Rozhovor s pražským zastupitelem ZHMP a nově také předsedou klubu zastupitelů za ANO, Radomírem Nepilem…

V pondělí jste se stal novým předsedou zastupitelského klubu ANO na ZHMP. Jakým směrem, teď chcete klub směrovat?

Ten směr se asi nebude výrazně lišit, protože si myslím, že Patrik Nacher ty dva roky klub vedl skutečně dobře. Klub máme navíc velmi dobře poskládaný, jsou v něm odborníci a zkušení lidé – ať už je to Ivan Pilný, ekonomka Marta Gellová, ale třeba i zmíněný Patrik Nacher a další. Věřím proto, že budeme i nadále aktivní, ale hlavně konstruktivní opozicí, která přináší zajímavé návrhy. Už jsme si trochu zvykli, že nám je koalice většinou zamázne, protože přece nemohou podpořit opoziční návrh, ale občas to přece jen vyjde. Teď se nám třeba podařilo prosadit konkrétní věci na pomoc pražským podnikatelům zasažených koronakrizí. Sice na třetí pokus, ale podařilo se. A v tomto směru budu chtít pokračovat i nadále.

Vy sám osobně hodně často, na zasedání ZHMP vystupujete a kritizujete současnou koalici. Koalice má za sebou dva roky trvaní. Co Vám na ní vadí nejvíc?

Klouže se po povrchu. Město se nikam nehýbe. Současná koalice je postavená jen na marketingu a krásných vizualizacích, které si primátor pověsí na svůj Facebook. Ty vizualizace mají ale jednu velkou nevýhodu – 99 % z nich se nikdy nezrealizuje. Odpovídá tomu i těch 10 poradců primátora, z čehož většina jsou lidé na PR a sociální sítě. Pokud by šlo primátorovi o skutečný věcný obsah, postavil by si kolem sebe tým odborníků, na ty jednotlivé oblasti, a ne na marketing. Máme poprvé radního pro transparentnost, ale transparence je méně než kdy dříve. Pokud se podíváme na dopravu, tak tam zase Praha sobě rozjela čistý džihád vůči automobilům. Je to z jejich strany legitimní, když jsou u moci, ale já se s tím absolutně nedokážu ztotožnit. V mém vidění světa, vedle cyklistů a chodců, patří do města i řidiči. Navíc způsob, jaký náměstek Scheinherr zvolil, často ohrožuje i zdraví chodců a cyklistů. Stačí se podívat, jak nebezpečné cyklostezky leckde vznikají. Teď se ke mně navíc v kuloárech doneslo, že další by měla vzniknout na Karlově mostě. Tomu se mi ale ani nechce věřit a budu rád, když náměstek řekne, že mám špatnou informaci. Sociální služby jsou v rozkladu, levá ruka neví, co dělá pravá.

Za co byste naopak koaliční vedení města pochválil?

Asi paradoxně zase za ten marketing. Ono se totiž skutečně těžko hledá něco jiného. Kolega Nacher trefně říká, že je to koalice novinových titulků, i v tom se dá ale najít nějaké pozitivum. Pokud mediální pozornost získala v rámci všech problémů města taková marginalita, jako je zákaz obřích plyšových zvířat na staroměstském náměstí a skutečně z historického centra zmizela, tak je to sice drobnost, ale je to pozitivní. Totéž zákaz pivních kol. Jinak řečeno, i ty marketingově zajímavé věci mají svůj přínos.

Co v současné době považujete za nejdůležitější pro město?

Nejen Praha, ale celá republika, vlastně celý svět prochází velkou krizí. Nejen ekonomickou, ale dá se říct, že i hodnotovou. Rolí Prahy a magistrátu teď je, postarat se o své podinkatele, kteří tvoří pražskou ekonomiku. Musíme podpořit hlavně služby, protože ty tvoří téměř 85 % celé ekonomiky a z toho důvodu jsem rád, že se nám po třech měsících podařilo na zastupitelstvu prosadit vznik odborné komise právě pro podporu ekonomiky. Ta by měla okamžitě jednak začít zpracovávát analýzy o dostupných dotačních programech, a to jak národních, tak evropských. Praha totiž dnes nedokáže na plno čerpat z evropských, ale ani z národních zdrojů. Tady nám uniká spoustu peněz, které bychom mohli využít na podporu podnikání v Praze. Nechat tam ty peníze ležet na zemi, je příliš velký luxus. Ta komise by ale také měla začít komunikovat s úřady práce a Ministerstvem práce a sociálních věcí a připravit takové rekvalifikační kurzy, protože se dá očekávat, že mnoho zaměstnanců právě ze sektoru služeb přijde v následujících měsících o práci.

