V Praze bylo ve čtvrtek 503 nakažených, o 200 víc než před týdnem

V Praze přibylo ve čtvrtek 503 případů nemoci covid-19, což je o zhruba 200 více než předchozí čtvrtek. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. I ve středu byl přírůstek množství nakažených v hlavním městě vyšší než před týdnem. Také index rizika protiepidemického systému PES v Praze stoupá. Dnes se zvýšil ze čtvrtečních 43 bodů na 49 bodů ze sta. Za poslední týden se nákaza v Praze vyskytla podle informací hygieniků v 60 školských zařízeních z více než 900.

Praha kvůli rozvolnění prodlouží provoz metra a posílí tramvaje

Praha kvůli rozvolnění protiepidemických opatření ode dneška prodlouží provoz metra o hodinu a lanovky na Petřín do 20:00. Zdvojnásobí také kapacitu nočních tramvají v pátek a sobotu. Dnes to sdělil Filip Drápal, mluvčí organizace Ropid, která plánuje veřejnou dopravu. Už ve čtvrtek, kdy se v celém Česku do 22:00 otevřely restaurace, byly některé noční tramvaje v Praze přeplněné.

V Praze na Hájích přežil 15letý chlapec pád zřejmě z 19. patra

V Praze na Hájích dnes odpoledne spadl zřejmě z 19. patra panelového domu patnáctiletý chlapec. Pád přežil, záchranáři ho po uvedení do umělého spánku převezli s vážným úrazem hlavy a pánve do Thomayerovy nemocnice.

Proti doporučení Uhelné komise v Praze demonstrovaly desítky lidí

Zhruba 50 lidí dnes odpoledne demonstrovalo na pražském Malostranském náměstí proti dnešnímu doporučení Uhelné komise ukončit využívání uhlí v Česku pro výrobu elektřiny a tepla v roce 2038. Požadovali konec uhlí do deseti let. Protestující bubnovali, někteří měli papírové masky s obličejem jednoho z předsedů komise, ministra průmyslu a dopravy Karla Havlíčka (za ANO). Akci svolaly organizace Fridays for Future, Limity jsme my, Univerzity za klima a Extinction Rebellion.

Pražská burza se vrátila na nejsilnější úroveň od března

Pražská burza se v závěru týdne vrátila na nejsilnější úroveň od březnového začátku epidemie nemoci covid-19 v Česku. Index PX dnes stoupl o 0,67 procenta na 972,54 bodu. Nahoru ho táhly především bankovní emise, mírně posílily i energetický ČEZ či firma O2. Naopak se nedařilo technologické společnosti Avast či textilce PFNonwovens. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy. Index pražské burzy se už v minulém týdnu ve středu dostal na nejvyšší úroveň od 5. března, tedy doby těsně po začátku epidemie koronaviru. Minulý pátek, stejně jako dnes, pak burza maximum ještě mírně vylepšila.

Policie hledá muže, který sexuálně obtěžoval ženu v metru

Policie pátrá po muži, který počátkem srpna v Praze na jezdících schodech v metru sexuálně obtěžovat dvacetiletou ženu. Napadené se podařilo z jeho sevření dostat a útočník z místa utekl. Policie ho podezřívá ze znásilnění a v případě dopadení a odsouzení mu hrozí až pět let vězení.

Zájem učitelů o test na covid-19 je zatím v Praze malý

Zájem učitelů o antigenní test na covid-19 je na pražských odběrových místech dnes zatím malý, i na dnešní den jsou ještě volné termíny. Celkem jich jsou v Praze více než tři desítky, učitele ale podle informací na webu netestují všechna. Některá soukromá se připojí v pondělí.

Průměrná mzda v Praze stoupla o 3,5 pct na 43.035 Kč

Průměrná mzda v Praze ve třetím čtvrtletí meziročně stoupla o 3,5 procenta na 43.035 korun. Zaměstnanci si polepšili v průměru o 1461 korun. Pražské mzdy jsou v Česku nadále nejvyšší, procentuální nárůst byl ale mezi regiony nejpomalejší. Reálně po zahrnutí inflace, která ve sledovaném období činila 3,3 procenta, se výdělky v hlavním městě zvedly o 0,2 procenta. Vyplynulo to z dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu.

Mzdy v letošním 3. čtvrtletí vzrostly reálně o 1,7 procenta
Průměrná mzda v Česku letos ve třetím čtvrtletí meziročně vzrostla o 5,1 procenta na 35.402 korun. Zaměstnanci tak brali o 1716 Kč hrubého více než před rokem. Reálně, tedy při zohlednění inflace, stouply platy o 1,7 procenta. Dnes o tom informoval Český statistický úřad (ČSÚ). Proti druhému čtvrtletí činil růst průměrné mzdy po očištění od sezonních vlivů 5,8 procenta.

Nezaměstnanost v Praze zůstává třetí měsíc na 3,4 procenta

Nezaměstnanost v Praze v listopadu třetí měsíc po sobě zůstala na 3,4 procenta. Práci si na konci měsíce hledalo 31.473 lidí, o 171 víc než v říjnu. Meziměsíčně ale přibylo i volných míst, a to o víc než 2300 na 83.826. Vyplynulo to údajů, které dnes zveřejnil Úřad práce ČR.

