Nárůst případů covidu je opět nižší, přibylo ale hospitalizací

Nárůst nových případů covidu dnes opět ve srovnání s minulým týdnem zpomalil. Laboratoře do 18:00 odhalily 2724 nakažených, minulé úterý jich za stejnou dobu bylo zhruba o 400 více. Vzrostl ale počet hospitalizovaných. V pondělí jich v nemocnicích bylo 4741, přibližně o 240 více než v neděli. Do statistik také přibylo dalších 93 úmrtí, s koronavirem dosud v ČR zemřelo 8388 lidí. Vyplývá to z aktuálních údajů ministerstva zdravotnictví.

Ve sbírce na obnovu vyhořelého kostela se vybral už milion korun

Ve veřejné sbírce, kterou vyhlásil pražský magistrát na obnovu požárem zničeného kostela sv. Michala ze 17. století, lidé přispěli od jejího vyhlášení na začátku listopadu již více než milionem korun. Informoval o tom dnes mluvčí Prahy Vít Hofman. Sbírka potrvá do 4. listopadu příštího roku. Zbytky kostela v zahradě Kinských se nyní dokumentují, následně má vzniknout konstrukce chránící zachovalé části. Dřevěný kostel z větší části shořel letos 28. října.

Děkanem pražské DAMU bude od března Karel František Tománek

Novým děkanem Divadelní fakulty Akademie múzických umění v Praze (DAMU) bude Karel František Tománek (58). Ke jmenování pro období 2021 až 2025 ho dnes navrhl Akademický senát DAMU. V březnu příštího roku ve funkci vystřídá Doubravku Svobodovou, která byla děkankou po dvě volební období od roku 2013. Za DAMU to dnes sdělila Petra Dosoudilová.

Pražská burza dál mírně oslabila, PX táhly dolů Avast a Erste

Pražská burza dnes dál mírně oslabila. Index PX klesl o 0,23 procenta na 964,24 bodu. Dolů ho táhly především akcie technologické společnosti Avast a Erste Bank, mírně ztratil i energetický ČEZ. Naopak se ziskem uzavřely Komerční banka, Moneta Money Bank či operátor O2. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Index PX se minulý týden ve středu dostal nejvýše od března. Po čtvrtečním oslabení se na maximum od začátku epidemie vrátil v pátek, v tomto týdnu zatím klesá.

Pro pražská sociální zařízení bude testování návštěv komplikované

Některá pražská sociální zařízení zřejmě nezvládnou zajistit testování na místě pro návštěvy, které by měly být od soboty povoleny s nejvýše dva dny starým testem na covid-19 nebo dokladem o prodělání nemoci v posledních 90 dnech. Dnes to sdělila radní Prahy Milena Johnová (Praha Sobě) a zástupci zařízení, z nichž někteří označili testování za vyloučené. Jiní ho jako problém nevidí. Zatím se také čeká na instrukce od ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV), které by měly dorazit do středy.

Praha do konce týdne stanoví postup a metodiku testování učitelů

Pražský magistrát do konce týdne stanoví postup a metodiku při dobrovolném testování na nemoc covid-19 u zaměstnanců škol. Na dotaz to dnes sdělil mluvčí magistrátu Vít Hofman. Testování pomocí antigenních testů se má konat od 4. do 18. prosince.

O2 pokryje do konce roku 35 stanic metra signálem 5G

O2 pokryje do konce roku signálem 5G 35 stanic pražského metra a navazující tunely. Pokrývání zahájí v nejbližších dnech ve stanici Muzeum na trase C, následovat budou další stanice a tunely. Firma to uvedla v tiskové zprávě. Části metra signálem 5G postupně pokrývají i konkurenční T-Mobile a Vodafone.