Co za důležité považujete z dlouhodobého hlediska pro město?

Nerezignovat na dlouhodobý a koncepční rozvoj města. Už teď víme, že strategické projekty se za tyto 4 roky neposunou vůbec nikam, a to je smrtící. Pan Hřib si sice může na sociální sítě 100x napsat, že začal stavět metro D, ale lidé nejsou blbí. Pokud se stavět nezačalo, tak to nebude stačit napsat ani po 101. Totéž vnitřní městský okruh. Pusťme si libovolnou předvolební debatu, všude pan Hřib společně s Janem Čižinským a Jiřím Pospíšilem tvrdili, že jeho dostavba je jejich priorita. A kam se to posunulo? Vůbec nikam, jen na papíře narostly náklady o desítky miliard a já netuším proč. Hlavní předvolební tahák Prahy sobě a Jana Čižinského byla oprava Libeňského mostu. A jaká je realita? Toto volební období se ani nezačne opravovat. Jen oznámili, že se s opravou začne 2023, kdy už tu bude jiná koalice. Prostě tu odpovědnost posunuli zase dál. Já bych jim rád připomněl, že jedna ve stejné situaci už jsme jednou byli, a když se pak koalice po volbách změnila, ta nová soutěž zrušila. Jsem z Prahy 8, tak už jen kvůli jejím obyvatelům doufám, že se historie nebude opakovat.

Jaké radní byste za jejich činnost pochválil a jaké pokáral?

Začnu pozitivně. Pochvalu bych měl pro pana náměstka Hlaváčka a předsedu výboru pro územního rozvoj Petra Zemana, že v oblasti územního rozvoje, který ovlivňuje podobu města na dlouhá desetiletí dopředu hledají širokou shodu napříč zastupitelstvem – i z toho důvodu procházejí tisky týkající se této oblasti většinou bez nějakých dramatických diskuzí, ostatní radní by si z nich měli vzít příklad. Radní Chabr svou gesci zvládá poměrně dobře. Velmi dobře se nám komunikovalo i s náměstkem Vyhnánkem, který dle mého alespoň ví, co dělá. Nějakým způsobem se s opozicí snažil vždy spolupracovat, a o to nepochopitelnější mi přišlo, jakým způsobem nás seznámil s rozpočtem na příští rok. Situace, kdy se parametry dozvíme na tiskové konferenci, je přinejmenším bizarní. Finanční výbor ho ani neměl možnost projednat, a tak se ptám, k čemu potom ten výbor vlastně je? A navíc připomínám, že za hnutí ANO tam sedí třeba Ivan Pilný, což je člověk, který má zkušenosti se sestavováním státního rozpočtu, ale i rozpočtů velkých firem. Těžko byste hledali k sestavování rozpočtů hledali někoho povolanějšího. Místo toho, aby se využilo i jeho expertízy, tak je naopak informovaný stejně, jako jakýkoliv jiný Pražan. Jak na houpačce to pak je s paní radní Marvanovou a náměstkem Hlubučkem. Zbytek Rady je ale bída. Kde chybí základní kompetence, nemohou být výsledky, tak to prostě je.

Myslíte, že by se měl magistrát starat o zahraniční politiku státu?

Asi stejně, jako magistrát Brna, Olomouce, nebo radnice v Řeporyjích. A teď si představte, že každý z Primátorů nebo starostů, bude mít na konkrétní otázku jiný názor. Který je pak relevantnější? A co to pak do zahraničí vypovídá o diplomacii České republiky? Jak jsme čitelní pro zahraniční partnery a investory. Za zahraniční politiku je a vždy byla odpovědná vláda, jakákoliv dvojkolejnost, je v konečném důsledku kontraprodkutivní. A je jedno jestli tu dvojkolejnost způsobuje pan prezident Zeman, nebo pražský primátor Hřib. Já si ale ani nemyslím, že by šlo o plnohodnotnou zahraniční politiku, spíše jde o takové surfování na těch největších mediálních vlnách. Kdyby se primátor se stejným zájmem věnoval problémům města a jejich řešení, rozvíjela by se Praha raketovou rychlostí.

