Na Proseckou se vrátí doprava, další opravy ale budou následovat

Na pražskou Proseckou ulici se v úseku mezi ulicemi Františka Kadlece a Na Labuťce vrátí v úterý po rekonstrukci provoz. Práce na opravě komunikace v dalším úseku budou pokračovat od 5. do 11. prosince a Technická správa komunikací (TSK) pak plánuje opravy rovněž na příští rok.

Strážníci evidují 962 porušení zákazu pít alkohol na veřejnosti

Pražští strážníci zaznamenali od 14. října 2020 k dnešnímu dni 962 případů porušení zákazu pití alkoholu na veřejných prostranstvích. V necelé polovině případů uložili pokuty. Od letošního září řešili rovněž 22.647 porušení povinnosti mít zakrytá ústa a nos. Většina případů se stala v MHD. Na dotaz to dnes sdělila mluvčí městské policie (MPP) Irena Seifertová. V Česku nyní stále platí čtvrtý stupeň protiepidemického systému PES, který bude ve čtvrtek změněn na třetí.

Novým ředitelem magistrátu je Martin Kubelka, Hřib ho jmenoval

Do funkce ředitele magistrátu dnes jmenoval dosavadního šéfa odboru evidence majetku Martina Kubelku pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). V čele úřadu o 2300 zaměstnancích Kubelka od úterý nahradí zástupkyni ředitele Zdenu Javornickou, která byla jeho řízením pověřena od předloňského července, kdy minulá primátorka Adriana Krnáčová (ANO) odvolala tehdejší ředitelku Martinu Děvěrovou.

On-line Scholu pragensis „navštívilo“ asi 17.000 lidí

Veletrhu vzdělávání Schola Pragensis, který se letos kvůli pandemii covidu-19 konal on-line, se virtuálně zúčastnilo asi 17.000 diváků. Zhlédli živé vysílání od čtvrtka 26. listopadu do soboty 28. listopadu. Dnes to uvedl mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman. Každoročně na akci, která se obvykle koná v Kongresovém centru v Praze, dorazí zhruba 30.000 lidí.

Pražská burza dnes znovu klesla z nejsilnější úrovně od března

Pražská burza znovu neudržela nejsilnější úroveň od březnového začátku šíření nemoci covid-19 v Česku. Index PX dnes ztratil 0,19 procenta na 966,44 bodu. Klesly akcie Monety Money Bank, Erste Bank a energetické firmy ČEZ. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Česká koruna oslabila k euru, vůči dolaru stagnovala.

Pražské pivovary i restaurace jsou na otevření připravené

Pražské pivovary jsou na rozvolňování opatření v restauracích připravené, sdělilo dnes několik jejich zástupců. Tržby v restauracích kvůli omezením počtu lidí u stolu i maximální kapacity dosáhnou maximálně 30 až 50 procent běžných tržeb, odhaduje Luboš Kastner ze skupiny Hospodska.

Penta vypsala soutěž na podobu náměstí u Masarykova nádraží

Společnost Penta Real Estate vypsala architektonickou a urbanistickou soutěž na podobu náměstí u Masarykova nádraží na křížení ulic Havlíčkova, Na Florenci a V Celnici. Nyní prostranství funguje zejména jako parkoviště, což se má změnit. Kolem nádraží firma chce postavit novou čtvrť, stavba prvních dvou budov má podle mluvčího začít v prvním čtvrtletí příštího roku. Projekt kritizují některé instituce a také místní obyvatelé a spolky.

Vyhnánek: Pokud projde daňový balíček, přijdeme o 8,5 miliardy Kč

Hlavní město může přijít v případě schválení vládního daňového balíčku ročně až o 8,5 miliardy korun. Na dnešní tiskové konferenci po jednání radních to řekl primátorův náměstek Pavel Vyhnánek (Praha Sobě). Sněmovna předminulý týden schválila nejen zrušení superhrubé mzdy a zavedení sazeb daně z příjmu na 15 a 23 procent, ale i zvýšení daňové slevy na poplatníka na 34.125 korun. O podobě balíčku bude ještě jednat Senát. Letos město navíc kvůli pandemii covid-19 přijde o více než deset miliard korun.

Novým velitelem Hradní stráže byl jmenován plukovník Ackermann

Novým velitelem Hradní stráže byl jmenován plukovník Jaroslav Ackermann. Na twitteru to uvedl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Ackermann ve funkci vystřídal plukovníka Jiřího Kývalu, který odchází po uplynutí vojenského závazku do civilu. Ackermann dosud působil jako velitel strakonického protiletadlového pluku

Na Pražském okruhu se srazila tři auta, jeden řidič zemřel

Při dopravní nehodě na Pražském okruhu poblíž Dolních Počernic dnes odpoledne zemřel řidič nákladního auta. Srazily se dva nákladní vozy a jedna dodávka, kolem místa nehody se vytvořily kolony.

Pražská rada nesouhlasí se změnou územního plánu k nové ranveji

Pražští radní dnes nedoporučili změnu územního plánu nutnou pro stavbu nové ranveje, kterou plánuje státem vlastněné ruzyňské letiště. Změna byla původně navržena ke schválení, radní však většinou hlasů byli pro nedoporučující stanovisko. O změnách s konečnou platností rozhodne zastupitelstvo. S výstavbou paralelní dráhy chce letiště začít zhruba za pět let.

