Dnes přibylo zatím 1706 případů covidu, hospitalizace stagnují

Laboratoře v Česku do dnešních 18:00 prokázaly 1706 nových případů nemoci covid-19. Je to skoro stejně jako minulou sobotu za stejnou dobu. Ve čtvrtek i pátek průběžný nárůst ve srovnání s předchozím týdnem zrychlil. Počet hospitalizovaných s covidem se prakticky nezměnil, v nemocnicích jich před víkendem bylo 4436. Počet těžkých případů klesl o šest na 576. Do statistik přibylo oproti ranním údajům dalších 44 úmrtí, celkem v zemi od začátku epidemie zemřelo 8782 lidí s covidem. Vyplývá to z aktuálních údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Policisté pátrají po muži podezřelém z brutálního útoku v Praze

Policisté pátrají po sedmadvacetiletém cizinci, který je podezřelý z napadení o dva roky staršího muže v centru Prahy. Nemohou vyloučit, že je ozbrojený, může být nebezpečný. Žádají o pomoc i veřejnost, ale lidé se ho nemají snažit sami zadržet.

Prahou přes protivirová opatření prošli Mikuláši s anděly a čerty

Ani přetrvávající protikoronavirová opatření nezkazila dnes dětem radost z mikulášské tradice. Na různých místech Prahy mohly jako každoročně potkat svatého Mikuláše v doprovodu čertů a andělů. Některé z postav vyřešily současnou situaci maskami zakrývajícími celý obličej i hlavu. V omezené míře se hlavním městě konaly i tradiční mikulášské akce.

Pražské domovy pro seniory přistoupily k umožnění návštěv různě

Pražské domovy pro seniory a další lůžková zařízení sociálních služeb, přistoupily k umožnění návštěv různě. Větší zájem příbuzných je tam, kde se lidé mohou nechat zdarma otestovat antigenními testy. Některá zařízení je budou mít až v pondělí, jiná žádají vlastní test na covid-19. Podle registru sociálních služeb jde o 33 domovů pro seniory a 24 domovů se zvláštním režimem, které obývají většinou lidé s Alzheimerovou chorobou. Návštěvy byly zakázané od 9. října, někde se lidé vídali přes sklo nebo měli videohovory. Ode dneška je podmínkou pro návštěvu test a respirátor třídy FFP2.

Sázející z Prahy vyhrál v páteční sportce přes 93 milionů korun

Při pátečním slosování sázkové hry Sportky padl jackpot přes 93,8 milionu korun. Vítězem je sázející z Prahy. Jde o druhou vysokou výhru v loterii během pěti dní, v neděli jiný sázející z jižních Čech vyhrál přes 60 milionů korun, uvedla společnost Sazka v tiskové zprávě. Páteční výsledek je v letošním roce pátou výhrou nad 50 milionů korun.

V Praze se letos zatím odtáhlo 229 autovraků, o 97 více než loni

Správa služeb hlavního města Prahy (SSHMP) v letošním roce odtáhla z pražských ulice 229 nepojízdných autovraků. Loni to bylo 132 autovraků.

V Praze přibylo 411 případů covidu, PES zůstal na 49 bodech

V Praze přibylo v pátek 411 případů nemoci covid-19, to je o 42 víc než před týdnem, ale o skoro stovku méně než ve čtvrtek. Index rizika protiepidemického systému PES zůstává druhý den na hranici 49 bodů ze sta. Vyplývá to z aktuálních údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Třetí den po sobě tak průběžný nárůst ve srovnání s předchozím týdnem zrychlil

Po téměř dvou měsících jsou možné návštěvy v domovech seniorů

Po téměř dvou měsících jsou ode dneška znovu povolené návštěvy v domovech pro seniory a dalších lůžkových zařízeních sociálních služeb. Podmínkou je ale nošení respirátorů a negativní test na covid-19, nebo musí návštěvníci doložit, že v posledních 90 dnech nákazu prodělali. Některá zařízení vyhradila zdravotníka, který návštěvu otestuje, v takovém případě je vyšetření hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Jiná vyžadují, aby si test nechali udělat jinde za úhradu.

Do ulic dnes vyrazí Mikuláši, letos s omezeními

Do ulic měst a domácností s dětmi dnes jako každoročně vyrazí Mikuláš s čertem a andělem. V předvečer svátku svatého Mikuláše budou hodným dětem rozdávat sladkosti, ovoce a drobné dárky. Dodržet mikulášské tradice umožnil nedávný přechod země do mírnějšího protiepidemického systému, oblíbené postavy však budou muset podle dřívějšího vyjádření ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) „dodržovat stejná opatření jako pozemské bytosti.“

V Praze bylo ve čtvrtek 503 nakažených, o 200 víc než před týdnem

V Praze přibylo ve čtvrtek 503 případů nemoci covid-19, což je o zhruba 200 více než předchozí čtvrtek. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. I ve středu byl přírůstek množství nakažených v hlavním městě vyšší než před týdnem. Také index rizika protiepidemického systému PES v Praze stoupá. Včera se zvýšil ze čtvrtečních 43 bodů na 49 bodů ze sta. Za poslední týden se nákaza v Praze vyskytla podle informací hygieniků v 60 školských zařízeních z více než 900.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 5.12.2020