Vedení Prahy zvažuje vzít si příští rok úvěr pět miliard Kč

Vedení Prahy zvažuje vzít si v příštím roce úvěr pět miliard korun. Peníze budou určeny ke stabilizaci částky určené na investice. Důvodem je pokles příjmů způsobený pandemií nemoci covid-19. Celkovou zadluženost úvěr nezvýší, město musí příští rok splatit stejnou část závazků Evropské investiční bance (EIB), řekl dnes na dotaz náměstek primátora Pavel Vyhnánek (Praha Sobě). Město očekává propad příjmů kvůli koronavirové krizi více než deset miliard korun. Na investice má jít příští rok 14,8 miliardy. Dluh města nyní je zhruba 19 miliard Kč.

Pražanům je k dispozici nová mobilní laboratoř

První PCR testy dnes zdravotníci provedli v mobilní laboratoři v upraveném sanitním voze, kterou ve spolupráci s pražským magistrátem provozuje GHC Genetics. Služby mobilní laboratoře jsou určené zvláště podnikatelům. Sanitka k testovaným po objednání přijede na libovolné místo v Praze. Vyhodnocení testu bude v některých případech k dispozici i do dvou hodin, řekl dnes novinářům náměstek primátora hlavního města Petr Hlubuček (STAN).

V Praze se dnes oficiálně otevřel Honorární konzulát Islandu

Honorární konzulát Islandu v Praze se dnes oficiálně otevřel, konzulkou a jedinou oficiální zástupkyní země v České republice je advokátka Klára Dvořáková z kanceláře Holubová advokáti. V tiskové zprávě o tom dnes informovala Lucie Hofmanová z advokátní kanceláře. Slavnostní otevření konzulátu se uskutečnilo online, zdravici poslal islandský ministr zahraničí.

Prezident Zeman jmenoval Mlsnu předsedou antimonopolního úřadu

Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě jmenoval Petra Mlsnu předsedou Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Dosavadní náměstek ministra vnitra ve funkci nahradil Petra Rafaje, který k dnešku rezignoval. Jeho konec požadovali zástupci vládní koalice. Mlsna se funkce ujme od středy, kdy mu začne šestileté funkční období.

Zoo a botanická zahrada v Praze se chystají na otevření

Zoologická zahrada v Praze a Botanická zahrada hlavního města se chystají ve čtvrtek otevřít v omezených podmínkách. Do areálu zoo bude vpuštěno nejvýše 5000 návštěvníků současně, uvedl dnes ředitel pražské zoo Miroslav Bobek. Rozvolňování schválila v pondělí 30. listopadu vláda.

V Praze Ďáblicích začala výstavba projektu Evergreen

V prostoru bývalého brownfieldu ve starých Ďáblicích byla zahájena výstavba jednoho z největších projektů rodinných domů v Praze za poslední roky, která je doplněna o čtyři viladomy.

Prezident Zeman se rozhodl vetovat daňový balíček

Prezident Miloš Zeman se rozhodl vetovat daňový balíček, který obsahuje mimo jiné zrušení superhrubé mzdy a zavedení sazeb z příjmu 15 a 23 procent. Důvodem je pozměňovací návrh v balíčku, který zvyšuje daňovou slevu na poplatníka. Podle Zemana výrazně narušuje rozpočtovou stabilitu. Zeman je také nespokojen s tím, že navzdory dohodě balíček neobsahuje zrušení superhrubé mzdy a zavedení nových sazeb daně z příjmu pouze na dva roky. Prezident to oznámil ministryni finací Aleně Schillerové (za ANO), kterou dnes přijal na Pražském hradě. Na twitteru to uvedl prezidentův mluvčí.

Prodej dálničních známek přes e-shop zatím nefunguje

Nákup elektronických dálničních známek na příští rok přes internetový obchod edalnice.cz od rána nefunguje. Ostrý provoz e-shopu se má spustit během dneška, ještě se ladí některé detaily, řekl ráno Martin Opatrný, mluvčí státní společnosti Cendis, která systém provozuje. Podle něj si ovšem první známky, už někteří řidiči brzy ráno koupit stihli. Ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO) výpadky na dnešní tiskové konferenci ke spuštění prodejů vysvětlil snahou o zajištění systému před jeho přetížením a případnými útoky hackerů. Systém stál téměř 310 milionů korun. Známky začnou platit nejdříve od 1. ledna.

