyměnit stovky zastávek MHD, které nyní vlastní a provozuje firma JCDecaux.

Kbeltské letecké muzeum nechalo zrenovovat dopravní letoun Avia

Letecké muzeum Kbely nechalo zrenovovat jeden ze svých největších exponátů, historický dopravní letoun Avia Av-14 z roku 1958. Práci zajistil Vojenský technický ústav (VTÚ). Dnes to sdělil Andrej Halada z Vojenského historického ústavu (VHÚ). Kompletní renovace trvala devět měsíců, odborníci na letounu pracovali přímo na kbelském letišti.

Novým velitelem Hradní stráže se stane plukovník Ackermann

Hradní stráž od počátku prosince změní svého velitele. Plukovníka Jiřího Kývalu nahradí plukovník Jaroslav Ackermann, dosavadní velitel strakonického protiletadlového pluku. Kývalovi na konci roku uplyne vojenský závazek a odejde do civilu, řekl. Ackermann dnes svou funkci u 25. protiletadlového raketového pluku na generálním štábu předal svému nástupci podplukovníku Luďku Tegerovi, uvedla armáda.

Soud znovu osvobodil všechny obviněné v kauze dopravního podniku

Soud dnes znovu zprostil viny všechny obžalované v takzvané jízdenkové kauze pražského dopravního podniku (DPP) a firmy Neograph. Osvobození se týká i někdejšího šéfa DPP Martina Dvořáka a lobbisty Iva Rittiga. Verdikt není pravomocný. Obžaloba tvrdí, že k Rittigovi putovalo přes karibskou firmu 17 haléřů z každé jízdenky, kterou firma Neograph vyrobila pro dopravní podnik.

Restaurace v Praze otevřela, policie dala pokuty za 4000 Kč

Jedna z restaurací v pražských Kunraticích ve čtvrtek otevřela navzdory vládnímu zákazu. Na místo proto přijela policie, uvnitř našla 13 lidí. Policisté rozdali pokuty za 4000 korun. Na webu o tom informoval jejich mluvčí Jan Rybanský. Majitel restaurace serveru iDNES.cz řekl, že chce otevřít i dnes.

Letiště Praha propustí dalších 150 zaměstnanců

Pražské letiště propustí kvůli letošnímu obřímu poklesu provozu dalších 150 zaměstnanců. Mělo by jít zejména o provozní a administrativní pozice, uvedl dnes server zdopravy.cz. Letiště tak naváže na jarní vlnu propouštění, kdy podnik opustilo 450 zaměstnanců. Před krizí mělo letiště zhruba 2900 pracovníků.

V Praze přibylo ve čtvrtek 309 případů, skóre PES kleslo na 42

V Praze přibylo ve čtvrtek 309 potvrzených případů koronaviru, což je zhruba o 200 méně než minulý týden ve čtvrtek. Proti středě je nárůst nižší asi o 60. Rizikové skóre protiepidemického systému (PES) v metropoli k dnešku dál kleslo, dosáhlo 42 bodů, těsně tak zůstává ve třetím z pěti stupňů, podle kterých se řídí opatření proti nákaze. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Noc vědců představí využití robotů v astronomii i medicíně

Člověk a robot bude téma dnešní Noci vědců. Akce se kvůli koronaviru koná on-line, program zůstane na webu do konce roku. Lidé si budou moci poslechnout přednášky o využití robotů v zemědělství, medicíně, astronomii a v dalších oborech. Jen v Praze a okolí se do akce zapojí 15 institucí. Letošní téma odkazuje také ke 100. výročí prvního použití slova robot.

Tradiční veletrh starožitností Antique začne dnes na internetu

Asociace starožitníků pořádá ode dneška virtuální podobu svého tradičního veletrhu, který se konal vždy každého půl roku. Jarní veletrh byl letos zrušen kvůli zavření obchodů, ten podzimní pořadatelé připravili jako iantique, na kterém ve virtuální podobě vybrané kusy ze své nabídky představí zhruba dvě desítky obchodníků se starožitnostmi a uměním z celé republiky.

Slevová akce Black Friday připadá na dnešek, slevy potrvají déle

Tradiční slevová akce černý pátek neboli Black Friday, která se zrodila ve Spojených státech, připadá na dnešek. Většina obchodníků ale slevové akce pořádá prakticky celý listopad. Někteří prodejci se slevami počkali na dnešek, zlevněné zboží budou nabízet až do neděle.

Soud zřejmě rozhodne o jízdenkové kauze Dvořáka a Rittiga

Soud dnes pravděpodobně rozhodne o případu pražského dopravního podniku a papírny Neograph. V takzvané jízdenkové kauze čelí obžalobě celkem 12 lidí včetně bývalého šéfa DPP Martina Dvořáka a lobbisty Iva Rittiga. Obžaloba tvrdí, že 17 haléřů z každé vyrobené jízdenky putovalo přes karibskou firmu právě k Rittigovi.

Důchodová komise projedná analýzu OECD k reformě penzí

Důchodová komise se dnes chystá projednávat analýzu Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) k české důchodové reformě. Debatovat by mohla i o návrhu reformních změn. Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) před týdnem oznámila, že připravovaný zákon s úpravou penzijního systému představí nejpozději v prosinci.

Až se Pražané ráno probudí, bude už vánoční strom zářit. Noční rozsvícení bude na videu

Kvůli aktuální pandemii koronaviru se v letošním roce slavnostní rozsvícení vánočního stromu na Staroměstském náměstí neuskuteční. Pražané přesto o tuto událost nepřijdou. Video z události bude k vidění na sociálních sítích.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 27.11.2020