Jako opoziční strana často kooperujete s druhou opoziční stranou ODS, dokážete si představit v budocnu i koaliční spolupráci při vedení města?

Víte, já si dokážu představit spolupráci s kde kým, mě nejde o nějaké stranické tričko. Dokážu být stejně tak kritický ke koalici na magistrátu jako k některým návrhům, které na Prahu padají z poslanecké sněmovny. Budete se třeba divit, ale musím si v tomto směru pochválit nadstandardní spolupráci s Jiřím Pospíšilem z TOP09 (Spojené síly pro Prahu) a jeho týmem, byť navenek to nemusí tak vypadat. Na té komunální úrovni je to hlavně o lidech a já jsem přátelský člověk. Jen z některých pirátů cítím takové to velké špatné. Míra arogance primátora Hřiba je nekonečná. Ono je ale logické, že spolu opozice spolupracuje. Jsme tu v situaci, kdy se nás koalice snaží válcovat, jak jen to jde, a pokud bychom jeli každý sám za sebe a okopávali se i v opozičních lavicích, tak neprosadíme vůbec nic.

Jste i zastupitelem na Praze 8, co je tam pro vás stěžejní?

V tomto volebním období se věnuji na Praze 8 zejména územnímu rozvoji. Už teď, v polovině volebního období, se nám podařilo toho odpracovat tolik co se nepodařilo v územním rozvoji na Praze 8 za deset let zpátky. Podařilo se sem přivést skvělý tým mladých architektů a nadšenců, kteří nám pomáhají, zjednodušeně řečeno, že veškerá budoucí výstavba v území se již bude řídit jasnými pravidly, určí se veřejná prostranství, parky, uspořádání zástavby, výškové hladiny budov a další charakter území. Namátkou – tvoříme územní studii Palmovky a okolí, která by měla proměnit ne příliš lichotivý stav Palmovky na kvalitní městského prostředí a transformovat ji obdobně, jako se transformoval Karlín po povodních. Pracujeme na proměně lokality Šutka, kde bychom chtěli ve spolupráci s magistrátem vybudovat další sportoviště a volnočasové zázemí, chceme revitalizovat okolí Pelc-Tyrolky umožnit zde rozumnou zástavbu, kde, která bude korespondovat se zázemím univerzity. Je toho opravdu hodně, to byl opravdu jen drobný výčet. A v neposlední řadě se snažíme korigovat některé divočejší developerské záměry do rozumné roviny.

Co máte na městě Praze rád?

Býval to showpark, ale i ten zavřeli. Snažil jsem se pro ně najít jinou vhodnou budovu. Bohužel ty ku**y nechtěly. Teď už bez nadsázky – Já jsem se v Praze – Libni narodil a my rodilí Pražáci žijeme v takovém paradoxu. V podstatě kdokoliv do Prahy přijede, okamžitě si ji zamiluje. Město má nenapodobitelný genius loci. Když ale od malička pobíháte kolem Orloje, kličkujete v uličkách po Starého města a přesně víte, kam vás zaveze osmička, je to vše pro vás dlouhou dobu více méně všední. Pak ale postupně poznáváte jiná města, a v Praze začnete také zvedat hlavu, koukat se kolem sebe. Zjistíte, že panoráma s Pražským hradem je krásně kýčovité, že vypadá skoro jako logo Walta Disneyho. A najednou jste po dvaceti letech okouzlený stejně, jako člověk, který právě přijel. Nejde ale jen o to historické centrum. Ať už jste podnikatel, hipster, umělec, klasická rodina, prostě kdokoliv, každý si v Praze najde to svoje. To je na Praze úplně úžasné.

Děkujeme za rozhovor. 

Radomír Nepil (*1985)

Funkce:

zastupitel (od 2018) – Magistrát hlavního města Prahy

zastupitel (od 2014) – Zastupitelstvo MČ Praha 8

člen strany (od 2018) – ANO

https://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/primator_a_volene_organy/zastupitelstvo/seznam_zastupitelu/index.html?

https://www.praha8.cz/…tml

https://www.facebook.com/…pil

Autor: Redakce, Praha, ČR, 29.11.2020