Hlavní město Praha, středoevropská metropole a jedno z nejbohatších měst Evropy zažívá v posledních letech nevídaný útok na samou jeho podstatu…

Dynamicky se rozvíjející město s 1,5 miliony obyvatel začíná narážet na limity nestanovené ničím menším, než lidskou malostí jejích vlastních radních. 

Nejen že se stávající rada rozhodla zkomplikovat život všem Pražanům, kteří se pohybují po městě automobilem. Trvale zhoršuje průjezdnost metropole cyklopruhy a systematicky komplikuje výstavbu nadřazeného dopravního systemu (Pražský okruh). Tentokrát se rozhodlo vedení Prahy hodit ony pověstné vidle do pražského letiště. 

Psali jsme zde:

Letiště, ktere ročně odbaví více než 17 milionů cestujících je branou do České republiky a jedním z důležitých přestupních bodů letecké dopravy Střední Evropy. Letiště, které státu ročně vydělá mnoho miliard Kč a stát se logicky snaží tuto svou chloubu rozvíjet dostalo od Pražské rady stopku.

Okolnosti projednávání rozšíření letiště o další, tzv. paralelní dráhu jsou při tom lehce řečeno nestandardní. Rada města rozhodovala na svém jednání minulý týden o návrhu stabilizaci paralelní dráhy v územněplánovací dokumentaci. Změna prošla standardním kolečkem a na jednání rady šla s doporučením ke schválení, posvěceným z důležitého Výboru pro územní rozvoj, kde má koalice většinu. Negativní výstup z jednání rady je již znám. Zajímavé jsou však zprávy ze zákulisí. Ty uvádějí, že hlavními odpůrci rozvoje Letiště Praha byli Jan Čižinský, šéf uskupení Praha Sobě a Petr Hlubuček, šéf pražského hnutí STAN. 

O pravých důvodech vyhroceného odporu proti rozvoji letiště lze úspěšně spekulovat. Pravdou ale je, že Lysolaje, jichž je Petr Hlubuček starostou jsou letišti blízko. Jan Čižinský si historicky postavil jméno na rozvoji cyklodopravy a cokoli, co nemá šlapky pak militantně blokuje.

Rozhodnutí o blokování rozvoje letiště zároveň ukazuje na závažnou politickou nezkušenost představitelů města. Vedení Prahy se posledních minimálně 6 let potýká se zásadním nedostatkem financí na rozvoj důležitých infrastrukturních staveb, jako je Metro D, nebo Městský okruh. Jednou z mála,  a vlastně možná jedinou institucí, kterou mohla Praha požádat o spolufinancování rozvoje městských staveb je Vláda ČR. Ta však po opakované negativní zkušenosti z Pirátské Prahy jistě nebude podobné spolupráci nakloněna. 

Když si tedy srovnáme přínosy a negativa rozhodnutí rady HMP o zamítnutí změny umožňující rozvoj pražského letiště, převažuje jednoznačně neoduvodnitelné negativum spojené s ubohou snahou vše systematicky komplikovat a bořit..

Autor: Zastupitel ZHMP & starosta Praha – Běchovice za ODS, Ondřej Martan, Praha, ČR, 5.12.2020