Praha zřídí komisi pro restrukturalizaci pražské ekonomik

Vedení hlavního města zřídí komisi pro restrukturalizaci pražské ekonomiky. Skupina se bude zabývat dopady koronavirové krize a změnou fungování ekonomiky. Založena bude k 1. prosinci letošního roku a jejím předsedou by měl být náměstek primátora Pavel Vyhnánek (Praha Sobě) zodpovědný za finance města. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. Magistrát zřídil již jednu ekonomickou skupinu, která řeší dopady pandemie na ekonomiku

Hospodaření Prahy skončilo letos 30. září přebytkem 9,6 mld. Kč

Hospodaření hlavního města jako celku skončilo letos ke konci třetího čtvrtletí přebytkem asi 9,6 miliardy korun, což je meziročně o zhruba tři miliardy méně. Příjmy dosáhly 72,57 miliardy korun a výdaje byly 62,95 miliardy Kč. Vliv na hospodaření mělo mimo jiné navýšení tzv. transferů ze státního rozpočtu. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. V prvním pololetí letošního roku měla Praha přebytek ve výši zhruba 3,88 miliardy Kč

Soud osvobodil muže v kauze nákupu zemního plyn

Pražský městský soud ve čtvrtek zprostil obžaloby Brita Lakhbira Singha Sandhua, který je stíhán v kauze související s nákupy zemního plynu pro Pražskou plynárenskou. Státní zástupce tvrdí, že muž prostřednictvím Pražské plynárenské vylákal od České republiky DPH ve výši 200 milionů korun. Obžalovaný už dříve odmítl, že by se dopustil protiprávního jednání. Rozsudek není pravomocný. Pražská plynárenská v případu figuruje jako poškozená, v minulosti uvedla, že se stala obětí podvodu.

Praha výrazné rozšíří zákaz plakátů a další reklam

Pražský magistrát rozšíří nařízení, kterým jsou zakázány plakáty, plachty a další reklamní nosiče v Pražské památkové rezervaci (PPR), na velkou část metropole. Ke stávajícímu nejpřísnějšímu omezení v historickém centru přibudou dvě pásma, první ve čtvrtích okolo rezervace a druhé sahající na jihu až na Nové Dvory, na severu do Troji, na východě do Malešic a na západě do Motola. Rozšíření by mělo začít platit v červenci příštího rok

Praha řeší přes 40 restaurací, které porušily vládní opatření

Od října do 18. listopadu obdržel pražský magistrát zhruba 190 oznámení o porušení vládních opatření proti šíření covidu-19, z toho 42 se týkalo restaurací. Žádné ze správních řízení, která k tomu úřad zahájil, zatím nebylo ukončeno. V jarní vlně epidemie podle něj magistrát řešil asi 500 oznámení, provozoven se jich týkalo asi deset. V posledních dnech policie řešila porušení zákazu otevření v restaurace v Šeberově a v klubu v centru.

Pražský primátor dnes jmenuje nového ředitele magistrátu

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) dnes jmenuje do funkce ředitele magistrátu dosavadního šéfa odboru evidence majetku Martina Kubelku. V čele úřadu o 2300 zaměstnancích Kubelka od úterý nahradí zástupkyni ředitele Zdenu Javornickou, která byla jeho řízením pověřena od předloňského července, kdy minulá primátorka Adriana Krnáčová (ANO) odvolala tehdejší ředitelku Martinu Děvěrovou.

Radní Prahy projednají rozpočet na příští rok či omezení reklamy

Pražští radní dnes budou schvalovat návrh rozpočtu na příští rok. Na programu mají také rozšíření nařízení omezujícího venkovní reklamu, zřízení komise pro restrukturalizaci pražské ekonomiky, zprávu o plnění rozpočtu za první až třetí čtvrtletí nebo akční plány pro ekonomickou diplomacii a projekty tzv. smart city.

https://www.praha.eu/public/de/44/76/3206429_1128528_Prg_41_Rada_2020.pdf

ERÚ oznámí pro příští rok část cen energií, kterou určuje

Energetický regulační úřad (ERÚ) dnes oznámí část cen elektřiny a plynu pro příští rok, kterou určuje. Takzvaná regulovaná složka tvoří zhruba polovinu konečné ceny elektřiny a asi čtvrtinu konečné ceny plynu. Jsou v ní zahrnuty především poplatek za přenos a distribuci, u elektřiny také příspěvek na obnovitelné zdroje energie. Zbylou část ceny určují sami dodavatelé.

Do lavic se dnes vrací většina žáků ZŠ a část víceletých gymnázií

Většina žáků základních škol se dnes po několika týdnech výuky na dálku vrací do školních lavic. Prezenční vyučování začíná opět fungovat také pro část dětí z víceletých gymnázií. Dnešní částečné znovuotevření škol odpovídá zmírnění protiepidemických opatření na čtvrtý stupeň rizika nákazy podle systému PES, které v jiných oblastech života v Česku začalo platit už minulé pondělí.

Vláda projedná distanční zastupitelstva či poslanecké předlohy

Změnu zákona, která umožní zastupitelstvům krajů a obcí jednat distanční formou, projedná na dnešním zasedáním vláda. Ministři se budou zabývat i výší náhrad za ztrátu výdělku po pracovních úrazech či strategii kybernetické bezpečnosti ČR na příští roky. Kabinet pravděpodobně projedná i materiály související s koronavirovou epidemí, na programu je například návrh na podporu sportovní infrastruktury od Národní sportovní agentury a návrh podpůrného programu COVID veletrhy od ministerstva průmyslu a obchodu.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 30.11.2020