Centrem Prahy prošel obří anděl, zazněly i koledy

Sedmimetrová loutka anděla i andělé chůdaři dnes v podvečer prošli Staroměstským náměstím v Praze. Průvod doprovázený hudbou vzbudil velkou pozornost dětí i dospělých. Zahájil čas adventu a zimní verzi pouličního festivalu Za dveřmi. Za festivalem stojí společnosti ArtProm a ART Prometheus.

V sobotu výrazně ubylo hospitalizovaných s covidem

Počet lidí hospitalizovaných s novým koronavirem v sobotu klesl na 4565, zatímco v pátek jich bylo 5087. Mezidenní pokles o více než 520 případů je nejvýraznější za poslední týden. Méně než 5000 lidí s covidem leželo v českých nemocnicích naposledy před více než pěti týdny, 21. října. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Praha zahájí řízení s restaurací i klubem, hrozí jim pokuty

Pražský magistrát zahájí správní řízení s provozovateli restaurace v Kunraticích a nočního klubu v centru Prahy, kteří v minulých dnech i přes zákaz otevřeli. Dnes to napsal mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman. Fyzickým osobám hrozí pokuta až dva miliony korun, firmám až tři miliony korun.

Ve čtvrtek se v zemi uvolní některá protiepidemická opatření

Vláda dnes jednomyslně rozhodla o uvolnění protiepidemických opatření, země se ve čtvrtek přesune ze čtvrtého do třetího stupně rizika. S omezeními se budou moci otevřít obchody, služby i restaurace, řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Bude zrušeno omezení vycházení, znovu se bude moci prodávat i v neděli. Uvedl, že dneškem se naplnila podmínka sedmi dní země v jednom pásmu rizika. Odklad o čtyři dny podle Blatného budou moci podnikatelé využít k přípravě pro otevření.

V Praze přibylo v sobotu skoro 250 prokázaných případů covidu

Testy prokázaly v Praze za sobotu 246 nových případů nemoci covid-19. Je to přibližně stejný počet jako o týden dřív, kdy v metropoli přibylo 241 nakažených. Průměrný denní přírůstek od začátku týdne je 342 případů. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Vánoce v Praze doplní speciálně vyzdobené tramvaje

Vánoční atmosféru v Praze doplní speciálně osvětlené a nazdobené tři tramvaje a retrobus. Do ulic je dopravní podnik vypraví dnes, o první adventní neděli, z vozovny ve Střešovicích. Po hlavním městě pak budou vánoční tramvaje T3 a Škoda 15T ForCity, mazací tramvaj a retrobus Karosa Citelis jezdit do Tří králů.

Začíná advent, doba rozjímání a dobročinnosti

Dnes je první adventní neděle, začíná vánoční čas. Na adventním věnci je čas zapálit první ze čtyř svíček. Řada měst už v předchozích dnech rozsvítila na náměstích vánoční stromy, což se ale letos kvůli koronavirové pandemii muselo obejít bez obvyklé slavnosti. Kulturní program, který advent provází, se přesunul na internet a adventní trhy byly zrušeny.

Vláda rozhodne, zda příští týden zmírní opatření proti covidu-19

Dnes ráno bude mimořádně jednat vláda, aby rozhodla, zda v příštím týdnu zmírní opatření proti šíření nemoci covid-19. V Česku nyní platí opatření pro čtvrtý stupeň protiepidemického systému (PES) z pěti. Rizikové skóre, od kterého se odvíjí plán rozvolňování, bylo ale šest dní ve třetím stupni. Pokud tak zůstane i dnes, vláda by mohla opatření zmírnit. S omezeními by se pak příští týden mohly otevřít všechny obchody, restaurace i provozovny služeb. Skončil by také noční zákaz vycházení a zvýšil by se možný počet lidí na hromadných akcích.

V ČR včera přibylo přes 1700 případů covidu, méně než před týdnem

Testy v Česku včera do 18:00 prokázaly 1710 nových případů nemoci covid-19, o 290 méně než minulou sobotu za stejnou dobu. Aktuálně nakažených novým koronavirem je 72.303 lidí. U přibližně sedmi procent z nich si zdravotní stav vyžaduje hospitalizaci. V nemocnicích bylo v pátek 5087 pacientů s koronavirem, o 39 více než ve čtvrtek. Mírně přibylo i hospitalizovaných v těžkém stavu. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

V Česku zemřelo přes 8000 lidí s prokázaným koronavirem

Od začátku epidemie nemoci covid-19 zemřelo v Česku přes 8000 lidí s prokázanou nákazou novým koronavirem. Na včerejšek připadá zatím 11 případů. Vyplývá to z dat, která mimořádně ve 13:30 aktualizovalo ministerstvo zdravotnictví na svém webu. Oproti údaji z dnešního rána úřad navýšil počet úmrtí o 36 na 8003. Skóre v protiepidemickém systému PES zůstalo na 57 bodech.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 29.11.2020