Dnes přibylo do večera 2404 případů covid-19,méně než před týdnem

V Česku dnes do 18:00 přibylo 2404 potvrzených případů nákazy koronavirem. Je to o 320 nakažených méně než za stejnou dobu v úterý, proti minulé středě do večera je nárůst také nižší, a to zhruba o 270 případů. Počet zemřelých stoupl proti ranním údajům na webu ministerstva zdravotnictví o 100 na 8507. Aktuálně se s koronavirem potýká téměř 67.000 lidí, většina má mírný průběh nemoci. Hospitalizovaných bylo k úterý 4667 pacientů, o 74 méně než v pondělí.

Předsedou Asociace krajů byl zvolen Martin Kuba (ODS)

Předsedou Asociace krajů ČR zvolili dnes hejtmani podle informací jihočeského hejtmana Martina Kubu (ODS). Jeho prvním místopředsedou bude hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO). Představitel opozičních občanských demokratů bude v čele asociace po 12 letech, mezi roky 2001 až 2008 ji vedl nynější europoslanec Evžen Tošenovský (ODS).

Czech Press Photo vyhrál reportér ČTK Roman Vondrouš

Hlavní cenu v soutěži Czech Press Photo 2020 dnes dostal reportér České tiskové kanceláře (ČTK) Roman Vondrouš. Mezi 5000 fotografiemi uspěl se snímkem muže procházejícího v Praze dezinfekční branou, která byla instalována jako opatření proti šíření koronaviru.

Pražská burza potřetí za sebou klesla, ztratila čtvrt procenta

Pražská burza dnes potřetí za sebou klesla. Index PX se snížil o 0,26 procenta na 961,70 bodu. Proti růstu akcií bank působil pokles cenných papírů energetické společnosti ČEZ a dodavatele antivirových programů Avast. Jeho akcie ztratily víc než čtyři procenta. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Česká koruna oslabila k euru, vůči dolaru zakončila na nejsilnější hodnotě za více než dva roky.

Dopravní podnik bude mít od pátku jen nízkopodlažní autobusy

Ve vozovém parku pražského dopravního podniku (DPP) budou od pátku 4. prosince už jen nízkopodlažní autobusy. Podnik vyřadí vozy typu Karosa B 951, s tímto typem se cestující setkají už pouze při historických jízdách. Podnik má zhruba tisícovku autobusů, které průběžně obměňuje. Průměrný věk vozového parku bude po vyřazení karos 5,5 roku. DPP je největší městskou firmou a zabezpečuje MHD.

Do VŠ v Praze se v pondělí všechny první ročníky nevrátí

Všichni studenti prvních ročníků se od pondělí k prezenční výuce na vysokých školách v Praze nevrátí. Ačkoli jejich návrat bude při zmírnění vládních opatření proti covidu-19 od pondělí možný, vysoké školy budou zřejmě zatím pokračovat spíš v jejich vzdělávání na dálku. Víc se asi obnoví praktika, která budou podle protiepidemického systému PES od pondělí povolená pro všechny studující.

Lidé od čtvrtka nastoupí do pražských tramvají předními dveřmi

V pražské integrované dopravě (PID) budou moci cestující od čtvrtka 3. prosince do všech tramvají opět nastupovat předními dveřmi. Omezení platilo jako opatření proti šíření nemoci covid-19. Nadále však bude platit, že denní provoz veřejné dopravy bude postupně končit po 22:00. Na dotaz to dnes řekl Filip Drápal, mluvčí organizace Ropid, která plánuje veřejnou dopravu. Důvodem změn je čtvrteční přechod ze čtvrtého do třetího stupně protiepidemického systému PES. MHD v Praze nyní využívá asi třetina lidí proti běžnému stavu.

Pražská kadeřnictví plánují práci o víkendech,přijmou brigádníky

Pražská kadeřnictví kvůli enormnímu zájmu po nuceném uzavření plánují prodloužit pracovní týden o víkendy. Někde plánují provoz posílit také o brigádníky. Na obnovu fungování jsou připravena, počítala s ním už od pondělí.

Počet povolených bytů v Praze je proti prodaným zhruba poloviční

V Praze od roku 2015 developeři prodali 33.500 bytů v bytových domech. Úřady jich za stejnou dobu povolily 19.057, tedy 57 procent z prodaných. Vyplývá to ze studie developerské společnosti Central Group, kterou zveřejnila na dnešní on-line konferenci. Podle šéfa firmy Dušana Kunovského je to hlavní příčinou výrazného cenového růstu novostaveb. Od poloviny roku 2015 v hlavním městě zdražily v průměru o 98 procent na 110.117 korun za metr čtvereční.