Praha najme dva manažery pro přípravu koncertního sálu

Pražský magistrát uzavře manažerskou smlouvu se dvěma externími členy komise pro stavbu koncertního sálu na Vltavské Martinem Krupauerem a Martinem Grossem. Budou se věnovat přípravě projektu, pro který nyní vzniká studie proveditelnosti. Schválili to radní. Manažeři budou pobírat odměnu 1600 korun za hodinu a součástí jejich práce budou studijní cesty kvůli sběru informací o obdobných stavbách.

V Praze 7 bude mít ulici zakladatel dětské onkologie Koutecký

V pražských Holešovicích bude pojmenována nově vzniklá ulice po zesnulém zakladateli dětské onkologie profesoru Josefu Kouteckém. Spojovat bude ulice Argentinskou, U Staré plynárny a U Měšťanských domů. Vyplývá to z dokumentu, který schválili pražští radní. Koutecký založil dětskou onkologii v Československu v roce 1964, do té doby tento lékařský obor v zemi neexistoval. Zemřel 5. července 2019 ve věku 88 let.

Pražský IPR najde na jaře 2021 stavebníka pro opravu svých budov

Pražský Institut plánování a rozvoje (IPR) bude mít v příštím roce na jaře hotovy studie nutné k opravě jeho budov a jejich okolí v areálu Emauz. Poté vypíše tendr na firmu, která domy opraví. Samotná rekonstrukce má začít v polovině příštího roku. Fungování institutu omezeno nebude. Na dotaz to dnes sdělil mluvčí IPR Marek Vácha. Budovy od architekta Karla Pragera mají mimo jiné problémy se statikou a zatéká do nich. Náklady oprav zatím nejsou známy. IPR má na starosti územní plánování ve městě.

Několik desítek podnikatelů vyšlo v Praze protestovat proti vládě

Několik desítek zástupců podnikatelů a živnostníků se vydalo dnes dopoledne od pomníku druhého odboje v parku na pražském Klárově k úřadu vlády, kde kritizovali její styl vládnutí a rozhodování. Akci svolaly Podnikatelské odbory. Před Strakovou akademií jednotliví podnikatelé přednesli své výtky vůči krokům kabinetu. Po neúspěšném pokusu o předání výzvy vládě se účastníci protestu za zpěvu hymny před polednem postupně rozcházeli.

V Kolodějích sjel autobus do příkopu, dvě ženy se zranily

Autobus MHD se dnes ráno v pražských Kolodějích srazil s osobním vozidlem, sjel do příkopu, kde se zarazil o strom. Při nehodě utrpěly dvě ženy – řidička auta a cestující z autobusu – středně těžká zranění a skončily v nemocnici, řekla mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová. Ulice Pod Jankovem byla kvůli odstraňování následků a vyšetřování nehody oboustranně uzavřena, uvedl policejní mluvčí Jan Rybanský.

Při charitativní akci Giving Tuesday bude nasvícen Petřín

Jako poděkování účastníkům charitativní akce Giving Tuesday, tedy Dárcovské úterý, dnes bude barevně nasvícena petřínská rozhledna v Praze. Dárcovské úterý pořádá organizace Asociace společenské odpovědnosti.

Nárůst počtu případů covidu v Praze v pondělí zpomalil

Nárůst počtu případů nemoci covid-19 v Praze v pondělí zpomalil. Přibylo 303 nakažených, tedy zhruba o dvě desítky méně než předchozí pondělí. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Praha má také s 42 body stále nejnižší rizikové skóre v protiepidemickém systému PES ze všech regionů Česka.

