Zájem o nákupy v pražských centrech večer zesílil, byly i fronty

Zájem o nákupy v pražských obchodních centrech dnes v podvečer a večer zesílil. U některých obchodů, a to především s oblečením nebo s dárkovými předměty a bytovými doplňky, se dokonce tvořily fronty. Prodejci však nápor vesměs zvládali, lidé zpravidla čekali na vstup jen několik minut. Většina obchodníků i zákazníků protiepidemická pravidla dodržovala, nakupující ale často zapomínali na použití dezinfekce při vstupu do obchodů. Někde se tvořily i fronty u pokladen bez předepsané vzdálenosti mezi nakupujícími.

Praha 11 přijala půjčku a dotaci na rekonstrukci ubytovny Sandra 

Na rekonstrukci bývalé ubytovny Sandra u metra Opatov v Praze 11 plánuje nyní radnice dát asi půl miliardy. Zastupitelé městské části dnes na svém zasedání přijali od hlavního města druhou půjčku 100 milionů korun a dotaci 73 milionů korun. Budova na adrese Nad Opatovem 2140 se opravuje od léta loňského roku.

V Praze 11 otevřeli druhé odběrové místo na covid-19

V Praze 11 je druhé odběrové místo, kde budou zájemcům provádět PCR testy na covid-19. U Polikliniky Šustova funguje od dnešního dne, řekl na zasedání zastupitelstva městské části radní Petr Jirava (ANO). Podle mluvčí Prahy 11 Anny Kočicové odběrové místo zřídila radnice ve spolupráci s EUC Klinika Praha.

Případů covidu bylo dnes v ČR víc než ve středu i než před týdnem

Zpomalování nárůstu počtu případů nemoci covid-19 v Česku se dnes zastavilo. Do dnešního večera přibylo 2721 potvrzených případů, což je o 317 víc než ve středu večer a o 529 víc než ve stejnou dobu před týdnem. Dosud nárůsty zpomalovaly. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví k dnešním 18:00, čísla za celý den budou dostupná v pátek brzy ráno.

Pražská burza poprvé v tomto týdnu rostla

Pražská burza po třech dnech poklesu dnes otočila směr. Index PX posílil o 0,45 procenta na 966,04 bodu. V zisku skončily téměř všechny hlavní tituly, v červeném uzavřela pouze elektrárenská společnost ČEZ. Vyplývá to z údajů burzovního webu.

Strážníci dali 901 pokut za porušení protiepidemických pravidel

Strážníci pražské městské policie (MPP) řešili v listopadu 8920 případů porušení nařízení proti šíření nemoci covid-19. Na místě uložili 901 pokut v celkové výši 342.000 Kč. Správním orgánům oznámili 337 případů a zbytek vyřešili domluvou. Strážníci řešili mimo jiné porušení nošení roušek nebo konzumace alkoholu na veřejnosti.

Hotely v Praze výraznější nárůst rezervací nezaznamenaly

Pražské hotely v souvislosti s dnešním uvolněním vládních opatření zaznamenaly jen mírné nebo vůbec žádné nárůsty rezervací. Dnes to řekl prezident Asociace hotelů a restaurací České republiky Václav Stárek a potvrdili zástupci oslovených hotelů. Podle Stárka zůstává v důsledku výpadku zejména zahraničního turismu daného pandemií koronaviru v metropoli více než polovina hotelů uzavřených. Ubytovací zařízení musela být pro rekreační účely uzavřena od 22. října.

Bednárik je novým šéfem Českých drah, nahradil Nebeského

Novým předsedou představenstva Českých drah se stal Ivan Bednárik, který dosud vedl dceřiné ČD Cargo. Ve funkci nahradí Václava Nebeského, jenž se přesune na pozici místopředsedy představenstva. Ve vedení podniku pak úplně končí dosavadní náměstek generálního ředitele ČD Patrik Horný. Rozhodla o tom dnes dozorčí rada podniku, oznámila společnost. Bednárik by měl převzít i pozici generálního ředitele ČD. Změny by podle ministra dopravy Karla Havlíčka (za ANO) měly podnik posílit v době krize.

Podvodník se vydával za šéfa GIBS, od cizinců získal statisíce

Jednapadesátiletý muž z Prahy se vydával za pražského šéfa Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) a spolu se dvěma společníky zajišťoval cizincům vyřízení českého občanství, pobytu v Česku či jeho prodloužení. Od cizinců převzal minimálně 400.000 korun. Všichni tři muži jsou stíháni za podvod, v případě prokázání viny jim hrozí až osmileté vězení. Hlavní aktér je ve vazbě. V případu je stíhaná také policistka cizinecké policie. V tiskové zprávě o tom dnes informovala mluvčí GIBS Ivana Nguyenová.

Na koleje VŠ v Praze se zatím zřejmě moc studentů nevrátí

Na vysokoškolské koleje v Praze se zřejmě v souvislosti se současným zmírněním opatření proti covidu-19 moc studentů nevrátí. Nejvíce by jich mohlo přijet na koleje Vysoké školy chemicko-technologické (VŠCHT), kde se od pondělí obnoví většina laboratorní výuky pro všechny posluchače. Na kolejích by se jich mohly ubytovat stovky. Další vysoké školy počítají s návratem spíš menšího počtu studentů nebo žádným, protože budou pokračovat ve výuce na dálku

Před některými saunami v Praze se ráno tvořily fronty nedočkavců

Před některými pražskými saunami se dnes ráno už půl hodiny před jejich opětovným otevřením tvořily fronty. Do fitness center, kde lidé při cvičení musí mít nasazenou roušku, přišla zhruba třetina obvyklé klientely. Povinnost nosit roušky však sportovci respektují. Například Dům jógy ale své pobočky zatím neotevřel. Podle společnosti je jóga v roušce těžko představitelná.