Nezaměstnanost v Česku v listopadu opět stoupla na 3,8 pct.

Nezaměstnanost v Česku po říjnovém poklesu na 3,7 procenta stoupla letos v listopadu opět na 3,8 procenta. Bez práce bylo přes 274.500 lidí, což je nejvíce za listopad od roku 2016. Oznámil to dnes Úřad práce ČR. Kromě počtu nezaměstnaných vzrostlo v listopadu i množství volných míst, a to oproti říjnu zhruba o 7000 na téměř 318.000. Zájem je podle úřadu hlavně o technické a dělnické profese a dlouhodobě také o kvalifikované řemeslníky.

Za smrt v pražském klubu byli obžalováni dva lidé

V souvislosti s loňským úmrtím mladíka po požití drog v jednom z klubů na pražském Žižkově čelí obžalobě dva lidé. Podle kriminalistů muži poskytli mladíkovi dvě tablety drogy extáze, ačkoliv viděli, že je malátný a má problémy s rovnováhou. Velmi pravděpodobně navíc věděli, že už předtím drogu měl. O vývoji případu dnes v tiskové zprávě informovala policejní mluvčí Hana Křížová.

V Praze bylo ve čtvrtek 503 nakažených, o 200 víc než před týdnem

V Praze přibylo ve čtvrtek 503 případů nemoci covid-19, což je o zhruba 200 více než předchozí čtvrtek. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. I ve středu byl přírůstek množství nakažených v hlavním městě vyšší než před týdnem. Také index rizika protiepidemického systému PES v Praze stoupá. Dnes se zvýšil ze čtvrtečních 43 bodů na 49 bodů ze sta.

Končí pravidelné testování klientů v domovech pro seniory

Dnes končí pravidelné testování klientů na koronavirus v domovech pro seniory a dalších pobytových sociálních službách. Vyšetření zaměstnanců v pětidenních intervalech by mělo pokračovat do konce nouzového stavu, který v Česku zatím platí do půlnoci 12. prosince. Vláda ale hodlá požádat poslance o další prodloužení, a to zřejmě o měsíc.

ČSÚ zveřejní průměr mezd za 3. čtvrtletí, podle analytiků rostl

Český statistický úřad (ČSÚ) dnes zveřejní údaje o průměrných mzdách v Česku za třetí čtvrtletí tohoto roku. Po zohlednění inflace pravděpodobně průměrná mzda podle odhadů analytiků mírně stoupla. Ve druhém čtvrtletí letošního roku podle ČSÚ průměrná mzda sice meziročně stoupla o 0,5 procenta na 34.271 korun, ale po zahrnutí růstu spotřebitelských cen výdělek poprvé po zhruba sedmi letech reálně klesl, a to o 2,5 procenta.

Úřad práce bude dnes informovat o listopadové nezaměstnanosti

Úřad práce ČR dnes zveřejní údaje o listopadovém vývoji nezaměstnanosti v Česku. V říjnu, navzdory dopadům epidemie nového koronaviru, míra nezaměstnanosti klesla na 3,7 procenta, a byla tak o 0,1 procentního bodu nižší než v předchozích třech měsících. Loni v listopadu bylo v Česku bez práce 2,6 procenta lidí.

Uhelná komise dnes asi doporučí termín konce využívání uhlí v ČR

Takzvaná uhelná komise dnes zřejmě doporučí termín konce využívání uhlí v Česku. Ve čtvrtek to uvedl jeden z předsedů komise a ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Výsledky ranního on-line jednání Brabec představí na tiskové konferenci spolu s druhým předsedou komise, ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem (za ANO). Někteří další členové komise však v posledních dnech uvedli, že je možné, že rozhodnutí nakonec nepadne a bude odloženo.

Učitelé se mohou ode dneška nechat zdarma testovat na covid-19

Pedagogové se mohou ode dneška do 18. prosince nechat zdarma otestovat na covid-19. Na odběrových místech v nemocnicích a zdravotnických zařízeních jsou pro ně připravené antigenní testy, které se poslední dobou používají také v domovech seniorů. Zájem se mezi pedagogy zřejmě bude lišit v jednotlivých školách a regionech. Pokud by se testovali všichni, šlo by podle ministerstva školství asi o 170.000 lidí. Podle předsedy Asociace ředitelů základních škol Michala Černého by na testy mohla přijít asi třetina učitelů.

Poslanci projednají pravidla nákupu vakcín proti koronaviru

Poslanci by dnes měli zrychleně schvalovat pravidla pro nákup a distribuci vakcín proti novému koronaviru a předlohu upravující práci studentů medicíny v nemocnicích. Ve stavu legislativní nouze by měla Sněmovna projednat také možnou pomoc policistů ve věznicích v případě personální krize.

Případů covidu bylo včera v ČR víc než ve středu i než před týdnem

Zpomalování nárůstu počtu případů nemoci covid-19 v Česku se včera zastavilo. Do včerejšího večera přibylo 2721 potvrzených případů, což je o 317 víc než ve středu večer a o 529 víc než ve stejnou dobu před týdnem. Dosud nárůsty zpomalovaly. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví k včerejším 18:00, čísla za celý den budou dostupná v pátek brzy ráno.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 4.12.2020