Do funkce ředitely pro státní službu dnes nastupuje Postupová

Do funkce personální ředitelky sekce pro státní službu ministerstva vnitra dnes nastupuje Martina Postupová. V roli zástupkyně náměstka pro státní službu Petra Hůrky střídá na šestileté funkční období Ivu Hřebíkovou, která post obsadila v březnu 2015. Místo bylo od začátku listopadu uvolněné, jmenování Postupové před týdnem na základě výsledků výběrového řízení schválila vláda.

Poslanci znovu posoudí novou odpadovou legislativu

Poslanci by se dnes měli zabývat předlohami, které jim vrátil Senát. Patří k nim nová odpadová legislativa a vodní novela proti suchu, kterou by senátoři chtěli zjednodušit obnovu koryt malých toků. Prosincová schůze dolní komory začne odpoledne. Program jednacího dne se může změnit.

V ČR je dnes Dárcovské úterý, je možné přispět na dobročinnost

V Česku se dnes koná charitativní akce Giving Tuesday neboli Dárcovské úterý. Představuje reakci na nákupní Black Friday neboli Černý pátek se slevami a utrácením. Na prospěšné projekty pro potřebné mohou přispět drobní dárci, firmy i nadace. Akce se v Česku koná popáté. Zastřešuje ji Asociace společenské odpovědnosti. Za první čtyři ročníky se podle pořadatelů podařilo vybrat přes 111 milionů korun a desítky tun oblečení a potravin. Ve světě se Dárcovské úterý uskutečnilo poprvé v roce 2012.

Řidiči si mohou ode dneška kupovat elektronické dálniční známky

Řidiči si mohou ode dneška začít kupovat nové elektronické dálniční známky platné pro příští rok. K dostání budou na internetu, pobočkách pošt a vybraných čerpacích stanicích. Digitální známky nahradí dosavadní papírové kupony, jejich cena zůstává stejná. Systém za přibližně 309 milionů korun, jehož přípravu provázely problémy, je podle úřadů hotov.

Prezident Zeman dnes jmenuje Petra Mlsnu předsedou ÚOHS

Prezident Miloš Zeman dnes odpoledne na Pražském hradě jmenuje náměstka ministra vnitra Petra Mlsnu předsedou Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Mlsna ve funkci nahradí Petra Rafaje, který k 1. prosinci rezignoval. Jmenování Mlsny prezidentovi navrhla vláda.

ČSÚ zveřejní zpřesněná data o vývoji ekonomiky v třetím čtvrtletí

Český statistický úřad (ČSÚ) dnes zveřejní zpřesněné údaje o vývoji ekonomiky ve třetím čtvrtletí. Podle prvního odhadu z konce října hrubý domácí produkt klesl meziročně o 5,8 procenta. Mezičtvrtletně pak ekonomika podle prvních dat ve třetím čtvrtletí vzrostla o 6,2 procenta.

MF bude informovat o vývoji státního rozpočtu ke konci listopadu

Ministerstvo financí dnes zveřejní údaje o vývoji státního rozpočtu ke konci listopadu. Ke konci října schodek státního rozpočtu stoupl na 274 miliard korun ze zářijových 252,7 miliardy korun. To byl nejhorší říjnový výsledek od vzniku ČR. Loni ke konci listopadu skončil rozpočet se schodkem 38,6 miliardy korun.

Piráti uzavřou hlasování, zda bude Bartoš celostátní volební lídr

Piráti dnes večer uzavřou své hlasování o tom, zda potvrdí svého předsedu Ivana Bartoše jako celostátního lídra pro sněmovní volby v příštím roce. Bartoš je jediným kandidátem, který vzešel z krajských nominací. V případě úspěchu ve stranickém hlasování bude i kandidátem Pirátů na předsedu či místopředsedu vlády a lídrem povolebního vyjednávacího týmu.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 1.12.2020