Na nový byt o rozloze 70 m2 vydělává Pražan v průměru 13,9 roku

Obyvatel Prahy by na průměrný nový byt o rozloze 70 metrů čtverečních vydělával 13,9 roku, pokud by neměl žádné jiné výdaje. Vyplývá to ze studie developerské společnost Central Group, jejíž výsledky dnes zveřejnila na on-line konferenci. Jde o údaje na konci třetího čtvrtletí. Z porovnávaných měst v regionu je to nejvíce. Před rokem to bylo 14,1 roku. Na konci třetího čtvrtletí 2014, od kdy developer údaje eviduje, to bylo necelých deset let.

V Praze 6 bude zřízená dětská skupina

V Praze 6 se 1. dubna 2021 otevře nová dětská skupina pro 12 dětí. Do rekonstrukce objektu, v němž bude organizace sídlit, investuje městská část 4,7 milionu korun, na provoz dětské skupiny přispěje magistrát, uvedla radní Prahy 6 pro oblast školství Marie Kubíková (ODS).

Praha vytvoří koncepci vlastnické politiky městských firem

Pražský magistrát si nechá vytvořit koncepce vlastnické politiky městských obchodních společností. Dokument, který připraví chystaná pracovní skupina, bude mj. definovat majetkovou strategii města, popis společností nebo způsob odměňování. Zabývat se bude rovněž vztahem a spoluprací mezi firmami. Vyplývá to z dokumentu schváleného pražskými radními. Praha je vlastníkem či podílníkem v obchodních společnostech a zároveň má řadu příspěvkových organizací.

Při manipulaci s malorážkou se na Smíchově zranili dva muži

Při neopatrné manipulaci se zbraní se dnes při vyklízení bytu na pražském Smíchově zranili dva muži, záchranáři je po ošetření převezli do nemocnice. Jeden z nich, kterému bylo 49 let, utrpěl poranění břicha, o šest let mladší muž měl postřelené prsty ruky.

Zástupci Národního divadla předali dárky v nemocnici Vinohrady

Ředitel Národního divadla (ND) v Praze Jan Burian a herec David Matásek dnes předali dárky zdravotníkům ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Bedny s ovocem a zeleninou doplněné šumivým vínem a dalšími nápoji nebo dárkovými předměty převzal jako poděkování zdravotníkům za jejich těžkou práci v období pandemie ředitel nemocnice Petr Arenberger. Zástupci ND vybrali kromě vinohradské ještě dalších devět nemocnic, kam během dneška a čtvrtka rozvezou celkem téměř dvě tuny dárků.

V úterý přibylo v Praze 404 případů covidu, méně než před týdnem

V úterý přibylo v Praze 404 potvrzených případů nemoci covid-19, což je zhruba o 50 méně než předchozí úterý. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Index rizika protiepidemického systému PES je ve městě k dnešku se 42 body nadále nejnižší z celého Česka.

V Praze se otevřely noclehárny pro lidi bez domova

V rozšířeném režimu se v Praze v prosinci otevřely zimní noclehárny pro lidi bez domova. K dispozici je 539 míst k přespání, tedy více než loni. Letos se v zařízeních dbá na opatření proti šíření covidu-19, uvedl Martin Šimáček, ředitel Centra sociálních služeb Praha (CSSP), které je hlavním koordinátorem zimních služeb.

Pořadatelé dnes vyhlásí vítěze soutěže Czech Press Photo

Pořadatelé dnes vyhlásí vítěze 26. ročníku fotožurnalistické soutěže Czech Press Photo. Kvůli opatřením proti šíření koronaviru se neodehraje tradiční ceremoniál s oceněnými a hosty, výsledky organizátoři vyhlásí na internetu. Nominovaným fotografiím v letošním ročníku dominovala pandemie koronaviru.

Zeman jmenuje nové soudce a rektora budějovické VŠTE

Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě jmenuje rektora Vysoké školy technické a ekonomické (VŠTE) v Českých Budějovicích. Stát by se jím měl dosavadní prorektor Vojtěch Stehel. Na návrh vlády by měl také jmenovat deset soudců, devět z nich zamíří do správního soudnictví.

Poslance čeká další debata o návrhu státního rozpočtu

Sněmovnu čeká další debata o návrhu státního rozpočtu na příští rok, který navrhla vláda se schodkem 320 miliard korun. V dnešním druhém čtení dostanou poslanci příležitost vznášet své požadavky na přesuny peněž uvnitř rozpočtu.

Nárůst případů covidu je opět nižší, přibylo ale hospitalizací

Nárůst nových případů covidu včera opět ve srovnání s minulým týdnem zpomalil. Laboratoře včerejších 18:00 odhalily 2724 nakažených, minulé úterý jich za stejnou dobu bylo zhruba o 400 více. Vzrostl ale počet hospitalizovaných. V pondělí jich v nemocnicích bylo 4741, přibližně o 240 více než v neděli. Do statistik také přibylo dalších 93 úmrtí, s koronavirem dosud v ČR zemřelo 8388 lidí. Vyplývá to z aktuálních údajů ministerstva zdravotnictví.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 2.12.2020