Odborníci: Nájemné v lepších kancelářích v Praze spíše neklesne

Nájemné v kancelářích nejvyšší třídy v Praze navzdory současné krizi zřejmě neklesne. Majitelé spíše sáhnou k pobídkám, jako jsou například nájemní prázdniny nebo příspěvek na interiér. Podíl volných kanceláří nejspíš vzroste, hlavně na Pankráci nebo v Holešovicích, kde je nejvíce nových projektů. Ztráty majitelů se podle nich zatím dají jen těžko odhadnout. Nejhůře na tom budou ti, kteří pronajímají prostory firmám v sektoru služeb.

Zoo a botanická zahrada v Praze se dnes otevřely

Zoologická zahrada a trojská botanická zahrada v Praze se dnes otevřely návštěvníkům. Omezená je návštěva vnitřních výstavních prostor i počet lidí v areálu. V areálu zoo může být v jednu chvíli nejvýše 5000 lidí, řekl ředitel zoo Miroslav Bobek. Za dvě hodiny provozu přišla asi desítka návštěvníků.

Pražské letiště i v krizi chystá velkou rekonstrukci terminálu 3

Pražské letiště i přes současnou krizi připravuje rekonstrukci třetího terminálu, který slouží především pro privátní a speciální lety. Investice za přibližně 250 milionů korun začne v létě příštího roku a měla by navýšit kapacitu pro cestující.

Pražský hrad zůstává pro veřejnost uzavřen

Pražský hrad se dnes návštěvníkům neotevřel. Prezidentův kancléř Vratislav Mynář rozhodnutí zdůvodnil obavou z přeplněných nádvoří a front. V prosinci ale bude v Jízdárně Pražského hradu zpřístupněna výstava J. A. Komenský a 24. prosince se otevře pro tradiční půlnoční mši katedrála svatého Víta. V tiskové zprávě to uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Česko dnes přešlo na mírnější stupeň opatření proti šíření nového koronaviru, což mimo jiné umožňuje otevřít památky či muzea.

Do ulic Prahy vyjelo kvůli sněhu 73 sypačů a další technika

V Praze dnes v 05:00 vyjelo kvůli napadanému sněhu všech 73 sypačů určených na úklid nejdůležitějších ulic. Do terénu byly vyslány ještě desítky další techniky na úklid vedlejších ulic a chodníků. Na dotaz to řekla mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Barbora Lišková. Zimní údržbu komunikací zajišťuje každoročně od 1. listopadu do 31. března TSK, která si najímá Pražské služby (PSAS).

Mezi pražskými hasiči je už jen jeden s covidem-19

Pouze jednoho covid pozitivního zaměstnance v současnosti evidují pražští hasiči. Na konci října přitom bylo pozitivních 45 z nich a mimo službu bylo kvůli karanténě 107 lidí. O vývoji dnes informoval mluvčí Hasičského záchranného sboru hlavního města Prahy Martin Kavka. V Praze je přes 850 příslušníků hasičského záchranného sboru.

Benzin v Praze od minulého týdne mírně zdražil, nafta zlevnila

Benzin v Praze za uplynulý týden mírně zdražil, cena nafty klesla. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic prodává v průměru za 28,60 koruny, před týdnem byl o dva haléře levnější. Naopak o dva haléře na litru za uplynulý týden zlevnila nafta, za litr teď řidiči v hlavním městě dají průměrně 28,26 koruny. Ceny paliv v Praze jsou dlouhodobě nejvyšší v zemi. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje.

V Praze ve středu přibylo 401 případů covidu, víc než před týdnem

V Praze ve středu přibylo 401 případů nemoci covid-19, což je o zhruba 30 více než předchozí středu. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Rizikový index protiepidemického systému PES je v Praze stále nejnižší v Česku. Mírně se ale zvýšil, a to ze středečních 42 bodů ze sta na dnešních 47 bodů.

Ode dneška se znovu otevřou obchody či restaurace

Ode dneška se v Česku uvolní část opatření proti šíření nemoci covid-19. Po přechodu ze čtvrtého na třetí stupeň pohotovosti protiepidemického systému PES mohou například znovu otevřít všechny obchody, provozovny služeb či restaurace. Zcela skončí noční zákaz vycházení. Dál ale platí třeba povinnost nosit roušky ve všech vnitřních prostorech a na vybraných veřejně přístupných místech.

Ministerstvo bude informovat o ukončení vývoje české vakcíny

Ministerstvo zdravotnictví dnes bude informovat o ukončení vývoje české vakcíny proti onemocnění covid-19. Má zhodnotit dosavadní činnost výzkumného týmu pod vedením poslankyně ANO lékařky Věry Adámkové a předložit výsledky první fáze výzkumu. Na vývoji vakcíny pracují po celém světě přední farmaceutické firmy a vědecká pracoviště. Český projekt měl od počátku řadu kritiků, měl stát desítky milionů korun.

Včera přibylo do večera 2404 případů covid-19,méně než před týdnem

V Česku včera do 18:00 přibylo 2404 potvrzených případů nákazy koronavirem. Je to o 320 nakažených méně než za stejnou dobu v úterý, proti minulé středě do večera je nárůst také nižší, a to zhruba o 270 případů. Počet zemřelých stoupl proti ranním údajům na webu ministerstva zdravotnictví o 100 na 8507. Aktuálně se s koronavirem potýká téměř 67.000 lidí, většina má mírný průběh nemoci. Hospitalizovaných bylo k úterý 4667 pacientů, o 74 méně než v pondělí.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 3.12.2020